wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. System kaucyjny jeszcze nie teraz. Kiedy ruszy?

Na system kaucyjny, który miał ruszyć od stycznia 2025 roku, poczekamy do października, bo okazało się, że potrzeba więcej czasu na przygotowania niż zakładano. Jak informuje  Ministerstwo Klimatu i Środowiska, chodzi m.in. o uwzględnienie postulatów branży, w tym wyłączenie opakowań po produktach mlecznych i ujednolicenie oznakowania.

Po co nam system kaucyjny?

System kaucyjny jest potrzebny przede wszystkim po to, żebyśmy nie tonęli w zużytych opakowaniach i z większą niż dotąd chęcią oddawali je do recyklingu.  Dzięki temu nie znajdziemy ich w lasach, parkach, rzekach, morzu i wielu innych miejscach.

Wykorzystane butelki i puszki wraz z zakrętkami czy wieczkami nie będą też zwyczajnymi śmieciami, a staną się surowcem do wykonywania kolejnych przedmiotów. Damy im drugie życie. 

Podobne rozwiązania od lat funkcjonują z powodzeniem w Europie i Ameryce Północnej. Na naszym kontynencie obowiązuje w m.in. w Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Islandii, Litwie, Łotwie, Niemczech, Norwegii i Szwecji.

Jakie opakowania obejmie system kaucyjny?

System kaucyjny będzie obejmował 3 rodzaje opakowań do napojów:

  • Jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 l
  • Szklane butelki do pojemności 1,5 l
  • Metalowe puszki o pojemności do 1 l

Jak to będzie działać?

 To bardzo proste:

  • Kupujemy wodę albo inny napój. O tym, że jakiś produkt jest objęty systemem kaucyjnym, dowiemy się z oznakowania na opakowaniu.
  • Przy kasie (ważne: dopiero przy niej!) do ceny napoju zostanie doliczona kaucja w wysokości od 50 gr do 2 zł za opakowanie (informację na temat tego, że opakowanie jest objęte systemem kaucyjnym oraz o wysokości kaucji znajdziemy na opakowaniu).
  • Zużytą butelkę lub puszkę odnosimy do sklepu i otrzymujemy zwrot kaucji. Nie musimy pokazywać paragonu. WAŻNE! Opakowań nie należy zgniatać przed oddaniem do punktu zbiórki,

Kaucję będą pobierały wszystkie sklepy – niezależnie od ich powierzchni, profilu etc. – które mają w ofercie napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym.

Ze zwrotem kaucji będzie jednak inaczej: obowiązek zbierania opakowań objętych systemem oraz związanego z tym zwrotu kaucji będą miały tylko duże sklepy (powyżej 200 m kw), a małe sklepy (poniżej 200 kw)  mogą dobrowolnie przystępować do systemu.

Możliwe będzie również tworzenie punktów zbierania pustych opakowań poza sklepami.

Ile wynosi kaucja?

Wysokość kaucji za jedną sztukę opakowania została określona w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 8 lipca 2024 roku  i  będzie wynosić:

  • 50 gr za butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów, włącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych, z wyłączeniem szklanych lub metalowych butelek na napoje, których zakrętki i wieczka są wykonane z tworzyw sztucznych
  • 50 gr za puszki metalowe o pojemności do 1 litra
  • 1 zł za butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra

Co się stanie z nieodebraną kaucją?

Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na pomoc w finansowaniu systemu kaucyjnego, a więc zbiórkę i transport opakowań, rozliczanie kaucji itd. (większość tych kosztow poniosą producenci napojów).

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama