wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. ZOOchowuj się. Myszojeleń i spółka tłumaczą, czego nie wolno robić w zoo

Dlaczego do zoo nie wolno wchodzić z psem, nawet tak małym, że mieści się w torebce? Czy na terenie ogrodu można robić zdjęcia z lampą błyskową, jeździć na hulajnodze albo użyć drona? Tego wszystkiego można się dowiedzieć podczas TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. W dodatku... od zwierząt.

Reklama

Wrocławskie zoo wraz z dwunastoma innymi polskimi ogrodami rozpoczęło dziś świętowanie TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, który ma przypominać jak istotną rolę w ratowaniu ginących gatunków odgrywają współczesne ogrody zoologiczne. Każdego roku TyDzień Misji ma inny temat przewodni. W tym roku jest to rekreacja w zoo.

Przybliżamy zwiedzającym hasło „ZOOchowuj się! Jesteś gościem w domu zwierząt” w przystępny sposób: zwierzęta z polskich ogrodów zoologicznych wcieliły się w role posterunkowych pilnujących porządku. Przedstawiają najważniejsze punkty regulaminu zoo opowiadając mrożące krew w żyłach historie, związane z jego łamaniem.
Weronika Skupin z wrocławskiego zoo

Myszojeleń Jonny English tłumaczy, że york w torebce to kiepski pomysł

Wrocławskie zoo reprezentuje myszojeleń, czyli kanczyl filipiński Jonny English, który w przygotowanej z okazji wydarzenia gazetce tłumaczy, dlaczego nie wolno wchodzić do ogrodu z psami i kotami. Niestety zdarza się, że zwiedzający próbują to robić. Ba! Bywa i tak, że właściciele przemycają swoich pupili, np. w torebce.

Nie wolno tego robić, bo nowe, nieznane zapachy to stres zarówno dla mieszkańców ZOO, jak i dla zwierząt domowych.  Przestraszony albo zaciekawiony pies może zerwać się ze smyczy i wtargnąć na wybieg dzikich zwierząt, co dla którejś ze stron takiego spotkania może skończyć się tragicznie. Trzeba też pamiętać, że dzikie zwierzęta instynktownie boją się drapieżników (psów i kotów również!), a jeśli z tego powodu wpadną w panikę, mogą rozbić się o ogrodzenie.

Czego jeszcze nie wolno robić w zoo?

Zwierzęta z innych ogrodów zoologicznych będą przypominać także o innych ważnych punktach regulaminu. Oto ich lista:

  • Nie dokarmiaj
  • Nie wrzucaj niczego na wybiegi
  • Nie siadaj na barierkach
  • Nie przechodź za ogrodzenia
  • Nie schodź ze ścieżek zwiedzania
  • Nie drażnij zwierząt
  • Nie dotykaj i nie płosz zwierząt
  • Nie jeźdź na rowerze, hulajnodze, desce, wrotkach, rolkach
  • Nie hałasuj
  • Nie rób zdjęć z lampą błyskową
  • Nie pukaj w szyby
  • Nie wchodź do zoo z psem lub kotem
  • Nie używaj dronów i zabawek zdalnie sterowanych

Z wydania specjalnego Kuriera ZOO (w załączniku) można się dowiedzieć, z czego wynikają te zakazy. 

Paw Paweł, rekin Mariusz i inni

Zespół powołanych z okazji TygoDnia Misji stróżów prawa tworzą poza myszojeleniem także: żubr Powstaniec z ZOO Charlotta, hipopotamek karłowaty Romek z ZOO Kraków, żółw gwiaździsty Sir Richard ze Śląskiego ZOO, surykatka szara Seba z ZOO Płock, gibbon białoręki Kiki z ZOO w Zamościu, niala grzywiasta Nirwana z ZOO w Bydgoszczy, paw indyjski Paweł z ZOO Lubin, gibboniec żółtolicy Liči z ZOO Łódź, leniuchowiec dwupalczasty Zenek z ZOO w Toruniu, rekin marmurkowy Mariusz z Akwarium Gdyńskiego, szympans zwyczajny Sambor z ZOO Gdańsk oraz żyrafa Rothschilda Karim z ZOO Warszawa.

Akcję wspiera Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama