Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Prace na budowie są dość skomplikowane. Priorytetem miasta jest zminimalizowanie uciążliwości dla pasażerów MPK - maksymalne skrócenie okresu bez komunikacji tramwajowej. Dlatego trasa autobusowo-tramwajowa tworzona będzie na raty - gdy po jednej stronie będą trwały roboty, drugą stroną kursować będą tramwaje.
Aby było to możliwe, trwa budowa ścianki szczelnej, która oddzieli te dwie części. Jest gotowa w 60 procentach.
Tramwaje połowicznie wrócą na Bardzką
– Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Z początkiem sierpnia nastąpi otwarcie ruchu tramwajowego w formie wahadła — informuje Łukasz Cwojdziński z Wrocławskich Inwestycji.
Obecnie Gaj i Tarnogaj są odcięte od centrum miasta - dlatego specjalna linia tramwajowa 78 kursuje tylko między tymi osiedlami. Jeżdżą wyjątkowe tramwaje – dwukierunkowe Konstale 105, czyli dwa wagoniki spięte tyłami. Aby dotrzeć do centrum trzeba przesiąść się w autobus 718.
Więcej o komunikacji w tym rejonie miasta piszemy tutaj:
Autobusy pojadą szybciej niezależnie od ruchu samochodowego
Warta 12,3 mln zł inwestycja jest powiązana z wydzieloną dla komunikacji miejskiej trasą na Jagodno. Autobusy jadące buspasem z tego osiedla do centrum - i w przeciwnym kierunku - nie będą na Bardzkiej utykały na jezdni między samochodami.
Dziś bowiem autobus wjeżdża na przystanek, aby wrócić na ogólną jezdnię po wschodniej stronie. Po zachodniej jedzie tylko i wyłącznie jezdnią. Po zakończeniu prac pojedzie wydzielonym korytarzem razem z tramwajami. Będzie to wygodniejsze rozwiązanie również dla kierowców aut osobowych.
Przebudowa Bardzkiej - nowy przystanek i więcej zieleni
Przystanek tramwajowy w kierunku Gaju i Tarnogaju zostanie przebudowany, aby mogły na nim zatrzymywać się równocześnie tramwaj i autobus. Ułatwi to przesiadki, a także usprawni przejazd komunikacją zbiorową w kierunku Gaju, Tarnogaju czy Jagodna. Powstanie też nowe przejście dla pieszych i przejazd rowerowy.
10 młodych drzew, które kolidują z budową, zostanie przesadzonych. Przybędzie kilkaset krzewów: irg oraz tawuł japońskich.
Cała inwestycja ma się zakończyć wiosną przyszłego roku.