wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Protesty i czołgi na ulicach Wrocławia. 13 grudnia 41. rocznica stanu wojennego. Zobacz archiwalne zdjęcia i wideo

Nie działały telefony, wybuchły strajki w zakładach pracy, m.in. we wrocławskim Dolmelu i Pafawagu, przeciwko którym wystąpiły oddziały ZOMO i wojsko. Na ulicach Wrocławia pojawiły się czołgi. We wtorek 13 grudnia 2022 roku mija 41. rocznica ogłoszenia w Polsce stanu wojennego, jednego z najmroczniejszych okresów w naszej historii. Zobacz zdjęcia.

Reklama

13 grudnia 1981 r. - stan wojenny w Polsce

13 grudnia 1981 r. o godz. 6.00 generał Wojciech Jaruzelski ogłosił w Polsce stan wojenny. Jeszcze tego samego dnia we wrocławskich zakładach pracy wybuchły pierwsze strajki, pacyfikowane przez ZOMO i milicję. 

„Większość Polaków dowiedziało się o tym fakcie z emitowanego w rządowym radiu i telewizji przemówienia gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Dzieci nie obejrzały rano teleranka. Rada Państwa - niezgodnie z ówczesną konstytucją - powołała do życia Wojskową Radę Ocalenia Narodowego (WRON). Organ ten przejął pełnię władzy w kraju. Wydano rozkazy o internowaniu działaczy społecznych i związkowych, zmilitaryzowano zakłady przemysłowe, ograniczono możliwości podróży, wprowadzono godzinę milicyjną, przerwano łączność telefoniczną”
Centrum Historii Zajezdnia na Facebooku

Strajki we wrocławskich zakładach pracy

„Jeszcze tego samego dnia na terenie Wrocławia wybuchły pierwsze strajki (MPK, Politechnika), do których w dniu następnym dołączyły liczne zakłady pracy. Przeciwko protestującym władza skierowała oddziały ZOMO i wojsko. Na ulicach pojawiły się czołgi.

Do 18 grudnia strajki zostały spacyfikowane. Rozpoczęły się prześladowania, aresztowania i procesy polityczne. Nie powstrzymały one jednak znacznej części rozgoryczonego społeczeństwa” – czytamy na stronie Ossolineum.

Stan wojenny we Wrocławiu. Zobacz archiwalne nagrania

14 grudnia w Państwowej Fabryce Wagonów Pafawag powstał 10-osobowy Komitet Strajkowy z Władysławem Frasyniukiem i Piotrem Bednarzem na czele. Wrocław był jednym z najsilniejszych ośrodków oporu przeciwko komunistycznym władzom.

Stan wojenny trwał 586 dni – został zniesiony 22 lipca 1983 roku. W tym czasie aresztowano lub internowano około 10 tys. osób. Władza bezwzględnie tłumiła strajki i manifestacje uliczne.

Tak wyglądało ogłoszenie stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r. Zobacz!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama