wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Pingwiny z zoo Wrocław pomogą ocalić gatunek

Paweł Borecki ze Szkoły Doktorskiej UPWr, na co dzień opiekun pingwinów przylądkowych we wrocławskim zoo, prowadzi badania, których celem jest ochrona tego zagrożonego wyginięciem w naturze gatunku. Chce opracować metodę kriokonserwacji nasienia, co w przyszłości mogłoby umożliwić stworzenie specjalnego biobanku z materiałem genetycznym. Być może dzięki temu w przyszłości, w krytycznym momencie, uda się ocalić te piękne ptaki, a pomogą w tym pingwiny z wrocławskiego ogrodu.

Reklama

Od 1900 roku nastąpił dramatyczny spadek populacji pingwinów przylądkowych aż o ponad 95 proc. Wymieranie niestety przyspiesza! Na początku XX wieku u wybrzeży Afryki Południowej, skąd pochodzą te urocze ptaki, można było spotkać ok. 4 mln osobników. 

- Jak zaczynaliśmy hodowlę tych ptaków we wrocławskim zoo, ta liczba wynosiła już tylko około 50 tysięcy, a dziś spadła poniżej 30 tysięcy. Początkowo w XIX w. spadek populacji wynikał z masowego wydobycia guano z miejsc lęgowych pingwinów, którego używano jako nawozu w rolnictwie. A pingwiny kopały w nim nory i tam zakładały gniazda. Kilkumetrowe pokłady tego materiału zostały wybrane do gołej skały, niszcząc środowisko lęgowe.
Paweł Borecki, doktorant UPWr, opiekun pingwinów w zoo

Inną przyczyną przed laty było masowe zbieranie przez ludzi jaj pingwinów, które uchodziły za przysmak. Obecnie głównymi zagrożeniami są przełowienia oceanu, czyli brak pokarmu w miejscach występowania pingwinów, ale też katastrofy ekologiczne, wywołane przez duży ruch morski.

Biobank pomoże ocalić pingwiny

Biorąc pod uwagę tak szybki spadek liczebności, naukowcy przewidują, że bez interwencji gatunek ten może wyginąć w środowisku naturalnym w ciągu najbliższych 15-20 lat. Dlatego tak ważne jest opracowanie metody kriokonserwacji nasienia pingwinów przylądkowych i stworzenie biobanku zasobów genetycznych.
Paweł Borecki, doktorant UPWr, opiekun pingwinów z zoo

Jak wyjaśnia opiekun ptaków z wrocławskiego zoo, nasienie od pingwinów pobierane jest w ramach masażu grzebietowo-brzusznego. To powszechnie znana i stosowana metoda pozyskiwania nasienia od ptaków – polega na fizjologicznej reakcji układu rozrodczego samca. Cała procedura trwa kilka minut, wymaga odłapania wybranego samca z kolonii, jego unieruchomienia i przeprowadzenia masażu z pobraniem próbki nasienia - pisze Małgorzata Moczulska, rzeczniczka prasowa UPWr. 

Wrocław ma drugą pod względem wielkości kolonię pingwinów w Europie 

Paweł Borecki jest związany z wrocławskim zoo od 2008 roku. Pingwinami zajmuję się od samego początku, czyli od momentu, kiedy przyjechały do Wrocławia w 2014 roku. Widać, że praca z tymi zwierzętami jest jego pasją.

– Mój znak zodiaku to Wodnik. Może dlatego zawsze chciałem zajmować się ssakami wodnymi – śmieje się. – Poza tym, kto nie kocha pingwinów? Wiele osób uważa, że są takie słodkie i zabawne. A to zwierzęta z charakterem – harde i wytrzymałe. A jak im się coś nie podoba, to potrafią wyrazić swoje zdanie i dziobnąć.

Dziś we wrocławskim ogrodzie mieszka 106 osobników, w tym 7 maluchów („przedszkolaki” mają imiona związane z serami, a najodważniejszy z nich jest Lazur).

– Z kolei największą gwiazdą w naszej kolonii, drugiej co do wielkości w Europie (po zoo w Amsterdamie), jest Marian, który bardzo lubi ludzi. Mamy też Pirata i Kapitana, pingwiny z niepełnosprawnościami oraz słynną już w mediach parę gejowską. Bluey i Forest wysiadywali razem w gnieździe plastikowego, różowego flaminga. 

Wszystkie wrocławskie pingwiny noszą specjalne, kolorowe obrączki (samice na skrzydłach po prawej, samce po lewej), bo inaczej trudno byłoby je odróżnić po wyglądzie (cechą indywidualną są jedynie czarne plamki na piersi).

Maluchy są srebrno-szare, dorosłe pingwiny - czarno-białe. "Przedszkolaki" we wtorek po raz pierwszy wyszły na duży wybieg w zoo. - Pewnie przez jakiś czas będą dostawać bęcki od tych starszych, ale szybko się zaadaptują - mówi ich opiekun. 

Pingwiny z Wrocławia na ratunek dzikiej populacji 

Sukcesy hodowlane zoo Wrocław, które przyczyniły się do zasilenia innych grup hodowlanych około pięćdziesięcioma odchowanymi osobnikami, stanowią solidną podstawę do dalszych badań i działań ochronnych.

- Jako że na co dzień pracuję z pingwinami przylądkowymi, zdecydowaliśmy, że projekt powinien dotyczyć właśnie tego gatunku. Jest on bowiem jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem spośród osiemnastu gatunków pingwinów zamieszkujących naszą planetę. Chcemy, aby nasi podopieczni, będąc ambasadorami swoich kuzynów z Afryki, przyczynili się do ratowania dzikiej populacji. Mamy nadzieję, że stworzenie banku nasienia pingwinów pozwoli w przyszłości zachować różnorodność genetyczną.
Paweł Borecki, doktorant UPWr, opiekun pingwinów z zoo

Bank nasienia jest zatem potrzebny do ewentualnego odtwarzania gatunku w środowisku naturalnym i zachowania dużej puli genetycznej, aby było z czego tę populację odtworzyć.

Zoo Wrocław pomaga pingwinom przylądkowym

W 2000 roku wielkość populacji pingwinów przylądkowych szacowano na 53 000 par, w 2020 roku tylko na 17 700 par. Zoo Wrocław razem z Fundacją DODO od lat wspiera SANCCOB saves seabirds. W latach 2022-2023 przekazało na ten cel ponad 130 tys. zł.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl