Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Już 7. raz Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych (DFOP) organizuje we Wrocławiu Kongres Organizacji Pozarządowych. We wtorek 11 czerwca w Czasoprzestrzeni zgromadzili się przedstawiciele III sektora, samorządu lokalnego, administracji publicznej, rad społecznych, Rady Miejskiej Wrocławia, Wrocławskiej Rady Pożytku Publicznego i aktywnych obywateli. To ważny czas, ponieważ jesteśmy po wyborach na poziomie krajowym, samorządowym i europejskim.
– Przed nami pięć niezwykle ważnych lat dla Polski, Europy, Wrocławia i, wreszcie, organizacji pozarządowych – zaznaczył prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, witając przybyłych na Kongres.
Łączy nas III sektor – hasło tegorocznego Kongresu
– Wiele zadań, które są realizowane w mieście i które odpowiadają na problemy wrocławian, są rozwiązywane we współpracy z sektorem pozarządowym – wyjaśnia Maria Lewandowska-Mika, dyrektorka DFOP, zapytana o to, jak rozumieć tegoroczne hasło Kongresu Łączy nas III sektor.
Tegoroczna edycja jest swoistym podsumowaniem: – Będziemy rozmawiać o tym, jak wyglądała przez ostatnie lata współpraca między NGO i samorządem. I jaka jest perspektywa kolejnych lat – zaznacza Maria Lewandowska-Mika.
A jest o czym rozmawiać, bo choć prezydent miasta się nie zmienił, to z organizacjami bezpośrednio współpracować będzie wiceprezydentka Renata Granowska: – Myślę, że dla organizacji pozarządowych ta zmiana jest szansą na nowe otwarcie i nową jakość współpracy – zaznacza Maria Lewandowska-Mika. Chcemy to wykorzystać.
Prezydent odpowiada na pytania
Pierwszym wydarzeniem była rozmowa prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Pytania były różne.
Prowadząca tę część Kongresu Małgorzata Waszkiewicz, dziennikarka Radia TOK FM, zapytała o rozwiązania, które miasto wypracowało na bazie doświadczeń zdobytych podczas współpracy z III sektorem w czasie pandemii i kryzysu związanego z wojną w Ukrainie.
Dzisiaj szczęśliwie nikogo do współpracy nie trzeba przekonywać. Trzeba szukać obszarów, w których możemy te doświadczenie, zapał i kompetencje wykorzystać. Myślę o edukacji, sprawach społecznych, pomocy społecznej, kulturze.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Prezydent wypowiadał się też na temat oczekiwanych zmian legislacyjnych, które ułatwiłyby współpracę między samorządami a organizacjami pożytku publicznego, o kwestii standardów dostępności obowiązujących w mieście oraz wspieraniu nowo powstających organizacji.
Przyjechali tu, aby rozmawiać
Tradycyjnie podczas Kongresu Organizacji Pozarządowych organizowane są panele dyskusyjne. W tym roku dotyczyły one trzech kwestii:
- współpracy podczas kryzysu,
- radzeniu sobie w przypadku hejtu,
- przyszłość partycypacji.
– Przyjechałam tu głównie dla sieciowania i networkingu, możliwości zastanowienia się nad perspektywami na przyszłość. Debaty są istotne, ale kluczowa dla mnie jest wymiana doświadczeń i możliwość zastanowienia się nad tym, jak radzić sobie z kryzysami. Bo kryzysy to rzeczywistość, w której pracujemy – mówi Maja Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju.