wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Studenci dostaną model ciała ze sławnego Plastinarium

W sławnym gubeńskim Plastinarium powstają anatomiczne modele ludzkich ciał lub ich fragmentów. Preparaty z pracowni Gunthera von Hagensa od dawna są wykorzystywane do kształcenia lekarzy w USA i Wielkiej Brytanii. Taki model zamierza także kupić Politechnika Wrocławska dla studentów Wydziału Medycznego.

Reklama

Plastinarium w niemieckim Guben to instytucja wyjątkowa w skali świata. Jej pomysłodawcą i szefem jest Gunther von Hagens. Niemiecki lekarz i patolog opracował metodę plastynacji. Polega ona – najogólniej rzecz ujmując, na trwałej konserwacji tkanek, a preparaty są bezzapachowe, suche i wytrzymałe. W Plastinarium wykorzystywane są ciała donatorów. Według danych na stronie firmy do programu donacji ciał przystąpiło ponad 20 tys. osób.

W gubeńskim muzeum można obejrzeć wiele modeli anatomicznych oraz proces preparowania ciał. Preparaty są prezentowane na całym świecie w cyklu budzących kontrowersje wystaw firmowanych przez von Hagensa pod hasłem „Body Worlds”. Pokazywano je również we Wrocławiu.

Mięśnie, nerwy, układ pokarmowy

W Plastinarium powstają nie tylko modele kompletnych ciał (zawsze pozbawionych skóry), lecz także odrębne preparaty całego układu krwionośnego, układu nerwowego lub pokarmowego.

Preparaty z Instytutu Plastynacji są od dawna wykorzystywane do kształcenia lekarzy na uczelniach m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

W Polsce podczas zajęć z anatomii człowieka studenci mają na ogół do dyspozycji preparaty ludzkie zakonserwowane i wypreparowane tradycyjnymi metodami. Lecz podczas zajęć ulegają one uszkodzeniom i fragmentacji.

Dlatego Politechnika zamierza kupić w Instytucie Plastynacji jeden model ludzkiego ciała. Przeznaczono na to nieco ponad 460 tys. zł. W ogłoszeniu o zamówieniu napisano:

„Plastynaty w sposób niemal doskonały ilustrują wszystkie funkcjonalne struktury anatomiczne i są atrakcyjne wizualnie. Plastynacja pozwala na zachowanie preparatu w stanie idealnym na praktycznie nieograniczony czas.”

Modele z Plastinarium będą stanowiły cenne uzupełnienie nauki anatomii przy użyciu anatomicznych preparatów ludzkich, zakonserwowanych i wypreparowanych metodami tradycyjnymi. Podstawą nauki anatomii prawidłowej na Wydziale Medycznym PWr stanowią preparaty anatomiczne uzyskane różnymi sposobami, także w efekcie donacji.
Agnieszka Czajkowska - Masternak, Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl