Widzieliście już wystawę plenerową „80 lat powojennego Wrocławia” na ul. Oławskiej? Można na niej zobaczyć zdjęcia zrujnowanego po wojnie miasta, przysypanego 18 milionami metrów sześciennych gruzu, ale także to, co działo się później: odbudowę, nowe osiedla, szkoły, „Manhattan”, rekonstrukcję organów Englera w bazylice św. Elżbiety, rewitalizację Bastionu Sakwowego, budowę mostu Milenijnego, Port Lotniczy Wrocław.
Książka do wygrania: „80 lat powojennego Wrocławia”
W książce pod tym samym tytułem - „80 lat powojennego Wrocławia” (wydawnictwo Via Nova) - jest ich jeszcze więcej, a dzięki przejrzystym nakładkom można znaleźć się w przeszłości i przyszłości równocześnie, bo archiwalne fotografie zostały zestawione ze współczesnymi.
Zamieszczone w książce zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Miejskiego Wrocławia, Wydawnictwa Via Nova oraz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Są tu także współczesne fotografie Stanisława Klimka.
8 dekad w pigułce
„80 lat powojennego Wrocławia” to także arcyciekawy tekst Marzeny Smolak, kierowniczki Muzeum Historycznego Oddziału Muzeum Miejskiego Wrocławia Pałac Królewski, z którego można się dowiedzieć m.in. jak przebiegała bitwa o Wrocław, dlaczego wysadzono wieże Bastionu Sakwowego, jaki widok zastali przybywający do Wrocławia w maju 1945 roku po kapitulacji Festung Breslau i jak się odnaleźli wśród morza ruin, bez komunikacji, prądu, gazu.
Od czego zaczęto odbudowę, skoro wszędzie dookoła było widać niemal wyłącznie gruz, a cegły ze zburzonych budynków były wywożone do stolicy i nie tylko? Kiedy i w jakiej części miasta zaczęto budować nowe osiedla? Które z nich było największą inwestycją budowlaną? Kiedy zaczęły powstawać szkoły-tysiąclatki? Którą z kamieniczek na wrocławskim Rynku odbudowano jako ostatnią? Odpowiedzi na te pytania (a także wiele innych) znajdziecie w książce.
Jak wygrać książkę w konkursie – zasady
Aby wygrać jedną z 15 książek trzeba od czwartku 22 maja 2025 roku od godz. 11:00 do wtorku 27 maja do godz. 09:00 wysłać do nas wypełniony poniższy formularz konkursowy, podać imię, nazwisko, a w treści wpisać kontaktowy numer telefonu oraz odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Oto ono:
Kto powiedział o Wrocławiu, że „to miasto po wojnie zostało ufundowane na wielkim historycznym paradoksie: obwołane twierdzą i skazane na zagładę przez swoich niemieckich obrońców, zostało z miłością odbudowane rękami przybyszów, imigrantów, nowych osiedleńców.”?
Podpowiedź znajdziecie w tekście dotyczącym wystawy plenerowej „80 lat powojennego Wrocławia”.
Wygrywa 10 pierwszych i 5 ostatnich zgłoszeń z poprawną odpowiedzią na pytanie konkursowe. O wygranej poinformujemy zwycięzców telefonicznie w dniu rozwiązania konkursu.
Nagrody można odebrać w siedzibie Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (pl. Solny 14). Nie wysyłamy ich pocztą.