wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wyglądają kosmicznie i mają supermoce. Poznaj „szablozębne kiełbaski” z wrocławskiego Afrykarium (ZDJĘCIA)

„Jedna z naszych odwiedzających nazwała je szablozębnymi kiełbaskami. Coś w tym jest…” – czytamy na Facebooku wrocławskiego zoo. Te niezwykłe stworzenia nie wyglądają na twardzieli, raczej na mysie oseski, ale mają niezwykłe supermoce. Potrafią przetrwać bez tlenu nawet 20 minut, są odporne na ból i większość typów raka, a przed zagrożeniem ostrzegają się… ćwierkając. Nic dziwnego, że zainteresowali się nimi naukowcy. O jakich zwierzętach mowa?

Reklama

Golce piaskowe, bo o tych niezwykłych stworzeniach mowa, możecie zobaczyć w Afrykarium wrocławskiego zoo, tuż koło nory mrówników. Wyglądają kosmicznie. Mają pomarszczoną, różową lub szaro-różową skórę, która jest nieco półprzezroczysta na spodniej stronie ciała i jasnofioletowo-brązowa na grzbiecie i ogonie. Do tego krótkie, szerokie głowy z bardzo dużymi siekaczami, których używają do kopania podziemnych tuneli.

Średnia długość golców waha się od 147 165 mm, a waga osiąga 30 - 80 gramów. Wbrew nazwie, nie są całkowicie pozbawione włosów. Mają wąsy czuciowe (wibrysy) na pysku i na ogonie, a między palcami włoski, dzięki którym wymiatają glebę z podziemnych korytarzy. Dzięki nim mogą również poruszać się w całkowitych ciemnościach. Ponieważ żyją głównie pod ziemią, ich oczy są znacznie mniejsze niż u innych gryzoni i mają grube powieki. Aby przetrwać, golce polegają na innych zmysłach, takich jak słuch i dotyk. 

„Najnowsze badania wykazują, iż golce potrafią przetrwać w środowisku beztlenowym przez 20 minut. Osiągają to dzięki strategii metabolicznej, która dotychczas była zarezerwowana dla świata roślin. Ale to nie koniec ich supermocy. Jako jedyne ssaki tworzą społeczność podobną do tych znanych u mrówek czy pszczół. Są też nieczułe na większość bodźców bólowych, a także odporne na większość typów raka”
ZOO Wrocław na Facebooku

Gra o tron, czyli tutaj rządzi królowa

Co ciekawe, golce są najdłużej żyjącymi gryzoniami (żyją około dziewięć razy dłużej niż inne gatunki). W hodowli mogą osiągnąć nawet 28 lat. 

Tworzą kolonie liczące średnio od 75 do 80 osobników, a na szczycie hierarchii zawsze stoi królowa. Rozmnażanie jest ograniczone do jednej samicy reprodukcyjnej i co najwyżej trzech samców (zwykle wybiera jednego lub dwóch). Inne osobniki pomagają w opiece nad małymi i obronie grupy. Królowa rozmnaża się przez cały rok, wydając w tym czasie na świat do 5 miotów szczeniąt. Ciąża trwa średnio około 70 dni, a w każdym miocie rodzi się średnio 7 szczeniąt.

Jeśli królowa umrze, większe i starsze samice walczą, czasem bardzo zaciekle, o dominację w kolonii.  

Golce ostrzegają się ćwierkając

Niezwykle ciekawie wygląda ich współpraca przy budowie podziemnych tuneli. „Podczas budowy nowych tuneli golce pracują w wydajnej linii produkcyjnej: kilka osobników ustawia się w szeregu, z jednym z nich na przodku, który kopie siekaczami, podczas gdy inne spychają ziemię ku tułowi linii. Ostatni osobnik przenosi urobek na powierzchnię, co stanowi jedyny dowód na istnienie kolonii golców widoczny na powierzchni ziemi. Pierwszy golec wkłada do pyska drewno, aby zablokować sypiącą się ziemię i zapobiec zadławieniu się nią. W ciągu około roku blisko 100 golców może utworzyć od 400 do 500 zespołów korytarzy o długości do 2,9 km” – informuje Weronika Skupin z wrocławskiego zoo.

Każda kolonia ma swój własny, charakterystyczny zapach, dzięki któremu może odróżnić osobników swojego stada od innych. Golce potrafią również wydawać ponad 18 rodzajów dźwięków, charakterystycznych dla poszczególnych kolonii. Istnieją różne odgłosy dla różnych sytuacji, np. jeśli osobnik napotka drapieżnika, będzie biegł z powrotem do gniazda ostrzegając innych... ćwierkaniem. 

Dbają o swoją kolonię

Co ciekawe, golce są wrażliwe na los innych członków swojej kolonii: gdy znajdą jedzenie, podzielą się nim (żywią się geofitami - roślinami posiadającymi bulwy, kłącza lub cebulki, które są dostępne pod ziemią). W przeciwieństwie do większości innych ssaków, nie potrafią utrzymać stałej temperatury ciała. Utrzymują ciepło, tuląc się do siebie w tunelach. 

W naturze golce występują we wschodniej Afryce – w Etiopii, Somalii i Kenii. Są ważnym gatunkiem w przemyśle ekoturystycznym tego ostatniego kraju. Istnieje kilka parków i ogrodów zoologicznych, w których znajdują się pod ochroną.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Odbierz zniżki do miejskich atrakcji
z programem "Nasz Wrocław"

Chcę zniżkęSprawdź szczegóły na stronie Nasz Wrocław. Otwiera sie w nowej karcie

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl