wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Gotowy skwer Scharouna integruje mieszkańców

Skwer Hansa Scharouna to blisko dwa hektary terenu, na którym oprócz zieleni są place zabaw, boiska, siłownia i miejsca do odpoczynku. To świetny przykład tego, jak dzięki zaangażowaniu mieszkańców, wsparciu miasta oraz podmiotów prywatnych można stworzyć zieloną przestrzeń, która będzie służyć lokalnej społeczności.

Reklama

W ramach inwestycji posadzono 78 drzew oraz ponad 5 tysięcy zieleni niskiej, w tym bluszcz, grabowy żywopłot, a także rośliny wodne, takie jak kosaciec żółty czy pałka wąskolistna.

Skwer Scharouna miejscem aktywności

Są tu place zabaw dla dzieci młodszych i starszych wyposażone w bezpieczną nawierzchnię. Sportowe zaplecze tworzy trawiaste boisko do piłki nożnej z systemem nawodnienia, boisko do koszykówki oraz strefa street workout.

<p>Dzieciaki z pobliskiego przedszkola sieją łąkę kwietną na skwerze Hansa Scharouna</p> Fot. Grzegorz Rajter
Dzieciaki z pobliskiego przedszkola sieją łąkę kwietną na skwerze Hansa Scharouna

Dla miłośników gier zespołowych przygotowano tor do gry w bule, a dla bardziej aktywnych – ściankę wspinaczkową. Siedzisko z tarasem i hamaki zapewniają natomiast przestrzeń do relaksu.

Pospolite ruszenie dla oazy zieleni 

Realizacja tej przestrzeni była możliwa dzięki współpracy wielu stron. Projekt powstał w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, Rada Osiedla Leśnica wsparła go z Funduszu Osiedlowego, a znaczący wkład finansowy zapewnili również deweloperzy.

Skwer Hansa Scharouna to doskonały przykład tego, jak możemy wspólnie tworzyć miejsca, które łączą funkcje rekreacyjne, sportowe i wypoczynkowe. To miejsce jest żywym dowodem na to, że zaangażowanie mieszkańców i współpraca z miastem, a także z sektorem prywatnym - w tym przypadku z deweloperami - przynoszą wyjątkowe rezultaty. Skwer Scharouna to zielona przestrzeń, która odpowiada na potrzeby lokalnej społeczności i pokazuje, że Wrocław to miasto otwarte na inicjatywy mieszkańców.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju

Koszt przedsięwzięcia to 6,5 mln zł. I etap zakończony został w 2024 roku, a drugi właśnie teraz.

- Cieszę się każdego dnia widząc, jak dzieci i młodzież korzystają z tego skweru. Jest on odpowiedzią na realne potrzeby mieszkańców - mówi Rafał Wawryk, lider projektu WBO.

Radny Miejski i osiedlowy Robert Suligowski podsumowuje: Współpraca popłaca! Odejście deweloperów od myślenia, że tu jest koniec mojej działki i dalej mnie nic nie interesuje, pozwala stworzyć ciekawą, atrakcyjną przestrzeń - dodaje radny. 

55 milionów na zielone inwestycje

Skwer Scharouna to tylko jedna z wielu zielonych inwestycji, które zmieniają Wrocław. W 2025 roku miasto przeznaczy na ten cel ponad 55 milionów złotych. Wśród projektów jest między innymi:

  • park Idzikowskiego – osiem hektarów zieleni, którego budowa rusza w tym roku;
  • trwa remediacja parku Mieszczańskiego w centrum,
  • park Swojczycki – Smocze Uroczysko jest w trakcie rozbudowy po zakończeniu pierwszego etapu;
  • w Ogrodach Szczytnickich posadzono już ponad 500 drzew, a prace są kontynuowane;
  • trwają również prace nad zazielenieniem Rynku.

Oprócz dużych projektów, zazieleniane są też mniejsze przestrzenie. Gotowe są już zieleńce przy

  • ul. Rumiankowej,
  • Stysia,
  • Orzechowej.

W trakcie tworzenia są te na ul. Szybowcowej, a park Lechitów jest projektowany.

Mniej betonowo we Wrocławiu

Dodatkowo rozstrzelniane są miejskie przestrzenie: 

  • plac przed Centrum Historii Zajezdnia,
  • wejście na promenadę Staromiejską,
  • skwer przy ul. Suchej
  • skwer przy Powstańców Śląskich.

- Przy ul. Suchej powstanie ogród deszczowy o powierzchni blisko 400 metrów kwadratowych z pergolami, ławkami i zdrojem wody pitnej. Ruszamy także z budową parku kieszonkowego przy Powstańców Śląskich, który również zyska ogród deszczowy, łąkę kwietną, nowe nawierzchnie oraz przestrzeń wypoczynkową z ławkami i zdrojem wody. Finał prac planujemy latem - informuje Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Tysiące samochodów wśród tysiąca drzew

Mnóstwo zieleni przybyło i wciąż przybywa przy głównych arteriach miasta: Legnicka, Lotnicza, Kosmonautów, Powstańców Śląskich, Grabiszyńska, Hallera czy Jana III Sobieskiego.

Tereny zielone to 41 proc. miasta. Zdecydowana większość z tych terenów - 10,9 tys. ha - to m.in. parki, zieleńce, zieleń nadrzeczna czy pola irygacyjne, które korzystnie wpływają na adaptację miasta do zmian klimatu.

Prawie 84 proc. wrocławian ma dostęp do zielonych terenów w odległości do 300 metrów od domu. To o 4 proc. więcej niż w 2017 roku. W obszarze śródmiejskim te liczby są jeszcze wyższe, bo w tej odległości, zieleń ma 95 proc. mieszkańców.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama