Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W ramach inwestycji posadzono 78 drzew oraz ponad 5 tysięcy zieleni niskiej, w tym bluszcz, grabowy żywopłot, a także rośliny wodne, takie jak kosaciec żółty czy pałka wąskolistna.
Skwer Scharouna miejscem aktywności
Są tu place zabaw dla dzieci młodszych i starszych wyposażone w bezpieczną nawierzchnię. Sportowe zaplecze tworzy trawiaste boisko do piłki nożnej z systemem nawodnienia, boisko do koszykówki oraz strefa street workout.
Dla miłośników gier zespołowych przygotowano tor do gry w bule, a dla bardziej aktywnych – ściankę wspinaczkową. Siedzisko z tarasem i hamaki zapewniają natomiast przestrzeń do relaksu.
Pospolite ruszenie dla oazy zieleni
Realizacja tej przestrzeni była możliwa dzięki współpracy wielu stron. Projekt powstał w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, Rada Osiedla Leśnica wsparła go z Funduszu Osiedlowego, a znaczący wkład finansowy zapewnili również deweloperzy.
Skwer Hansa Scharouna to doskonały przykład tego, jak możemy wspólnie tworzyć miejsca, które łączą funkcje rekreacyjne, sportowe i wypoczynkowe. To miejsce jest żywym dowodem na to, że zaangażowanie mieszkańców i współpraca z miastem, a także z sektorem prywatnym - w tym przypadku z deweloperami - przynoszą wyjątkowe rezultaty. Skwer Scharouna to zielona przestrzeń, która odpowiada na potrzeby lokalnej społeczności i pokazuje, że Wrocław to miasto otwarte na inicjatywy mieszkańców.Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju
Koszt przedsięwzięcia to 6,5 mln zł. I etap zakończony został w 2024 roku, a drugi właśnie teraz.
- Cieszę się każdego dnia widząc, jak dzieci i młodzież korzystają z tego skweru. Jest on odpowiedzią na realne potrzeby mieszkańców - mówi Rafał Wawryk, lider projektu WBO.
Radny Miejski i osiedlowy Robert Suligowski podsumowuje: Współpraca popłaca! Odejście deweloperów od myślenia, że tu jest koniec mojej działki i dalej mnie nic nie interesuje, pozwala stworzyć ciekawą, atrakcyjną przestrzeń - dodaje radny.
55 milionów na zielone inwestycje
Skwer Scharouna to tylko jedna z wielu zielonych inwestycji, które zmieniają Wrocław. W 2025 roku miasto przeznaczy na ten cel ponad 55 milionów złotych. Wśród projektów jest między innymi:
- park Idzikowskiego – osiem hektarów zieleni, którego budowa rusza w tym roku;
- trwa remediacja parku Mieszczańskiego w centrum,
- park Swojczycki – Smocze Uroczysko jest w trakcie rozbudowy po zakończeniu pierwszego etapu;
- w Ogrodach Szczytnickich posadzono już ponad 500 drzew, a prace są kontynuowane;
- trwają również prace nad zazielenieniem Rynku.
Oprócz dużych projektów, zazieleniane są też mniejsze przestrzenie. Gotowe są już zieleńce przy
- ul. Rumiankowej,
- Stysia,
- Orzechowej.
W trakcie tworzenia są te na ul. Szybowcowej, a park Lechitów jest projektowany.
Mniej betonowo we Wrocławiu
Dodatkowo rozstrzelniane są miejskie przestrzenie:
- plac przed Centrum Historii Zajezdnia,
- wejście na promenadę Staromiejską,
- skwer przy ul. Suchej
- skwer przy Powstańców Śląskich.
- Przy ul. Suchej powstanie ogród deszczowy o powierzchni blisko 400 metrów kwadratowych z pergolami, ławkami i zdrojem wody pitnej. Ruszamy także z budową parku kieszonkowego przy Powstańców Śląskich, który również zyska ogród deszczowy, łąkę kwietną, nowe nawierzchnie oraz przestrzeń wypoczynkową z ławkami i zdrojem wody. Finał prac planujemy latem - informuje Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.
Tysiące samochodów wśród tysiąca drzew
Mnóstwo zieleni przybyło i wciąż przybywa przy głównych arteriach miasta: Legnicka, Lotnicza, Kosmonautów, Powstańców Śląskich, Grabiszyńska, Hallera czy Jana III Sobieskiego.
Tereny zielone to 41 proc. miasta. Zdecydowana większość z tych terenów - 10,9 tys. ha - to m.in. parki, zieleńce, zieleń nadrzeczna czy pola irygacyjne, które korzystnie wpływają na adaptację miasta do zmian klimatu.
Prawie 84 proc. wrocławian ma dostęp do zielonych terenów w odległości do 300 metrów od domu. To o 4 proc. więcej niż w 2017 roku. W obszarze śródmiejskim te liczby są jeszcze wyższe, bo w tej odległości, zieleń ma 95 proc. mieszkańców.