wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Światowy ranking szkół wyższych. Na liście 1000 najlepszych tylko jedna uczelnia z Wrocławia
Na zdjęciu w tle kampus Uniwersytetu Medycznego, w kółku rektor uczelni prof. Piotr Ponikowski materiały prasowe Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Na zdjęciu w tle kampus Uniwersytetu Medycznego, w kółku rektor uczelni prof. Piotr Ponikowski

Tylko jedna wrocławska szkoła wyższa z Wrocławia znalazła się na Liście Szanghajskiej za rok 2023. To jeden z najważniejszych rankingów uczelni na świecie.

Reklama

Lista Szanghajska (Academic Ranking of World Universities) to jeden z najważniejszych rankingów szkół wyższych na świecie. W tym roku zestawienie przygotowano po raz dwudziesty pierwszy.

W ocenie brane są pod uwagę: jakość edukacji, kadra naukowa, wyniki badań i wydajność przeliczana na każdego pracownika. Klasyfikowane są wyłącznie uczelnie, które spełniają szczegółowe wymogi, np. posiadają w gronie pracowników lub absolwentów noblistów, laureatów Medalu Fieldsa czy osoby z grona najczęściej cytowanych naukowców świata.

W tegorocznej edycji rankingu klasyfikacji poddano 2500 uczelni, ale ostatecznie na Listę Szanghajską trafiło, jak zawsze, tysiąc najlepszych.

Listę otwierają uczelnie amerykańskie:

 • Uniwersytet Harvarda;
 • Uniwersytet Stanforda;
 • Massachusetts Institute of Technology.

Wrocławska reprezentacja na Liście Szanghajskiej

W tegorocznym rankingu znalazło się tylko dziewięć uczelni z Polski.

Najwyżej sklasyfikowane zostały Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski (między 401 a 500 miejscem). Spośród wrocławskich szkół wyższych na Liście Szanghajskiej znalazł się jedynie Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich (w dziewiątej setce).

To duży sukces i potwierdzenie naszej pozycji nie tylko w Polsce. Nie zapominajmy, że świat nauki premiuje interdyscyplinarność, a ta siłą rzeczy jest łatwiejsza w większych uczelniach, które mają w swoim portfolio przedstawicieli wielu dziedzin i dyscyplin. My jesteśmy uczelnią jednorodną, więc tak wysoka pozycja w Polsce tym bardziej nas cieszy.Z mojego punktu widzenia ogromnym sukcesem jest znalezienie się w tym wyjątkowo prestiżowym gronie. Tysiąc najlepszych uczelni świata to czołówka. W Polsce uczelni jest 400., z czego dziesięć to uczelnie badawcze, a na świecie do grupy jednostek badawczych zalicza się ponad 20 tysięcy instytucji. Aspirujemy do statusu uczelni badawczej, staramy się wzmocnić nasz potencjał naukowo-badawczy, między innymi rozszerzając możliwości przez współpracę z jednostkami o odmiennej specyfice.Nie ukrywam, że szczególnie istotne jest dla mnie wzmocnienie naukowej pozycji Wrocławia.
Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Na Liście Szanghajskiej sklasyfikowano także:

 • Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie;
 • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu;
 • Politechnikę Gdańską;
 • Warszawski Uniwersytet Medyczny;
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu;
 • Politechnikę Warszawską.
Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl