wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław ma nową wizję Piłsudskiego – projekt doceniono w Paryżu i Brukseli

Więcej zieleni, miejsc do rekreacji, zielone torowisko i ogród społeczny – to tylko niektóre z propozycji zmian na ulicy Józefa Piłsudskiego. Jak będzie wyglądać za kilka lat? Jakie czekają ją zmiany i inwestycje? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy miejskiego projektu „Z wirtualu do realu”. Efektem jest specjalny film w technologii wirtualnej rzeczywistości. Wrocławski projekt był już prezentowany m.in. w Parlamencie Europejskim.

Reklama

Właściciele sklepów, hoteli, lokali usługowych oraz deweloperzy inwestujący w nieruchomości przy ul. Piłsudskiego, a także studenci m.in. gospodarki przestrzennej, architektury i psychologii – od września do końca grudnia 2017 r. uczestniczyli w spotkaniach, na których dyskutowano o tym, jak w przyszłości ma wyglądać ul Piłsudskiego – od ul. Świdnickiej do pl. Legionów.

To jak ulica może się zmienić pokazano na filmie zrealizowanym w technologii VR – wirtualnej rzeczywistości. Film będzie można zobaczyć 18 stycznia o godz. 17 w auli Szkoły Muzycznej przy ul. Piłsudskiego 25. Od 19 stycznia film będzie udostępniony w Centrum Innowacji w Przejściu Świdnickim

Sprawdź ulicę Marszałka w wirtualu

Sprawdź ulicę Marszałka w wirtualu

Spotkania / Akcje społeczne
Termin 18 stycznia 2018 17:00

Miejsce Sala koncertowa Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego

Zobacz

Na filmie można zobaczyć propozycje zmian na ul. Piłsudskiego: więcej zieleni, miejsc do rekreacji, zielone torowiska, kioski artystyczne i ogród społeczny. 

– Celem projektu było wypracowanie i przetestowanie innowacji społecznej w postaci narzędzia zdobywania doświadczenia zawodowego przez młodych ludzi, którzy pod okiem ekspertów, pracując w interdyscyplinarnych zespołach (w projekcie uczestniczyli studenci architektury, ekonomii, socjologii, psychologii i urbanistyki) zajmą się rzeczywistym wyzwaniem jakim jest ulica Piłsudskiego i zaproponują swoje pomysły na poprawienie jej wizerunku – mówi Marzena Horak, z-ca dyr. Biura Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

– Cieszymy się, że powstała taka inicjatywa, bo to oznacza, że w mieście dzieje się coś dobrego – mówi dr Michał Dębek z Uniwersytetu Wrocławskiego, uczestnik projektu, koordynator zespołów interdyscyplinarnych. – Dzięki udziałowi młodych ludzi, możliwe będzie świeże spojrzenie na problem, a wypracowane rozwiązania będą niestandardowe i kreatywne. 

wizualizacja ul. Piłsudskiego, źródło: UM Wrocławia 

Ulica z potencjałem – więcej zieleni

Spotkania przedsiębiorców i studentów odbywały się w ramach projektu „Z wirtualu do realu. Ulica handlowa – przestrzeń miejska współtworzona przez młodych”. Na projekt gmina Wrocław otrzymała grant dla innowatorów społecznych w ramach programu grantowego „Akcja Inkubacja”. Jest on realizowany przez ECORYS Polska Sp. z o.o. w partnerstwie z Uniwersytetem SWPS w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Miasto realizuje projekt w partnerstwie ze spółka Merit Mark.

– Rozwiązanie problemu degradacji ulic handlowych i niewykorzystanego potencjału ul. Piłsudskiego jest obecnie jednym z priorytetów miasta – mówi Małgorzata Golak z Biura Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim Wrocławia, koordynator projektu. – Dotychczasowe działania na ulicy Świdnickiej i w Centrum Staromiejskim, a także doświadczenia naszych partnerów, zainspirowały nas do podjęcia się bardzo trudnego tematu innowacji społecznych w szerszej przestrzeni.

wizualizacja ul. Piłsudskiego, źródło: UM Wrocławia

– Rzeczywistym wyzwaniem, zdiagnozowanym we Wrocławiu, jest spadek atrakcyjności ulicy Piłsudskiego, co objawia się tu licznymi pustostanami, w tym pustostanami nie należącymi do gminy Wrocław, skutkiem czego miasto ma znikomy wpływ na ich komercjalizację – dodaje Marzena Horak.

– Na tej ulicy jest bardzo mały ruch pieszych, jest tam brzydko i ulica jest zaniedbana. Dlatego trudno tam rozwijać działalność biznesową. Brakuje tam ładnej przestrzeni publicznej i miejsc spotkań – dodaje Michał Dębek. 

– Ulica już się zmienia. W ramach WBO na odcinku od pl. Legionów do ul. Świdnickiej powstanie trasa rowerowa. W planach na skwerze przy pl. Legionów jest budowa pomnika z okazji rocznicy odzyskania niepodległości – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyr. Biura Partycypacji Społecznej w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

O zmianach na ul. Piłsudskiego słyszał już Paryż i Bruksela

Na początku listopada 2017 r. o wrocławskich zmianach na ul. Piłsudskiego usłyszeli w Paryżu uczestnicy Projektu w BoostInno – Boosting Social innovation, realizowanym w ramach Programu Komisji Europejskiej URBACT III. Spotkanie było częścią Global Social Business Summit. 10 stycznia 2017 r. projekt był prezentowany także na posiedzeniu Intergrupy URBAN Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Taką szansę otrzymały tylko dwa spośród 200 miast objętych programem URBACT.

 – Z tym projektem doskonale wpasowujemy się w najnowszy trend rozwoju społeczności lokalnych w Europie, gdzie ogromnie ważna jest partycypacja mieszkańców i przedsiębiorców w procesie zarządzania miastem. W tej materii Wrocław jest postrzegany jako pionier i lider nie tylko w naszym kraju. Wyróżnia nas innowacyjny model współpracy: miasto zaprasza młodych ludzi, studentów różnych kierunków, do wypracowania rozwiązania realnie istniejącego problemu społeczno-gospodarczego – mówi Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia.

Dawna ul. Gartenstrasse (Ogrodowa), dziś ul. Piłsudskiego, źródło: europejskiwroclaw.pl

Piłsudskiego – dawniej ulica z 30 hotelami

Obecna ul. Piłsudskiego na początku XIX wieku była peryferyjną ul. Ogrodową. Nazwa nie była przypadkowa, bo mieszkali tam ogrodnicy, których działki przylegały do ulicy. Zyskała ona na znaczeniu po wybudowaniu Dworca Górnośląskiego i później Dworca Głównego. Wybudowano kamienice, rezydencje, hotele i restauracje, a także gmach Krajowego Sejmu Śląskiego – dzisiejszy NOT. Z powstałych tam na przełomie XIX i XX wieku blisko 30 hoteli zachowało się kilka – Piast, czyli dawny Kronprinz, Grand, przed laty Du Nord, Europejski, przedwojenny Hohenzollernhof i Polonia, dawny Vier Jahreszeiten.

Nowe oblicze ulicy Piłsudskiego

Przy Capitolu powstaje nowy biurowiec [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Najstarszy hotel we Wrocławiu świętuje 140 lat [ZDJĘCIA]

Nowy biurowiec przy Dworcu Głównym we Wrocławiu

Czy na Piłsudskiego będzie luksusowo i reprezentacyjnie?

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

Powódź na Dolnym Śląsku