wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. „Zmieć Śmieć” w parku Grabiszyńskim

Wrocław pracuje nad poprawą jakości segregacji odpadów. To dobry start, ale co powiecie na to, żeby zrobić kolejny krok i nauczyć się ograniczyć ich ilość? Już od pierwszego kwietnia będziecie mieli możliwość podjęcia wyzwania „Zmieć Śmieć” w parku Grabiszyńskim.

Reklama

Fundacja Ekopotencjał wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej we Wrocławiu i Fundacją Polska Górom testuje nowe rozwiązanie  Polanę Zero Waste w parku Grabiszyńskim.

Zero waste w parku Grabiszyńskim

Aplikacja „Zmieć Śmieć”, stworzona przez Fundację Polska Górom, zachęca turystów wędrujących po górach i lasach do sprzątania odpadów znalezionych na szlakach w trakcie wędrówek.

W górach nie stawia się koszy na śmieci, bo ukształtowanie terenu utrudnia wywóz odpadów. Co więcej, pozostawione w koszach lub workach śmieci rozsypywane są przez wiatr lub przenoszone przez zwierzęta i ptaki, które szukają resztek jedzenia. Porozrzucane odpady stają się wtedy pułapką dla zwierząt, które się w nie zaplątują. Odpady wpływają także na estetykę otoczenia. Chyba każdy zgodzi się, że po prostu nie pasują do naturalnych, dziewiczych krajobrazów gór, łąk i lasów.
Danuta Łukasińska, prezes zarządu Fundacji Ekopotencjał - Przestrzeń Możliwości

– Podobnie dzieje się w parkach miejskich. Dodatkowo, problem stwarzają też pozostawione przy koszach lub na polanach worki z odpadami po rodzinnych piknikach. Z tej przyczyny serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Wrocławia do zaangażowania się w nowe wyzwanie Zmieć Śmieć na Polanie Zero Waste w parku Grabiszyńskim – dodaje.

Plakat - polana zero waste w parku Grabiszyńskim materiały prasowe
Plakat - polana zero waste w parku Grabiszyńskim

Czym jest Polana Zero Waste?

Inicjatywa Polana Zero Waste powstała w wyniku realizacji międzynarodowego projektu Erasmus+ oraz Fundacji Ekopotencjał i ZZM Wrocław - Zero Waste Urban Parks. Ma ona na celu zachęcenie mieszkańców do zabierania ze sobą śmieci, które zostały im po piknikach i posegregowania ich w domu.

Warto wziąć odpowiedzialność za swoje odpady – jeśli przynosimy na piknik torby pełne jedzenia, równie łatwo możemy zabrać w nich puste opakowania i butelki. Tym bardziej, że już w październiku 2025 r. w Polsce zacznie działać długo wyczekiwany system kaucyjny, dzięki któremu odzyskamy za nie kaucję.

Jak piknikować bez odpadów?

  1. Zrób listę zakupów - kup tylko tyle ile naprawdę zjesz. Kupuj przekąski, żywność na wagę, bez opakowań. Kup składniki na domowe przekąski. Unikaj napojów butelkowanych.
  2. Zrób domowe przekąski: gofry, ciasteczka, finger food - warzywa, owoce w kawałkach i zapakuj je do wielorazowych pojemników.
  3. Weź napoje we własnym kubku lub kupuj napoje w opakowaniach zwrotnych, które zabierzesz ze sobą i zwrócisz.
  4. Zaopatrz się w wielorazowe turystyczne naczynia, sztućce i serwetki, które możesz potem wyprać. Pamiętaj o torbie na powstałe odpady i resztki jedzenia oraz o torbie na brudne naczynia.
  5. Jeśli grillujesz - wrzuć popiół do wyznaczonego pojemnika, a pozostałe odpady zabierz ze sobą do domu i posegreguj.

Jak zrobić piknik zero waste? materiały prasowe
Jak zrobić piknik zero waste?

Jeśli chcesz grillować pamiętaj, aby nie wrzucać gorącego węgla do zwykłych koszy na śmieci w parkach. Takie działania często prowadzą do pożarów i niszczenia parkowej infrastruktury, np. przez podpalenie kosza. Stwarzają także poważne zagrożenie dla terenów zielonych, zwłaszcza w okresach suszy, które zdarzają się coraz częściej.

Temu zapobiec chce Zarząd Zieleni Miejskiej, który wyposażył Polanę Zero Waste w parku Grabiszyńskim w dwa kosze na gorący popiół. Do tych koszy można wyrzucać wyłącznie gorący popiół i jednorazowe grille. Pozostałe odpady należy zabrać ze sobą i posegregować zgodnie z zasadami obowiązującymi we Wrocławiu.

Piknikowanie zero waste zostanie nagrodzone

Jeśli skorzystasz z aplikacji Zmieć Śmieć i pokażesz, że zabrałeś swoje śmieci do domu i posegregowałeś je prawidłowo, zbierzesz punkty, które zamienisz na dwie wejściówki do Ogrodu Japońskiego. Punkty możesz zbierać także sprzątając park w trakcie spaceru - jeśli zobaczysz odpady pozostawione na ścieżkach, między drzewami lub rozsypane przez zwierzęta przy koszach na śmieci.

Instrukcja wyzwania w aplikacji Zmieć Śmieć:

  • pobierz aplikację (kod QR jest widoczny na plakacie poniżej),
  • zarejestruj się,
  • wybierz obszar zbiórki - Park Grabiszyński Zero Waste,
  • rozpoczynając zbiórkę w trakcie spaceru lub po pikniku - zrób zdjęcie zebranym odpadom,
  • jeśli grillowałeś - zrób zdjęcie, jak wyrzucasz gorący węgiel do wyznaczonych w aplikacji koszy na popiół,
  • pozostałe odpady zabierz do domu i zrób zdjęcie posegregowanych odpadów,
  • zakończ zbiórkę,
  • otrzymaj coins, które będziesz mógł wymienić na podwójną wejściówkę do Ogrodu Japońskiego.

Jak korzystać z aplikacji Zmieć Śmieć? materiały prasowe
Jak korzystać z aplikacji Zmieć Śmieć?

Więcej informacji o praktykach zero waste na miejskich terenach zielonych przeczytacie - tutaj.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama