Lista Szanghajska (Academic Ranking of World Universities) to jeden z najważniejszych rankingów szkół wyższych na świecie. W tym roku zestawienie przygotowano po raz dwudziesty pierwszy.
W ocenie brane są pod uwagę: jakość edukacji, kadra naukowa, wyniki badań i wydajność przeliczana na każdego pracownika. Klasyfikowane są wyłącznie uczelnie, które spełniają szczegółowe wymogi, np. posiadają w gronie pracowników lub absolwentów noblistów, laureatów Medalu Fieldsa czy osoby z grona najczęściej cytowanych naukowców świata.
W tegorocznej edycji rankingu klasyfikacji poddano 2500 uczelni, ale ostatecznie na Listę Szanghajską trafiło, jak zawsze, tysiąc najlepszych.
Listę otwierają uczelnie amerykańskie:
- Uniwersytet Harvarda;
- Uniwersytet Stanforda;
- Massachusetts Institute of Technology.
Wrocławska reprezentacja na Liście Szanghajskiej
W tegorocznym rankingu znalazło się tylko dziewięć uczelni z Polski.
Najwyżej sklasyfikowane zostały Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski (między 401 a 500 miejscem). Spośród wrocławskich szkół wyższych na Liście Szanghajskiej znalazł się jedynie Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich (w dziewiątej setce).
To duży sukces i potwierdzenie naszej pozycji nie tylko w Polsce. Nie zapominajmy, że świat nauki premiuje interdyscyplinarność, a ta siłą rzeczy jest łatwiejsza w większych uczelniach, które mają w swoim portfolio przedstawicieli wielu dziedzin i dyscyplin. My jesteśmy uczelnią jednorodną, więc tak wysoka pozycja w Polsce tym bardziej nas cieszy.Z mojego punktu widzenia ogromnym sukcesem jest znalezienie się w tym wyjątkowo prestiżowym gronie. Tysiąc najlepszych uczelni świata to czołówka. W Polsce uczelni jest 400., z czego dziesięć to uczelnie badawcze, a na świecie do grupy jednostek badawczych zalicza się ponad 20 tysięcy instytucji. Aspirujemy do statusu uczelni badawczej, staramy się wzmocnić nasz potencjał naukowo-badawczy, między innymi rozszerzając możliwości przez współpracę z jednostkami o odmiennej specyfice.Nie ukrywam, że szczególnie istotne jest dla mnie wzmocnienie naukowej pozycji Wrocławia.Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Na Liście Szanghajskiej sklasyfikowano także:
- Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie;
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu;
- Politechnikę Gdańską;
- Warszawski Uniwersytet Medyczny;
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu;
- Politechnikę Warszawską.