wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 21 maja – Światowy Dzień Kosmosu: Zobacz, jak zdobywano kosmos

Światowy Dzień Kosmosu został ustanowiony na 21 maja z inicjatywy amerykańskiej agencji NASA i firmy Lockheed Martin, która od wielu lat bierze udział w projektach dotyczących badań przestrzeni kosmicznej.

Reklama

– Patrzcie w niebo, badajcie tajemnice Wszechświata – zachęcają od lat pomysłodawcy Światowego Dnia Kosmosu. NASA (amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) to rządowa instytucja odpowiedzialna za program lotów kosmicznych oraz badania przestrzeni kosmicznej. Lockheed Martin to amerykański koncern zbrojeniowy i światowy potentat z branży lotniczej. Dzięki zaawansowanym technologiom firma jest istotnym uczestnikiem programów dotyczących eksploracji kosmosu.

Odsłonić tajemnice nieba

Kosmos i jego tajemnice intrygowały uczonych od tysiącleci, wiedza na jego temat przez wieki uchodziła za nadprzyrodzoną, a planetom i  gwiazdom przypisywano niezwykłe właściwości.

Pierwsze satelity wysłano w przestrzeń okołoziemską zaledwie 60 lat temu – pod koniec lat 50. A od pierwszego załogowego lotu w kosmos mija w tym roku 58 lat. Od tamtego czasu eksploracja kosmosu to jedna z najdynamiczniej rozwijających się projektów ludzkości, w której udział biorą specjaliści z wielu dziedzin.

Ich dokonania można obejrzeć we Wrocławiu. W Hali Stulecia jeszcze przez miesiąc czynna jest wystawa pod patronatem NASA – SPACE ADVENTURE.

Kosmiczna wystawa: Space Adventure

Wystawa / Eventy / Dla dzieci / Dla wszystkich
Termin od 21 marca 2019 do 18 czerwca 2019

Miejsce Hala Stulecia we Wrocławiu

Zobacz

Wystawa prezentuje historię kosmicznych podróży od ubiegłego wieku do dzisiaj. Dzięki tej ekspozycji możemy prześledzić niezwykły postęp technologiczny, którego dokonał człowiek przez ostatnie 70 lat eksploracji kosmosu.

Jest to również okazja do uczczenia 50 rocznicy misji Apollo 11, dzięki której człowiek stanął po raz pierwszy na Księżycu!

Wartość edukacyjna ekspozycji została wysoko wyceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata, zdobywając ogromną popularność.

Od Mercurego po ISS

Wśród ponad stu kosmicznych eksponatów, prezentowanych na trzech tysiącach metrów kwadratowych powierzchni obiektu Hali Stulecia przy ul. Wystawowej 1 we Wrocławiu, zobaczyć można eksponaty ze wszystkich programów kosmicznych: Mercury, Gemini, Apollo, Skylab, Sojuz-Apollo, STS, czy ISS.

Ekspozycja prezentuje m.in. załogowy statek kosmiczny Orion, okno z Międzynarodowy Stacji Kosmicznej, modele rakiet m.in rakietę Saturn, Sojuz, SLS, Ares 2, czy Liberty, satelitę Sputnik 1, kapsułę z misji Apollo 16 wraz z wieloma autentycznymi eksponatami z misji Apollo, autentyczne kokpity i elementy maszyn kosmicznych.

Do obejrzenia jest aż 11 oryginalnych skafandrów kosmonautów i prawdziwy kamień księżycowy.

Część powierzchni wystawienniczej zaaranżowana jest pod Space Camp, gdzie zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję poczuć się jak podczas galaktycznej wyprawy.

Kilkanaście wyjątkowych symulatorów i okularów VR pozwoli nam m.in. odbyć lot na Księżyc, poczuć stan nieważkości, pomajsterkować przy stacji kosmicznej wśród gwiazd czy postawić swoją stopę na srebrnym globie.

Niesamowite przeżycia, 100 procent świetnej zabawy, nauki i historii. Wystawa kładzie duży nacisk na edukację. To okazja dla uczniów szkół i studentów do przejścia w wyższy stopień wtajemniczenia w zakresie wiedzy o kosmosie. Szansa na konfrontację podręcznikowej wiedzy z prawdziwymi eksponatami i pokazami.

Materiał powstał na podstawie treści partnera

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl