wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław to lider nowoczesnej chirurgii w leczeniu zwierząt
Prof. Zdzisław Kiełbowicz, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. materiały prasowe Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Prof. Zdzisław Kiełbowicz, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Studenci medycyny weterynaryjnej doskonalą się w chirurgii laparoskopowej. Przez lata taka technologia była dostępna tylko w medycynie człowieka. Uniwersytet Przyrodniczy to pionierski ośrodek w tej dziedzinie.

Reklama

- W tej chwili w klinice jest już sześć w pełni wyposażonych urządzeń endoskopowych i 11 trenażerów do laparoskopii - mówi prof. Zdzisław Kiełbowicz, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Do stanowisk treningowych zostanie dokupionych 10 stołów operacyjnych. To element budowanego na Uniwersytecie Przyrodniczym specjalistycznego centrum szkoleniowego w laparoskopii weterynaryjnej. Drugiego pod względem skali na Starym Kontynencie - po Strasburgu we Francji - i trzeciego na świecie, po kalifornijskim.

To jest najwyższy światowy poziom rozwiązań technologicznych. Trenażery zakupiliśmy za środki finansowe pozyskane ze źródeł zewnętrznych od wrocławskiej firmy stworzonej przez absolwentów Politechniki Wrocławskiej, a kolumny do operacji małoinwazyjnych z przodujących firm na świecie.
Prof. Zdzisław Kiełbowicz, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Najtrudniejsze jest wyczucie głębi

Izabela Kobylas jest na szóstym roku weterynarii: - Najtrudniejsze w laparoskopii jest wyczucie głębi. Na monitorze mam obraz w 2D, nie wiem więc, jak daleko mogę przesunąć się z narzędziami, które są długie, a czasem nawet bardzo długie i każde drgnięcie ma tu ogromne znaczenie. Ruch, który wymaga milimetrowego przesunięcia, a na ekranie wygląda jak kilka centymetrów.

Dr hab. Przemysław Prządka prowadzi wykłady na temat chirurgii laparoskopowej. - Każda nowa technika jest najpierw sprawdzana na zwierzętach. Laparoskopowa również, tyle że ta technologia przez wiele lat była niezwykle droga i z tego powodu była mało dostępna dla środowiska weterynaryjnego. Ale jej rosnąca popularność w medycynie człowieka wpłynęła na obniżenie kosztów i można powiedzieć, że wraca do źródeł, czyli do weterynarii.

Chirurdzy, i ci operujący ludzi, i ci operujący zwierzęta, starają się, aby ingerencja wobec organizmu pacjenta była minimalnie inwazyjna. Oznacza to mniejsze rany operacyjne, mniejszy ból pooperacyjny, mniejszą bliznę, a w konsekwencji szybszy powrót do zdrowia. A jeśli zabieg wykonuje doświadczony chirurg, zagrożenie potencjalnymi komplikacjami pooperacyjnymi, które zawsze są możliwe, jest znacznie mniejsze.

– Na naszych salach operacyjnych od kilku lat robimy nie tylko zabiegi laparoskopowe, ale też torakoskopowe i endochirurgiczne. Jesteśmy autorami kilku nowych technik operacyjnych. Cytują nas autorzy podręczników do tzw. chirurgii minimalnej. Współpracujemy też ściśle z chirurgią człowieka. Współpracowaliśmy z medykami z Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Urologii Dziecięcej - wylicza dr hab. Przemysław Prządka.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl