wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej w jesiennych barwach wygląda zjawiskowo. Zobaczcie zdjęcia

Cmentarz Żydowski przy Ślężnej w jesiennych barwach wygląda zjawiskowo. Zobaczcie zdjęcia z niezwykłej nekropolii

Data publikacji: Autor:

Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej to obecnie Muzeum Sztuki Cmentarnej, które odwiedzać można także jesienią i zimą. To niezwykłe miejsce na mapie Wrocławia. Zwłaszcza teraz jest pełne uroku. Zobacz galerię jesiennych zdjęć z nekropolii.

Reklama

Wybielone mury cmentarza ciągną się wzdłuż ulicy Ślężnej, w najmniejszym stopniu nie zdradzając tego, co się za nimi kryje. Nie widać też żadnej bramy. Aby dostać się do środka trzeba skręcić z głównej drogi w Zaułek Ferdynanda Lassalla. Znajduje się tam niewielki parking i kasa biletowa. Tam kupujemy bilet do innego świata, w podróż z Charonem przez Styks. 

Stele, macewy i potężne grobowce z kamienia

Tuż za bramą wejściową pierwsze kroki stają się wolniejsze. Zastygają. Chwilę potrzeba na to, aby zaparty wdech się wyregulował. Gęsto ustawione kamienne stele, macewy i ciągnące się wzdłuż płotu okazałe grobowce, oplątane w kolorową jesienną roślinność powodują szok. 

Wyznaczonymi ścieżkami iść można w każdą stronę. Warto zaplanować na ten spacer więcej czasu. Nie jest to wprawdzie największy wrocławski cmentarz, ale ma tyle detali, struktur, symboli religijnych i świeckich oraz nieznanego charakteru, że postoje w zadumie zmieszanej z zachwytem są po prostu gwarantowane. 

Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej Magdalena Pasiewicz
Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej

Pomniki Breslauerów

Piaskowiec, granit, elementy z marmuru układają się w piękne kompozycje, wręcz architektoniczne dzieła sztuki, nie tylko na tych większych grobowcach, gdzie widać wpływy architektury niemal wszystkich okresów: od starożytności przez średniowiecze i secesję, aż do modernizmu. Niezwykła precyzja detalu wykutego w kamieniu uwagę ściąga także na te mniejsze nagrobki - z bliska obejrzeć i dotknąć można wykutych róż, piór, czy innych trójwymiarowych form zachowanych w doskonałym stanie. Niektóre nie przetrwały próby czasu, ale pozostają wyeksponowane - kawałki zebrane są w jedno, widoczne miejsce. 

Jeśli kogoś dziwiłoby to, że cmentarz jest muzeum, to po zobaczeniu z bliska tego kunsztu kamieniarskiego, wszystko stanie się jasne. 

Wielu znamienitych mieszkańców Breslau po śmierci spoczęło właśnie w tym miejscu. Pochowani są tu wybitni naukowcy, artyści, lekarze, czy finansiści. Czy to, jak żyli, można odnaleźć w pomnikach znajdujących się na cmentarzu?

Galeria zdjęć

Muzeum Sztuki Cmentarnej na jesień

Stary Cmentarz Żydowski czyli Muzeum Sztuki Cmentarnej jest częścią Muzeum Miejskiego Wrocławia – Muzeum Sztuki Cmentarnej. 

Od kwietnia do października Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej 37/39 jest czynny codziennie w godz. 9:00-18:00, a od listopada do marca od 9:00 do 16:00.

Bilety wstępu:

  • normalny – 15 zł
  • ulgowy – 10 zł
  • rodzinny – 30 zł

Bilet rodzinny przysługuje grupie liczącej do dwóch osób dorosłych mających pod opieką od jednego do pięciorga niepełnoletnich.

Stary Cmentarz Żydowski przy Ślężnej jest jednym z dwóch cmentarzy we Wrocławiu dla wyznawców judaizmu. Na cmentarzu przy ul. Lotniczej przedwojenna część nekropolii została mocno zdewastowana.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama