wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Trzydziestka Radia Eska: 21 marca jubilaci zapraszają na program urodzinowy pełen wspomnień
Kliknij, aby powiększyć
Radiowcy Eski w pracy w latach dziewięćdziesiątych Archiwum Radia Eska Wrocław
Radiowcy Eski w pracy w latach dziewięćdziesiątych

Pierwszy zagrany zespół – The Cure. Nagroda w konkursie – rajstopy. Żona poznana w Poltegorze... Radio Eska – eteryczna dziewczyna – gra od 30 lat! W pierwszy dzień wiosny zaprasza na program urodzinowy „Trzydziestka Radia Eska” przygotowany przez starą gwardię. Na antenie przeboje, audycje i wiadomości sprzed lat, czyli podróż w czasie do roku 1993. Wspominamy, słuchamy i oglądamy archiwalne fotografie.

Reklama

„Eska, eska, eteryczna dziewczyna,

radio włączam i dzień z nią zaczynam,

lubię jej słuchać, lubię przy niej być.”

Radio Eska – najstarsza komercyjna stacja radiowa we Wrocławiu – gra od 30 lat! Premierowe słowa na antenie wypowiedział 21 marca 1993 roku o godzinie 6.00 Tomasz Zuterek. Eska nadawała wtedy z 21. piętra nieistniejącego już Poltegoru (ul. Powstańców Śląskich 95, dziś w tym miejscu stoi najwyższy budynek w mieście). Pierwszy zagrany utwór to „Friday I'm in Love” zespołu The Cure.

Na antenie muzyka, konkursy, programy i audycje, takie jak Eska Pinezka, Dance Chart i Top France z kawałkami francuskimi. W wozie transmisyjnym ciemnoskóry technik Michel Lungwana Makandi. Ekipa Eski wspomina, że jego nazwisko, w wolnym tłumaczeniu, oznaczało spotkanie, które przynosi owoce.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia Radia Eska Wrocław.

Dnie i noce w Poltegorze

Legitymację radiową numer 001 miał Tomasz Wołodźko – najdłużej pracujący dziennikarz w redakcji (do 2022 roku). Jak pamięta początek? – Kierowaliśmy się entuzjazmem, robiąc radio, którego sami chcieliśmy słuchać – opowiada. – W Poltegorze spędzaliśmy całe dnie i noce. W ciągu zaledwie kilku miesięcy staliśmy się liderem słuchalności we Wrocławiu, a później na Dolnym Śląsku – wspomina.

Dnie i noce w redakcji zaowocowały nie tylko sukcesami radiowymi. Tomasz w pracy poznał Joannę – obecną żonę. Ona prowadziła audycje Kubuś Łeska dla dzieci i Mikroklimaty z piosenką poetycką, natomiast on tworzył codzienny, poranny konkurs Wrocławska Zgaduleska Radia Eska. – Składał się z kilku pytań sprawdzających wiedzę o Wrocławiu i muszę przyznać, że był bardzo trudny. Można było wygrać jakieś wejściówki albo… pakiet dziesięciu par rajstop – wspomina Tomasz Wołodźko. – W innym konkursie pytaliśmy o trasy autobusów i tramwajów, jak dojechać w konkretne miejsce, gdzie się przesiąść. Ludzie byli bardzo wyedukowani w tej kwestii.

Tomasz Wołodźko był pierwszym redaktorem naczelnym Eski, którego po roku w tej roli zastąpił Rafał Jurkowlaniec (później był wojewodą i marszałkiem). – Wtedy dystynkcje nie miały tak wielkiego znaczenia jak teraz. Po prostu wszyscy razem robiliśmy programy radiowe. Ze starą ekipą trzymamy się do dziś – mówi pierwszy naczelny, który teraz nagrywa podkasty i wykłada na uniwersytecie SWPS. Czas spędzony w redakcji Eski jest jednym z jego najlepiej zachowanych wspomnień. – Początek radia był wydarzeniem, które znacząco wpłynęło na kształtowanie naszej przyszłości – przyznaje.

Trzydziestka przez całą dobę

Z okazji 30-lecia stara gwardia Eski przygotowała specjalny program urodzinowy. W jego stworzenie zaangażowali się m.in. Tomasz Wołodźko, Rafał Jurkowlaniec, Tomasz Dykiert, Robert Banasiak (legitymacja numer 002), Wiesław Biel, Grzegorz Ossowski, Jacek Fudała, Darek Pszczołowski i student SWPS – Kamil Wardęga.

Przejrzeliśmy archiwa i wyciągnęliśmy z nich nasze ulubione audycje, programy i muzykę, a także wiadomości lokalne sprzed 30 lat, ówczesne kursy walut, informacje z granic, notowania giełdowe oraz wiele innych rzeczy. Cofnęliśmy czas!
Radio Eska Wrocław

Co grała Eska w tamtym czasie? – Wszystko to, co miała – odpowiada Jacek Fudała, który dobrał utwory na urodziny (w Esce do 2001 roku, teraz w Radio Kraków). – Był problem z dostępem do płyt kompaktowych, które były bardzo drogie. Mało kto je miał. Brakowało też winyli z zachodnią muzyką – wspomina.

Kto miał w domu płyty lub jakieś do nich dojścia, przyniósł do redakcji i tak to się zaczęło. – Startowaliśmy w partyzancki sposób, ale takie były czasy – przyznaje Jacek Fudała. – To była muzyka każdego rodzaju – dodaje.

Żeby podać kilka przykładów, zajrzymy do archiwalnych gazet, które drukowały Gorącą Trzydziestkę Radia Eska. W notowaniu z 8 sierpnia 1993 na pierwszym miejscu „I believe” Roberta Planta, na drugim – „In your room” Depeche Mode, na trzecim – „I can’t falling in love” UB 40. Na dalszych pozycjach takie utwory jak: „Zazdrość” zespołu Hey, „I don’t wanna fight” Tiny Turner, „Will you be there” Michaela Jacksona, „Stay” U2 i „Anya” Deep Purple.

Gdzie słuchać urodzin Radia Eska Wrocław?

Audycja urodzinowa rozpocznie się o północy 21 marca (w nocy z poniedziałku na wtorek) i potrwa całą dobę. – Będziecie mogli posłuchać, jak kiedyś brzmiało Radio Eska, czego słuchaliśmy i co było na topie 30 lat temu. Program ma w miarę możliwości odtwarzać klimat muzyczny i informacyjny wiosny 1993 roku, imitując również kulturę organizacyjną i schemat ramówkowy ówczesnego radia i wykorzystując archiwalne nagrania oraz współczesne głosy bohaterów tamtych lat – zapraszają jubilaci.

Aby świętować z nimi, wystarczy wejść tutaj. Trzydziestoletniej eterycznej dziewczynie życzymy wszystkiego najlepszego i wieczności na antenie!

„Tu radio Eska, tu radio Eska,

na twojej fali,

tu Eska gra!”

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl