wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Stworzą nową wizję ul. Piłsudskiego
ul. Piłsudskiego źródło: google/maps
ul. Piłsudskiego

Właściciele sklepów, hoteli, lokali usługowych oraz deweloperzy inwestujący w nieruchomości przy ul. Piłsudskiego, a także studenci m.in. gospodarki przestrzennej, architektury i psychologii rozpoczęli cykl spotkań, na których dyskutują o tym, jak w przyszłości powinna wyglądać ul Piłsudskiego. Uczestnicy wspólnie ustalą, co zrobić, żeby przestrzeń ta stała się znów atrakcyjna i przyjazna dla użytkowników.

Reklama

Jednym z efektów ich spotkań będzie wypracowanie nowej wizji ul. Piłsudskiego, która w listopadzie zostanie przedstawiona mieszkańcom miasta w postaci filmu zrealizowanego w technologii VR – wirtualnej rzeczywistości.  Będzie on wykorzystywany przez miasto do promocji tego obszaru, a także inspiracji lokalnego biznesu i zachęcenia go do inwestowania na głównych ulicach handlowych. Dzięki temu każdy będzie mógł zobaczyć, jaka prawdopodobnie będzie ulica Piłsudskiego w przyszłości, co pomoże skonkretyzować działania i osiągnięcie celu.

Z wirtualu do realu

Spotkania przedsiębiorców i studentów odbywają się w ramach projektu „Z wirtualu do realu. Ulica handlowa – przestrzeń miejska współtworzona przez młodych”.

– Projekt ten ma na celu ożywienie tej ulicy i doprowadzenie do stanu świetności – mówi Janina Woźna, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim Wrocławia. - Wszystko opiera się jednak  na partnerstwie i współpracy. Dlatego zaprosiliśmy do udziału w tym projekcie przedsiębiorców z ul. Piłsudskiego, których doświadczenie jest tu bezcenne, a także wrocławskich studentów. Ten projekt ma podwójne cele do osiągnięcia, a mianowicie konkretne  efekty na ul. Piłsudskiego, zaproponowane przez młodych ludzi, a także pokazanie im, jak w praktyce pracuje się nad takim projektem. Mam nadzieję, że doświadczenie to wykorzystają w przyszłości w swojej pracy zawodowej.

Ulica z potencjałem

Podczas spotkania, które odbyło się w czwartek, 21 września 2017r. w Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, jego uczestnicy rozmawiali m.in. o potencjale ul. Piłsudskiego, głównych problemach i silnych stronach tego miejsca, a także zagrożeniach i możliwościach, jakie są z nim związane. 

– Rozwiązanie problemu degradacji ulic handlowych i niewykorzystanego potencjału ul. Piłsudskiego jest obecnie jednym z priorytetów miasta - mówi Małgorzata Golak z Biura Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim Wrocławia, koordynator projektu. - Dotychczasowe działania na ulicy Świdnickiej i w Centrum Staromiejskim, a także doświadczenia naszych partnerów, zainspirowały nas do podjęcia się bardzo trudnego tematu innowacji społecznych w szerszej przestrzeni .  

W planie są kolejne spotkania konsultacyjne, a następnie praca w grupach roboczych, które zajmą się bardziej szczegółowymi zagadnieniami. Przewidziano również spotkania dla mieszkańców, aby również oni mieli możliwość przedstawienia swojego zdania na temat przyszłości ul. Piłsudskiego. 

Z myślą o młodych

Do celów projektu należy nie tylko rozwiązywanie rzeczywistych problemów społeczno-gospodarczych miasta, do których należy degradacja jednej z ulic handlowych w jego ścisłym centrum. Chodzi również o stworzenie partnerskiego modelu współpracy, polegającego na aktywnym włączeniu młodych ludzi we współtworzenie przestrzeni publicznej. Pozwoli im to na zdobycie doświadczenia zawodowego i nowych kompetencji, które ułatwią im wejście na rynek pracy.

– Cieszymy się, że powstała taka inicjatywa, bo to oznacza, że w mieście dzieje się cos dobrego – mówi dr Michał Dębek z Uniwersytetu Wrocławskiego, uczestnik projektu, koordynator zespołów interdyscyplinarnych. – Dzięki udziałowi młodych ludzi, możliwe będzie świeże spojrzenie na problem, a wypracowane rozwiązania będą niestandardowe, kreatywne i wychodzące poza schemat.   Studenci będą diagnozować sytuację podczas warsztatów z mieszkańcami i przedsiębiorcami pod kierunkiem ekspertów – mediatorów. Ich zadaniem będzie znalezienie rozwiązań i narzędzi zmian z naciskiem na wyzwalanie energii społecznej z udziałem lokalnego biznesu i poczucie współodpowiedzialności za przestrzeń publiczną.

– Dla naszego zespołu studenckiego bardzo ważne jest to, co o ulicy i aspektach jej funkcjonowania sądzą przedsiębiorcy – uważa Michał Dębek. – Rozmowy z nimi zawsze są bardzo inspirujące i dają dużo do myślenia.

Uczestnictwo w projekcie młodych ludzi ma pozwolić im na zdobycie umiejętności niezbędnych na rynku pracy: organizacyjnych, analitycznych, pracy zespołowej, projektowych czy mediacji,  których nie nabędą w szkole.

Pomocne unijne środki

Na projekt „Z wirtualu do realu. Ulica handlowa – przestrzeń miejska współtworzona przez młodych” gmina Wrocław otrzymała grant dla innowatorów społecznych w ramach programu grantowego „Akcja Inkubacja”. Jest on realizowany przez ECORYS Polska Sp. z o.o. w partnerstwie z Uniwersytetem SWPS w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Liczę na to, że wszyscy się zaangażujemy, zarówno miasto, które wysłucha potrzeb osób prowadzących działalność na ul. Piłsudskiego, jak i sami przedsiębiorcy, którzy również mają swoje propozycje – dodaje Janina Woźna. - Jedynie niewielka ilość lokali na ul. Piłsudskiego należy do miasta, dlatego też, aby uzyskać pożądany efekt musimy naprawdę intensywnie współpracować.

Piłsudskiego – dawniej ulica z 30 hotelami

Obecna ul. Piłsudskiego na początku XIX wieku była peryferyjną ul. Ogrodową. Nazwa nie była przypadkowa, bo mieszkali tam ogrodnicy, których działki przylegały do ulicy. Zyskała ona na znaczeniu po wybudowaniu Dworca Górnośląskiego i później Dworca Głównego. Wybudowano kamienice, rezydencje, hotele i restauracje, a także gmach Krajowego Sejmu Śląskiego – dzisiejszy NOT. Z powstałych tam na przełomie XIX i XX wieku blisko 30 hoteli zachowało się kilka – Piast, czyli dawny Kronprinz, Grand, przed laty Du Nord, Europejski, przedwojenny Hohenzollernhof i Polonia, dawny Vier Jahreszeiten.

Przy Capitolu powstaje nowy biurowiec [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Najstarszy hotel we Wrocławiu świętuje 140 lat [ZDJĘCIA]

Nowy biurowiec przy Dworcu Głównym we Wrocławiu

Czy na Piłsudskiego będzie luksusowo i reprezentacyjnie?

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl