wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Wrocław na cztery łapy
  5. Najlepsi przyjaciele zwierząt. Kto został laureatem miejskiego odznaczenia w 2022 r.?

Taka uroczystość odbyła się we Wrocławiu już po raz siódmy. 19 listopada na WTWK – Partynice doszło do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród Wrocławskiego Serca dla Zwierząt 2022. Tym samym kolejna tabliczka z nazwiskiem laureata miejskiego odznaczenia ozdobiła trybunę główną toru. O tym, czyje to nazwisko, a także kogo Kapituła odznaczenia oraz internauci postanowili jeszcze wyróżnić, z przyjemnością więc czytelnikom donosimy.

Reklama

Organizatorem tego szczególnego plebiscytu, w którym to wrocławianie, i nie tylko, wskazują zasługujące na miano najlepszych przyjaciół wszelkich zwierząt osoby prywatne, nieformalne grupy, stowarzyszenia czy fundacje, jest Biuro Wrocław Bez Barier przy współpracy ARAW-u i portalu miejskiego www.wroclaw.pl.

W tym roku grono tych, którzy nie pozostają obojętni na wszelkie potrzeby zwierzaków, niosąc im bezinteresowną pomoc, pomagając w znalezieniu bezpiecznego azylu czy ciepłego domu, starając się także o ich dobrostan w naturze, a nawet walcząc o ich prawa w sądach, było dość liczne. Do miejskiego odznaczenia Wrocławskie Serce dla Zwierząt zostało bowiem nadesłanych siedemnaście kandydatur. Spośród nich swojego laureata Nagrody Internautów mogli również wybierać czytelnicy miejskiego portalu.

Finał jak zwykle odbył się na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice, gdzie od 2016 r., czyli od czasu 1. edycji Wrocławskiego Serca dla Zwierząt, dochodzi do ogłoszenia wyników plebiscytu i wręczenia nagród.

Odznaczenie Wrocławskie Serce dla Zwierząt 2022 – za ochronę nietoperzy

19 listopada Barbara Borzymowska, przewodnicząca Kapituły odznaczenia i pełnomocnik prezydenta miasta ds. zwierząt, ogłosiła, że odznaczenie miejskie Wrocławskie Serce dla Zwierząt 2022 otrzymuje dr Iwona Gottfried.

To wrocławska badaczka zasłużona w aktywnej ochronie niezwykłych ssaków – nietoperzy. Wspiera wszelkie działania, które temu służą, m.in. monitorując kolonie oraz pomagając tym zwierzętom w potrzebie. Leczy je, rehabilituje i przywraca te cenne ssaki naturze. Uczestniczy i współprowadzi spotkania edukacyjne, jak Wrocławski Festiwal Nietoperzy. Udziela się na rzecz stworzenia nietoperzom nowych schronień, uczestniczy w ogólnopolskim liczeniu zimujących nietoperzy. 

Wyróżnienia Wrocławskiego Serca dla Zwierząt 2022

Niełatwo było w tym roku Kapitule odznaczenia przyznać wyróżnienia. Każdy z nominowanych bowiem robi naprawdę niezwykłe rzeczy, by zwierzętom wśród nas żyło się lepiej. Ostatecznie zdecydowano, że pięć okolicznościowych dyplomów – wyróżnień w 7. Edycji Wrocławskiego Serca dla Zwierząt otrzymają:

4 ŁAPY WROCŁAWIA – stowarzyszenie pomagające zwierzakom wymagającym opieki, których właściciele nie chcą lub nie potrafią pomóc. Zajmuje się m.in. organizacją spacerów z pieskami tych osób, które z różnych powodów, np. choroby, nie są w stanie same wyprowadzać swoich pupili. Ostatnio praca 4 Łap Wrocławia okazała się nieoceniona na rzecz czworonożnych uchodźców z Ukrainy (ok. 800 różnych zwierzaków) i obejmuje m.in. organizację zbiórek funduszy na leczenie lub rehabilitację zwierzaków.

Angelika Kimbort – radczyni prawna, która od wielu lat działa pro bono na rzecz ochrony praw zwierząt. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki, które reprezentuje w procesach o znęcanie się nad zwierzętami hodowlanymi, a także innymi organizacjami, których statutowym celem jest ochrona zwierząt. Jest członkinią lokalnej Komisji Etycznej ds. doświadczeń na zwierzętach we Wrocławiu. Współtworzyła Ustawę o zakazie hodowli zwierząt na futro.

Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ – od 2010 r. pomaga zwierzętom skazanym na cierpienie. Reaguje w przypadku znęcania się nad zwierzętami, udziela pomocy rannym i chorym zwierzętom dzikim. Broni praw poszkodowanych zwierząt w sądach. Prowadzi programy edukacyjne i kampanie społeczne, promujące humanitarną ochronę zwierząt i przyrody. Od początku wojny w Ukrainie uratowała wiele zwierząt i nadal wspiera potrzebujących sąsiadów. 

Michał Hamela – fantastycznie udowadnia, że zwierzę nie musi być piękne i zdrowe, by je mocno kochać. Wraz ze swoją partnerką opiekuje się adoptowaną czwórką zwierząt, w tym niewidomą kotką z padaczką, wodogłowiem oraz suczką na wózku inwalidzkim. Za pomocą mediów społecznościowych oboje starają się pokazać życie chorych zwierząt od podszewki, edukują innych ludzi, że życie ze zwierzętami, obciążonymi różnymi niepełnosprawnościami wcale nie musi oznaczać „końca świata”.

Igor Tracz – ośmiokrotny mistrz świata w psich zaprzęgach, właściciel 15 psów, czynny sportowiec, od wybuchu wojny w Ukrainie zorganizował ponad 30 konwojów humanitarnych z pomocą dla zwierząt i ludzi, w tym walczących żołnierzy, z terenów ogarniętych wojną. Dzięki darowiznom od ludzi z całego świata udało mu się uratować kilkaset psów i kotów. Pomagał ukraińskim schroniskom, dostarczając m.in. 60 ton żywności. Sprowadził do Polski specjalnymi wozami wiele potrzebujących zwierząt. 

Internauci zdecydowali, że ich nagrodę otrzyma...

Małgorzata Szablowska – twórczyni domu tymczasowego dla zwierząt „Za moimi drzwiami”, która taką nagrodę w jednej z edycji Wrocławskiego Serca dla Zwierząt już otrzymała, podobnie jak wyróżnienie od Kapituły. Przez ponad dekadę przez dom Małgorzaty Szablowskiej przewinęło się w tzw. kocich pokojach już sześćset zwierząt – psy, koty, nawet dzik Tadzik! – które znalazły pomoc, leczenie, zadbanie, miłość oraz przyszłość. Od wielu lat wspomaga także karmicieli kotów wolno żyjących na terenie Wrocławia, ale również innych miast, jak Starogard Gdański czy Szczecin.

7. edycja Wrocławskiego Serca dla Zwierząt

Kapituła obradowała w składzie: Barbara Borzymowska – pełnomocnik prezydenta ds. zwierząt, Biuro Wrocław Bez Barier, przewodnicząca Kapituły; Dominik Golema – dyrektor Biura Wrocław Bez Barier; Andrzej Wiszniewski – społecznik, darczyńca organizacji zwierzęcych; Angelika Wiwatowska – Straż Miejska Wrocławia – Ekopatrol; Małgorzata Wieliczko – ARAW, www.wroclaw.pl, Zofia Białoszewska – b. dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu, Jerzy Sawka – dyrektor WTWK Partynice. 

Laureat miejskiego odznaczenia otrzymał okolicznościowy dyplom, specjalną tabliczkę na WTWK – Partynice i jej miniaturę oraz bon na zakup karmy dla zwierząt w wys. 1000 zł. Wyróżnieni otrzymali dyplomy oraz bony na zakup karmy w wys. 300 zł. Laureat Internautów otrzymał okolicznościowy dyplom oraz bon w wys. 400 zł.

Organizatorzy gratulują wszystkim nominowanym w tegorocznej edycji odznaczenia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl