wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Pożegnanie młodej tygrysicy z wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Surya jedzie w świat

Młoda tygrysica Surya opuszcza wrocławski ogród zoologiczny. Jej narodziny w ZOO Wrocław dwa i pół roku temu były wielkim wydarzeniem. Wkrótce Surya osiągnie dojrzałość płciową. W czwartek wyjedzie do ogrodu zoologicznego w niemieckim Cottbus i będzie tam czekała na potencjalnego partnera.

Reklama

W czwartek córka Tengah i Nuri wyjedzie do zoo w Niemczech, gdzie zacznie kolejny etap w swoim życiu. Choć Surya jest jeszcze młoda, niebawem osiągnie dojrzałość płciową i będzie miała szansę sama zostać mamą. 

Hodowla zachowawcza jest główną misją ogrodów zoologicznych, a w przypadku tego gatunku jest szczególnie ważna. W naturze zostało tylko około 400 tygrysów sumatrzańskich. Jeśli nie podejmiemy działań, grozi im wymarcie.

Surya – gwiazda wybiegu. Pierwsze narodziny od 20 lat

Narodziny Suryi 23 maja 2020 roku były wydarzeniem w ZOO Wrocław. To pierwszy od 20 lat kot tego gatunku urodzony we Wrocławiu i pierwszy od 8 lat w Polsce.

Tygrysica szybko stała się prawdziwą ulubienicą zwiedzających, zdrowo rosła i szybko zmieniała się w dużą kocicę. Obecnie przypomina wielkością swoją mamę - Nuri, a dla niewprawnego oka ich rozróżnienie jest ciężkie.

Galeria zdjęć

To, że Surya opuści Wrocław, było jasne zanim się urodziła. Praca ogrodów zoologicznych polega na nieustającej wymianie osobników w celu ich rozrodu. To hodowla zachowawcza jest dla zoo kluczowa, a pozostanie Suryi we Wrocławiu do niczego nie przysłuży się tygrysom sumatrzańskim. Są tu tylko jej rodzice, a z ojcem - Tengah, nie powinna się krzyżować. Być może rodzice Suryi doczekają się kolejnego potomstwa, gdyż Nuri jest jeszcze w wieku, w którym może wydać na świat młode.

Chłopak z kartoteki koordynatora

Surya jedzie do Cottbus, tam będzie czekała na partnera. Samice tygrysów sumatrzańskich osiągają dojrzałość płciową w wieku około 3-4 lat. Surya ma 2,5 roku, ale musi najpierw zadomowić się w nowym środowisku. Będzie tam pierwsza, a samiec dołączy do niej nieco później.

O tym, gdzie pojedzie Surya, zadecydował koordynator gatunku, w tym wypadku pracownik londyńskiego zoo. Każdy cenny z punktu widzenia hodowlanego gatunek ma swojego „opiekuna”, specjalistę zazwyczaj powiązanego z którymś z ogrodów zoologicznych. Koordynator dysponuje szczegółowymi danymi  na przykład na temat tygrysów. Wie, w których placówkach są samce, a w których samice, w jakim są wieku, z jakich par pochodzą. 

Te dane pozwalają na krzyżowanie osobników w optymalny sposób. Oceniany jest stopień pokrewieństwa zwierząt (najlepiej, by były zupełnie niespokrewnione, aby nie doszło do chowu wsobnego), a także ich wiek, zdolność do posiadania potomstwa, czy nawet usposobienie. Ważna jest także logistyka – jeśli się da, zwierzęta powinny podróżować do możliwie bliskich ogrodów zoologicznych. W ten sposób podejmowane są decyzje najlepsze z punktu widzenia tworzenia żywego banku genów.

Galeria zdjęć

Gdy zapadła decyzja, dokąd trafi Surya, opiekunowie i kierownik Wydziału Zwierząt Drapieżnych wrocławskiego zoo pojechali do Cottbus, by obejrzeć wybieg i pomieszczenia wewnętrzne. Ocenili, czy Suryi nie będzie niczego brakowało. Przekazali najważniejsze informacje na temat młodej tygrysicy,  jej zwyczajów, charakteru, jadłospisu.

Na pomoc tygrysom sumatrzańskim

Wszyscy zdążyliśmy się przyzwyczaić do naszej Suryi, jednak dzięki dalszemu rozmnażaniu tygrysów sumatrzańskich w ogrodach zoologicznych zwiększa się szansę na ich przetrwanie. Poza tym to bardzo ważni ambasadorzy, których w zoo ludzie mogą poznać z bliska i wesprzeć ochronę ich krewnych w naturze.
Paweł Sroka, kierownik Wydziału Zwierząt Drapieżnych wrocławskiego zoo

Zwiedzający chętnie wybierają opcję „ZOO na ratunek”, czyli dopłacają 1 zł do biletu do zoo, a dzięki temu są fundusze na pomoc dla zwierząt w ich środowisku naturalnym. W zeszłym roku w kryzysowej sytuacji zgłosiło się do wrocławskiej placówki WildCats Conservation Alliance z prośbą o wsparcie programu ochrony tygrysów na Sumatrze w Parku Narodowym Kerinci Seblat.

Dzięki takiemu wsparciu możliwe jest patrolowanie parku, zapobieganie kłusownictwu, usuwania wnyków. W ostatnich latach aresztowano 70 kłusowników. Prowadzone są też rozmowy z lokalną ludnością oraz władzami, mające na celu zmniejszenie kłusownictwa i znalezienie alternatywnych źródeł zarobkowania.

Ogromnym zagrożeniem dla tygrysów sumatrzańskich jest właśnie kłusownictwo, a także wiara w zabobony. Tak zwana tradycyjna medycyna chińska przypisuje niezliczone korzyści ze spożywania wina przyrządzanego z kości tygrysów, a także z używania innych substancji z dodatkiem części ciała tych zwierząt. Oczywiście, pozbawione jest to jakichkolwiek podstaw medycznych.

Problemem jest także utrata siedlisk. Naturalnym środowiskiem tygrysów sumatrzańskich były kiedyś niziny i płaskowyże, jednak ze względu na rozwój plantacji na tych terenach (palmy olejowej i kawy) wycofały się one w górzyste tereny Sumatry. W środowisku naturalnym pozostało zaledwie około 400 tygrysów sumatrzańskich, a kolejnych 250 znajduje się w 108 ogrodach zoologicznych na całym świecie.

Surya wyjeżdża z Wrocławia w czwartek, 27 października rano.

materiały prasowe ZOO Wrocław

Fot. ZOO Wrocław

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl