wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:04

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowe oblicze ulicy Piłsudskiego
ul. Piłsudskiego Katarzyna Wiązowska
ul. Piłsudskiego

Przez wiele lat była to jedna z głównych ulic handlowych Wrocławia. Później, gdy handel przeniósł się w inne rejony miasta, znacznie straciła na znaczeniu. Również jej wygląd pozostawiał wiele do życzenia. To się jednak zmienia. Od kilku lat ulica Piłsudskiego zmienia swoje oblicze. Powstają nowe biurowce, sklepy i kawiarnie. Wszystko wskazuje na to, że jej wizerunek już wkrótce ulegnie znacznej poprawie.

Reklama

– Ulica Piłsudskiego, mimo swej lokalizacji, nazwy i ambicji, wciąż jeszcze nie jest reprezentacyjną ulicą Wrocławia – uważa Katarzyna Chrobak-Eilmes z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

– Niestety podzieliła los wielu ulic handlowych w wielkich miastach, z których klienci odeszli do centrów handlowych. Jednak nie można powiedzieć, że jest to los przesądzony. Od kilku lat Piłsudskiego jest miejscem wielu nowych inwestycji: pięknieją hotele, powstają nowe biurowce. Zmienia się charakter ulicy, która przez kilka ostatnich lat była głównie arterią komunikacyjną. To prawda, że w wielu miejscach straszą jeszcze puste witryny i plakaty „do wynajęcia”, ale pojawiające się powoli nowe lokale gastronomiczne czy sklepy, dają nadzieję, że ta tendencja niedługo się odwróci.

Zmienia się krajobraz

W ciągu ostatnich kilku lat krajobraz ul. Piłsudskiego znacznie się zmienił. Generalny remont przeszedł Dworzec Główny, zupełnie nowy budynek zyskał Teatr Muzyczny Capitol, powstała nowoczesna szkoła muzyczna, a wiele kamienic zyskało efektownie odnowione fasady. Wzdłuż ulicy powstają też nowoczesne biurowce m.in. Silver Tower tuż obok dworca czy Wrocław 101, przy skrzyżowaniu z ul. Peronową.

Już wkrótce będzie to również, budowany właśnie, Retro Office House na skrzyżowaniu z ul. Komandorską. Nowe oblicze zyskał niedawno Hotel Piast, a w znajdującym się po sąsiedzku Hotelu Grand kilka tygodni temu rozpoczął się generalny remont.

Coraz przychylniej na tę lokalizację patrzą również przedsiębiorcy. – Niedawno właśnie tu rozpoczęliśmy naszą działalność, ponieważ zależało nam na miejscu w ścisłym centrum miasta, do którego bez trudu trafią turyści – mówi Maciej Kwaśniewicz, współwłaściciel „Imaginarium” – Za to nie bardzo chcieliśmy, żeby to był wrocławski Rynek.  Mamy nadzieję, że ta lokalizacja z czasem będzie przyciągała coraz więcej mieszkańców i przyjezdnych.    

O kierunku rozwoju ulicy Piłsudskiego dyskutowali już niejednokrotnie specjaliści z różnych dziedzin m.in. socjologowie i architekci.

– Ich zdaniem scenariuszy może być tu wiele - od ulicy biurowców, po miejsce lokalizacji luksusowych sklepów i marek. – mówi Katarzyna Chrobak-Eilmes. –  Opierając się na doświadczeniach z projektów prowadzonych w innych obszarach miasta rozpoczęliśmy także projekt realizacji witryn, aby podkreślić i przyciągnąć klientów do miejsc uznawanych wręcz za kultowe. Mamy nadzieję, że dzięki tym zabiegom oprócz stałych zaprzyjaźnionych klientów, pojawią się nowi - którzy jeszcze nie odkryli tych klimatycznych miejsc.

Świeże spojrzenie

Obecnie realizowany jest także projekt „Z wirtualu do realu. Ulica handlowa – przestrzeń miejska współtworzona przez młodych”. Polega on na współpracy i komunikacji wszystkich grup, które przenikają się w tej przestrzeni: przedsiębiorców, turystów i mieszkańców. Świeże spojrzenie na problem mają tu natomiast studenci m.in. gospodarki przestrzennej, architektury, socjologii i psychologii.

To właśnie oni stworzą nową wizję tego, jak w przyszłości ma wyglądać ulica Piłsudskiego. Młodzi uczestnicy projektu zaproponują m.in. jak można zagospodarować pustostany, zaprojektować zieleń miejską i w jaki sposób przyciągnąć tu przedsiębiorców. Stworzą nową wizję ul. Piłsudskiego.

Wspólne warsztaty pod okiem specjalistów pozwolą określić oczekiwania i pożądany kierunek rozwoju ulicy. Efekty wspólnej pracy zostaną przedstawione w formie filmu w technologii VR (wirtualnej rzeczywistości), który miasto wykorzysta do zachęcania lokalnego biznesu do otwierania tu działalności gospodarczej. Projekt prowadzony m.in. przez Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia jest współfinansowany ze środków europejskich. Jego zasadniczym celem jest współtworzenie atrakcyjnej dla mieszkańców i przedsiębiorców przestrzeni publicznej.

– To dopiero początek drogi – uważa Katarzyna Chrobak-Eilmes. – Mamy nadzieję, że tak jak w przypadku ulicy Świdnickiej i Nadodrza dużym wsparciem będą dla nas mieszkańcy i przedsiębiorcy.

Nowe obiekty na ul. Piłsudskiego:

Silver Tower, Biurowiec Wrocław 101, Budynek Teatru Capitol, Retro Office House , budynek Szkoły Muzycznej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl