wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Noc Muzeów 2025 we Wrocławiu. Kiedy wypada w tym roku?

Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące Nocy Muzeów we Wrocławiu 2025. W ciągu tej jednej nocy, a właściwie również popołudnia, wrocławskie muzea i galerie otworzą drzwi dla mieszkańców i turystów miasta. Zobaczcie dokładny program wydarzeń Nocy Muzeów 2025 we Wrocławiu.

Kiedy jest Noc Muzeów 2025 Wrocławiu?

To już 16. wrocławska edycja wyjątkowego wydarzenia! Noc Muzeów 2025 we Wrocławiu w tym roku odbędzie się 17 maja 2025. 

Plakat tegorocznej edycji Nocy Muzeów zaprojektowała wrocławska artystka Malwina Hajduk-Kawalec.

Ile trwa Noc Muzeów?

Noc Muzeów trwa zaledwie kilka godzin. Dokładna godzina rozpoczęcia i zakończenia jest ustalana przez każde z muzeów, które biorą udział w wydarzeniu. W większości instytucji Noc Muzeów rozpoczyna się między 18.00 a 19.00.

Co to jest Noc Muzeów?

Noc Muzeów to wydarzenie kulturalne, które polega na udostępnianiu galerii, muzeów oraz instytucji kultury w godzinach nocnych. Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane podczas imprezy jest bezpłatny, a do niektórych instytucji obowiązują wcześniejsze zapisy.

Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na specjalne atrakcje, takie jak warsztaty, spotkania czy koncerty. To także wyjątkowa okazja, aby zwiedzić miejsca, które zazwyczaj są niedostępne. Noc Muzeów przywędrowała do nas z Berlina, gdzie po raz pierwszy odbyła się w 1997 roku.

Noc Muzeów w takiej formie, w jakiej znamy to wydarzenie dzisiaj, narodziła się we Francji, a dokładniej w Paryżu w 2005 roku. To właśnie w stolicy Francji podczas Nocy Muzeów odbyło się pierwsze masowe otwarcie galerii w godzinach wieczornych, z licznymi wydarzeniami i atrakcjami dla odwiedzających. Pomysłodawcą wydarzenia był francuski minister kultury i komunikacji, który chciał zachęcić ludzi do wieczornego odwiedzania muzeów.

W kolejnych latach do inicjatywy zaczęły przyłączać się inne europejskie miasta. Obecnie wydarzenie odbywa się w ponad 140 miastach w Europie i na świecie, przyciągając liczne rzesze miłośników kultury i sztuki.

Noc Muzeów w Polsce

Pierwsza Noc Muzeów w Polsce odbyła się w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a w 2004 roku w Warszawie i Krakowie.

Podczas tej pierwszej edycji Nocy Muzeów w Krakowie, zwiedzający mieli okazję zobaczyć wiele unikalnych eksponatów oraz zabytków, które zwykle nie są dostępne dla zwiedzających po godzinach zamknięcia. Było to także doskonałe miejsce dla miłośników sztuki, którzy mogli zobaczyć wystawy dzieł współczesnych malarzy, rzeźbiarzy, grafików, a także zapoznać się z historią Krakowa.

Jednym z najbardziej pamiętnych momentów tej pierwszej Nocy Muzeów w Krakowie była ceremonia z udziałem władz miasta oraz publiczności, podczas której o północy odśpiewano „Odę do radości” Ludwiga van Beethovena. Z tej okazji wystrzelono w niebo sztuczne ognie, które zapewniły niezapomniane wrażenia wszystkim uczestnikom wydarzenia.

Noc Muzeów 2022 Wrocław fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Noc Muzeów 2022 Wrocław

Noc Muzeów we Wrocławiu 

W pierwszej edycji Nocy Muzeów we Wrocławiu w 2009 roku, koordynowanej przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia, wzięło udział 7 muzeów i 1 galeria. Przez lata formuła rozszerzała się, dołączyły galerie, instytucje i domy kultury, kościoły różnych wyznań, kina i inne ciekawe miejsca.

- Przez lata formuła rozszerzała się, dołączyły galerie, centra i domy kultury, kościoły różnych wyznań, kina i inne ciekawe miejsca, na co dzień niedostępne. W tym roku zapraszamy do odwiedzenia ponad 100 lokalizacji i uczestniczenia w ponad 150 wydarzeniach.
Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

<p>Konferencja wok&oacute;ł Nocy Muze&oacute;w 2025 &ndash; wiceprezydent Renata Granowska</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Konferencja wokół Nocy Muzeów 2025 – wiceprezydent Renata Granowska

  • W Nocy Muzeów 2024 wzięło udział 99 instytucji (muzea, archiwa, galerie, centra kultury i edukacji oraz inne niezależne miejsca promujące sztukę i prezentujące historię Wrocławia).
  • W 2024 roku zorganizowano również ponad 150 wydarzeń (wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady). Wydarzeniom towarzyszył specjalny program dla dzieci.

Przez uczestników Nocy Muzeów 2024 najliczniej odwiedzane były we Wrocławiu:

  • Muzeum Architektury – 7474 osoby,
  • Muzeum Narodowe - 6513 osób,
  • Pałac Królewski – 5000 osób,
  • Pawilon Czterech Kopuł – 4700 osób,
  • Stary Ratusz – ok. 3800 osób.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wrocławskie galerie, tłumy przyciągnęło artystyczne podwórko Ruska 46. Do miejsc, w których prowadzone były wcześniejsze zapisy na oprowadzanie, wejściówki rozchodziły się błyskawicznie. Sporą atrakcją były także zabytkowe tramwaje i autobusy kursujące na trasach pomiędzy muzeami.

Noc Muzeów 2022 Wrocław fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Noc Muzeów 2022 Wrocław

Czy Noc Muzeów jest płatna?

Noc Muzeów jest całkowicie bezpłatnym wydarzeniem kulturalnym. Z tego powodu impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a liczba zwiedzających rośnie.

– Wstęp do wszystkich placówek biorących udział w imprezie oraz na wszystkie wydarzenia specjalne jest bezpłatny. Zapraszamy do zapoznania się z wrocławskim niezbędnikiem, który zbiera wszystkie informacje. To 30 stron bardzo wartościowej lektury, która pozwala wybrać miejsca i wydarzenia, które chcemy odwiedzić – tłumaczy Jarosław Perduta, dyrektor Departamentu Kultury i Sportu.

<p>Konferencja wok&oacute;ł Nocy Muze&oacute;w 2025 &ndash; Jarosław Perduta, dyrektor Departamentu Kultury i Sportu</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Konferencja wokół Nocy Muzeów 2025 – Jarosław Perduta, dyrektor Departamentu Kultury i Sportu

Noc Muzeów 2025 we Wrocławiu – lista instytucji

W Nocy Muzeów biorą udział jedynie wybrane muzea i instytucje kultury. Sprawdźcie, jakie muzea uczestniczą w wydarzeniu w tym roku.

Noc Muzeów 2025 – 60-lecie Muzeum Architektury

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów połączona jest z jubileuszem 60-lecia Muzeum Architektury.

Instytucja, która ma siedzibę w późnogotyckim klasztorze i kościele Bernardynów (o 500-letniej tradycji) to jedyne Muzeum Architektury w Polsce, a kiedy zostało utworzone było jedną z zaledwie trzech takich placówek na świecie!

Muzeum od dekad buduje tożsamość kulturową Wrocławia, a w Noc Muzeów w sposób symboliczny rozpoczyna świętowanie jubileuszu 60-lecia. 

– Muzeum Architektury z okazji inauguracji obchodów jubileuszu 60-lecia, każdemu kto odwiedzi muzeum odda kawałek siebie w postaci odbitki specjalnie zaprojektowanego, jubileuszowego znaku graficznego odbitego w pracowni sitodruku – zaprasza Michał Duda, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu.

<p>Konferencja wok&oacute;ł Nocy Muze&oacute;w 2025 &ndash; Michał Duda, dyrektor Muzeum Architektury</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Konferencja wokół Nocy Muzeów 2025 – Michał Duda, dyrektor Muzeum Architektury

Noc Muzeów we Wrocławiu 2025 – program w języku angielskim

Program Nocy Muzeów 2025 w języku angielskim znajdziecie w załączniku

Kto organizuje Noc Muzeów?

Noc Muzeów 2025 organizuje miasto, za koordynację tego wydarzenia odpowiada Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!