wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:11

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Teatr
  4. Dziecinada – 8. festiwal teatrów dla dzieci

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Dziecinada” to jedyny Międzynarodowy Festiwal Teatrów na Dolnym Śląsku skierowany do dzieci, opiekunów i całych rodzin.

Organizatorami wydarzenia są Strefa Kultury Wrocław oraz Teatr Klinika Lalek / Fundacja na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych.

Program:

24 września

Awake LOVE Orchestra, Awake Projects (Szwecja)

Muzyczna podróż Orkiestry Miłości zaczyna się od melodii szwedzkich piosenek ludowych i dziecięcych i zabiera cię w fantastyczną trasę koncertową po całym świecie. Dzięki rytmom i melodiom z miejsc, które artyści odwiedzili przez lata, opowiadają historie o kulturach, odkryciach i językach.

Chcą zachęcić dzieci i członków ich rodzin do muzycznego odkrycia – mówiąc o ludziach, którzy tworzyli muzykę i nauczyli nas piosenek, które nosimy ze sobą.

Artyści w ciekawy i zabawny sposób uczą gry na instrumentach perkusyjnych, których używają w piosenkach, a ich  mapa świata pomaga nam wizualizować różne kraje, które odwiedzamy podczas koncertu.

Podwórko przed Impartem, godz. 17.30.

„Kosmiczna Podróż Guliwera”, Teatr Klinika Lalek

Aktualnie znaleźliśmy się w przełomowym momencie historii naszej planety. Nocą 21 grudnia 2020 roku świat wszedł w Erę Wodnika. Planety Jowisz z Saturnem ustawiły się wobec siebie na niebie w jednej linii tak, że widziane z Ziemi wyglądały na nieboskłonie jak jedna planeta. Według astrologów oznacza to ogromne zmiany w ludzkiej mentalności. Nadejście Ery Wodnika obwieszcza światu koniec starego i początek nowego życia; koniec wojen i kłótni – początek pokoju i szacunku wobec natury i wszystkich istot. Nie wystarczy żyć, liczy się to jak żyjesz.

Plac przed Impartem, godz. 19.00.

25 września

„The Kluns”, Awake Projects (Szwecja)

Czarujący spektakl teatralny z hipnotyzującą scenografią i ręcznie robionymi marionetkami.

Szwedzka książka dla dzieci „The Kluns” Per’a Backmana to opowieść o małym piesku o tym samym imieniu, który jest bardzo niezadowolony z siebie, i ciągle znajduje w sobie niedostatki i wady. Trawa jest po drugiej stronie ulicy zawsze bardziej zielona. Co się stanie, gdy aspotka innego Klunsa?

Wielokrotnie nagradzany teatr Awake Projects teatralnie ucieleśnia poruszającą historię o Klunach i nadaje jej nowe życie poprzez formę teatralną dla dzieci. Dwie aktorki: Hanna Björck i Maria Sendow wykorzystują porywającą technikę opowiadania historii i dobrze wcielone lalkarstwo, aby dać dzieciom teatralne doświadczenie na najwyższym poziomie.

Spektakle o 11.00 i 15.00 na podwórku przed Impartem.

„Eliksir mądrości”,  Teatr Wariate wiek: 3+

W pewnym domowym laboratorium ekscentryczny Profesor Eugeniusz od lat próbuje stworzyć wynalazek swojego życia. We wszystkich szalonych próbach wiernie asystuje mu Zofia – gosposia, która oprócz wielkiego serca ma także niezwykłą umiejętność psucia wszystkiego, czego się tylko dotknie.

Trudno się zatem dziwić, że żaden z  wynalazków Profesora nie działa jak należy. Profesor, zdruzgotany i przeświadczony o swoim braku talentu,  postanawia wreszcie wyhodować Sztuczną Inteligencję, czyli Mózg. Chce wydobyć z niego Eliksir Mądrości, dzięki któremu umysł Profesora mógłby zabłysnąć genialną twórczą inwencją.

Jednak zadanie wcale nie jest łatwe, nawet przy użyciu starego wynalazku Profesora – Wielofunkcyjnego Robota Kuchennego „Alberta”. Bo cóż może poczciwy Albert, gdy jak zwykle we wszystko wmiesza się Zofia?

Mózg jak orzeszek, ptasi móżdżek – to etapy dalekie od doskonałości…

Plac przed Impartem, godz. 12.00 i 15.00.

„Pchła Szachrajka”, Teatr Żelazny. Wiek: 3+

To spektakl familijny dla dzieci od 3 do 99 lat. Przedstawienie jest adaptacją jednej z najzabawniejszych bajek jakie napisał Jan Brzechwa. Genialny poeta doskonale komunikował się z dziećmi poprzez swoje wiersze. Jednocześnie komentując ówczesną Polskę, przemycał w nich wiele treści dla dorosłych, które są aktualne do dziś. „Pchła Szachrajka” to kolorowe widowisko dla najmłodszych widzów, w czasie którego dzieci odbędą wspaniałą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Pomysłowa scenografia przenosi widzów do kolejnych miejsc, jakie odwiedza bohaterka. Muzyka lat 20, barwna scenografia oraz wartka gra aktorska sprawiają, że widzowie bawią się fantastycznie. Pchła Szachrajka, odwiedzając kolejne miejsca przemierza lądy i morza by dostarczyć dzieciom wiele emocji, a także niezliczonych powodów do śmiechu. Barwne lalki i wesołe piosenki sprawią, że najmłodsi widzowie pokochają teatr i zapoznają się z najlepszą literaturą dziecięcą.

Plac przed Impartem, godz. 13.00 i 16.00.

„Miasteczko Cyrkowe” (warsztaty i animacje) wiek: 3-12 lat

Miasteczko Cyrkowe FrikArt – to wspaniałe miejsce zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Doświadczeni animatorzy bawią, uczą i rozwijają koordynację ruchową wszystkich chętnych na podróż do bajkowego świata cyrku. Fantastyczne sztuczki żonglerskie połączone z ekwilibrystyką wprawiają w osłupienie, a interakcja z widzami nie pozwala nawet na chwilę nudy, a do tego kształtuje charakter, rozwija pasje, zachęca do sportowych ćwiczeń i uczy prawidłowej postawy ciała.

W Miasteczku Cyrkowym dzieci uczą się tajników sztuki cyrkowej na różnych stanowiskach. Stanowiska są równoległe obsługiwane przez profesjonalnych, przeszkolonych do pracy z dziećmi animatorów, dlatego też zapewniamy maksymalne bezpieczeństwo. Niezły cyrk!

Plac przed Impartem, godz. 15.00-17.00.

Baśnie Ludów Ziemi – teatr prastarej sztuki opowiadania. Wiek: 7+

„Baśnie, które opowiadam i śpiewam to prastare tradycyjne opowieści z wielu krańców świata oraz te, które przychodzą teraz… ” mówi Aishi Ma, czyli Magda Polkowska, wędrowna bajarka. Jej opowieści to mozaika głosu, dźwięku tradycyjnych instrumentów z odległych krain i ciszy. Zawierają w sobie wzory, które są starsze aniżeli nawet Baśniarz poprzez którego płyną słowa jest tego świadom.

Wędrowne baśniarstwo to sztuka, która znów zaczyna tętnić życiem.

Magda Polkowska pochodzi z Gdańska, kształciła się na wydziale antropologii i ekologii w New Jersey i Kalifornii. Opowiadaniem historii zajmuje się od „dawna niedawna”. Inspirację czerpie od starej kobiety, która mieszka w ciszy jej samej na dnie świętego jeziora, oraz ludów wśród których przebywała (na rezerwatach plemienia Lakotów w Południowej Dakocie, w Meksyku, w Kazachstanie, oraz na stepach Południowej Syberii).

Baśń niesie naukę, mądrość i głębię, krąży wokół tej samej niezmiennej prastarej wiecznej Prawdy… przekazywanej przez pokolenia, aby człowiek pamiętał o tym, kim jest…

Serdecznie zapraszamy do świata baśniowej metafory. Wieczór dedykowany starszym słuchaczom, ale i dzieciom, które pięknie potrafią znaleźć się w takiej przestrzeni i ciszy.

Plac przed Impartem, godz. 18.00.

„Szafa Show”, Fundacja Sztukmistrze Wiek: 3+

To zabawna ogniowa komedia uliczna, w której wszystko może się wydarzyć. Przedstawienie odpowiednie zarówno dla dzieci jak i dorosłych widzów.

Trzy niezwykłe postacie – Ninja, Panda i dyrektor cyrku Santiago wykonują ekscytujący spektakl pełen niespodziewanych zwrotów akcji. Oprócz pokazu fire show, spektakl obejmuje także akrobatykę w kole Cyra oraz żonglerkę. 

„Szafa Show” to spektakl pełen żartu i interakcji z publicznością, wykraczający poza tradycyjne ramy widowiska teatralnego.

Bilety w cenie 15 zł. Podwórko Impart (schody), godz. 19.00.

26 września

„Alicja w Krainie Czarów”, Teatr AYA. Wiek: 5+

Teatr AYA działa pod patronatem Stowarzyszenia Wy-Ja-Śnienie, realizującym różnorodne programy z zakresu edukacji kulturalnej i rozwoju osobistego

Spektakl jest pomysłową wariacją na temat jednej z najbardziej uwielbianych powieści wszech czasów – „Alicja w Krainie Czarów”, Lewisa Carrolla. To podróż do krainy pomiędzy snem a jawą. Spotkanie twarzą w twarz z własnymi słabościami. Rozpoznanie siły miłości i samoakceptacji. Spektakl dopasowany do trendów XXI wieku, który porusza takie tematy jak: blogowanie, media społecznościowe, miłość, przyjaźń, autentyczność, przeznaczenie.

Ze względu na to, iż „Alicja w Krainie Czarów” pełni rolę lektury, spektakl jest dedykowany w szczególności dla dzieci i młodzieży szkolnej. W związku z tym, że aranżacja powieści osadzona jest w realiach współczesnego świata i wyrażona językiem slangu młodzieżowego, będzie doskonale przez nich zrozumiała. Dzięki humorystycznemu przedstawieniu historii Alicji, przekaz łatwo dotrze do młodych ludzi pokazując im co w życiu ważne.

Plac przed Impartem, godz. 12.00.

„Stinorhy”, Waxwing Theatre – interaktywna wystawa teatralna (Czechy). Wiek: 0-99 lat

Przyjdź pobawić się światłem i cieniem! Interaktywna instalacja Stínohry („Shadowplay”) składa się z różnych gier opartych na eksperymencie i interakcji ze światłem i cieniem, marionetkami i przedmiotami usytuowana  w kilku namiotach „mini-chapiteaux”.

Plac przed Impartem, godz. 12.00-17.00.

„Epidemia śmiechu, czyli Teatr Clowna Pinezki”

Występują: Clown Pinezka – Przemysław Grządziela i Babcia Maciejka – Maciej Słowik.

Uwaga! Śmiech jest zaraźliwy! Można umrzeć ze śmiechu, ale śmiech jest także najlepszym lekarstwem na wszystkie smutki tego świata, a ludzie na całym świecie śmieją się w tym samym języku: Ha, Ha, Hi, Hi i He, He  Teatr Pinezka leczy śmiechem widzów w każdym wieku, bo każdy jest dzieckiem 

Spektakle Teatru Pinezka to wybuchowa mieszanka klaunady, pantomimy, tańca, akrobacji, masek, marionetek, szczudeł, żonglerki piłkami, maczugami, kółkami, diabolo, plucia ogniem, jazdy na monocyklu oraz improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku. W spektaklach Teatr Pinezka nie ma tekstu, więc występuje on na całym świecie nie mając bariery językowej.

Plac przed Impartem, godz. 13.00 i 17.00.

„Miasteczko Cyrkowe” (warsztaty i animacje) wiek: 3-12 lat

Miasteczko Cyrkowe FrikArt – to wspaniałe miejsce zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Doświadczeni animatorzy bawią, uczą i rozwijają koordynację ruchową wszystkich chętnych na podróż do bajkowego świata cyrku. Fantastyczne sztuczki żonglerskie połączone z ekwilibrystyką wprawiają w osłupienie, a interakcja z widzami nie pozwala nawet na chwilę nudy, a do tego kształtuje charakter, rozwija pasje, zachęca do sportowych ćwiczeń i uczy prawidłowej postawy ciała.

W Miasteczku Cyrkowym dzieci uczą się tajników sztuki cyrkowej na różnych stanowiskach. Stanowiska są równoległe obsługiwane przez profesjonalnych, przeszkolonych do pracy z dziećmi animatorów, dlatego też zapewniamy maksymalne bezpieczeństwo. Niezły cyrk!

Plac przed Impartem, godz. 15.00-17.00.

„Usłysz mnie”, Teatr PoProstu. Wiek: 4+

To nowoczesna opowieść w konwencji teatru maskowego dla dzieci od lat 4, opowiedziana bez słów – jedynie poprzez ruch.

Bohaterka – mała dziewczynka tęskni za rodzicami, którzy, ze względu na liczne obowiązki, nie poświęcają jej zbyt wiele uwagi. Jej usilne próby zainteresowania ich swoją osobą i zachęty do wspólnej zabawy kończą się niepowodzeniami, dlatego pewnego dnia dziewczynka zamyka się w sobie, czuje się samotna i niepotrzebna.

Stan ten jednak nie trwa wiecznie, ponieważ każdy, a przede wszystkim mały człowiek, posiada w sobie ukryte pokłady „autoobrony”, która przy pomocy wyobraźni i potrzeby radzenia sobie ze smutkiem, daje siłę, by wyjść z tego obronną ręką. Dziewczynka spotyka przemiłe stworki, które są uosobieniem dziecięcych marzeń. Przeżyte razem przygody (miłe i te nie do końca miłe) sprawiają, że główna bohaterka odzyskuje chęć bycia dzieckiem i siłę, by przekonać rodziców do większej uważności i wrażliwości na nią.

„Usłysz mnie” to przedstawienie nie tylko dla najmłodszych. Pozwala również rodzicom młodych widzów spojrzeć na ich relacje z dziećmi – przyjrzeć się im i przeanalizować.

Plac przed Impartem, godz. 16.00.

„Noe”, Teatr Walny. Wiek 9+

„Noe” to spektakl o dyrygencie. Staje on przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Sprowokowany sytuacją sam staje się instrumentalistą. Zaczyna używać instrumentów, których dźwięki i słowa wskazują na zbliżający się nieuchronnie koniec. Dyrygent próbuje ten koniec powstrzymać, odwlec w czasie używając różnych forteli. Tworząc na żywo i historię i muzykę.

Publiczność, zostaje wciągnięta do zabawy w odwlekanie końca. Do czasu, kiedy Dyrygent – Noe nie wsiada na Arkę i zaczyna koncert wraz z wybranymi przez siebie widzami. Koncert dobiega końca. Noe staje przed dylematem… wysadza na ląd żonę i zwierzęta i płynie dalej. Potop wciąż topi, Noe wciąż topi.

Bilety w cenie 15 zł. Podwórko Impart (schody), godz. 13.30 i 18.00.

„Pinokio”, Teatr Baj z Warszawy. Wiek: 4+

Kim jest tak naprawdę Pinokio? Marionetką? Chłopcem z drewna, który kłamie i rośnie mu od tego nos? A może zwykłym dzieckiem ciekawym świata, zainteresowanym każdą nową przygodą, w której po dziecięcemu zatraca się bez pamięci?

Widowisko podwórkowe, oparte na umowności, zdolne zadziać się w każdej przestrzeni, w której znajdą się chętni do przyjęcia TEATRU widzowie. Będzie hucznie, muzycznie, teatralnie i z rozmachem. A wszystko po to, żeby mocnym głosem bronić kruchej wrażliwości dzieci oraz ich prawa do szczerej ciekawości świata.