wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. WROCŁAW NIE MARNUJE
  5. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Wrocław stara się żyć w zgodzie z ekologią. Dowiedz się jak prawidłowo segregować odpady i gdzie znajdują się punkty odbioru odpadów komunalnych. Gdzie bezpiecznie i bezpłatnie pozbędziesz się problemowych odpadów, czyli tych, których nie powinno się wyrzucać do zwykłych kontenerów.

Reklama

PSZOK - Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

W PSZOKu bezpiecznie i bezpłatnie pozbędziesz się problemowych odpadów. PSZOKi to miejsca, do których możemy oddać takie odpady, których należy pozbywać się osobno i nie powinniśmy wyrzucać ich do pojemników na odpady na naszych osiedlach.

Ulotka dotycząca zasad segregacji śmieci
Ulotka dotycząca zasad segregacji śmieci

We Wrocławiu działają trzy PSZOK-i:

  • PSZOK przy ul. Michalczyka 9 – czynny od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-19:00 oraz soboty w godz. 08:00-16:00;
  • PSZOK przy ul. Janowskiej 51 – czynny od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-19:00 oraz soboty w godz. 07:00-15:00;
  • PSZOK przy ul. Szwajcarskiej 15 – czynny od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-19:00 oraz w soboty w godz. 08:00-16:00.

Co można przywieźć do PSZOK-a?

Do PSZOK-a mieszkańcy Wrocławia mogą bezpłatnie oddać następujące selektywnie zebrane odpady komunalne:

  • odpady wielkogabarytowe i tekstylia,
  • zużyte opony, oleje silnikowe, farby, kleje, środki ochrony roślin, zużyte baterie i akumulatory, inne odpady niebezpieczne,
  • termometry rtęciowe, opakowania i pozostałości po lekarstwach oraz leki przeterminowane, świetlówki,
  • niewielkie ilości odpadów betonu oraz gruzu betonowego z rozbiórek i remontów, zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego oraz odpadowych materiałów ceramicznych,
  • drewno, tworzywa sztuczne, papier i tekturę, metale, odpady zielone (liście, skoszoną trawę, drobne gałęzie),
  • opakowania z drewna, tworzyw sztucznych, papieru i tektury,
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (elektroodpady).

Do PSZOK jednorazowo możesz przywieźć maksymalnie 6 worków z odpadami zielonymi o pojemności od 60 do 120l.

Do PSZOK możesz oddać jednorazowo do 200 l odpadów remontowych i budowlanych, tj. odpadów z betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, zmieszanych odpadów z betonu, gruzu ceglanego oraz odpadowych materiałów ceramicznych.

Pamiętaj, że PSZOK przyjmuje jedynie odpady komunalne. Jeśli jesteś przedsiębiorcą PSZOK nie przyjmie od Ciebie odpadów pochodzących z prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej.

Pamiętaj, że pracownicy PSZOK nie wyjmują przywiezionych odpadów z pojazdu, ale wskazują miejsce, gdzie należy je donieść, i w którym pojemniku lub koszu umieścić. Zarówno transport, załadunek, jak i rozładunek leży po Twojej stronie.

Po więcej informacji przejdź tutaj: PSZOK - Ekosystem

SZOP - Samochód Zbierający Odpady Problemowe

Specjalnie oznakowany bus kursuje po osiedlach z rejonu Psiego Pola, Fabrycznej, Starego Miasta, Śródmieścia i Krzyków dwa razy w miesiącu. Wystarczy, że przyniesiesz odpady do SZOP-a, który zaparkuje w Twojej okolicy, a pozbędziesz się problemu. Usługa jest bezpłatna.

Samochód Szop
Samochód Szop

Zapoznaj się z informacjami o tym jakich odpadów możesz pozbyć się przynosząc je do SZOP-a tutaj: SZOP - Ekosystem

SZOT - Samochód Zbierający Odzież i Tekstylia

To nowa inicjatywa Ekosystemu, mająca na celu ułatwienie mieszkańcom Wrocławia oddawania niepotrzebnych, używanych ubrań.

grafika informacyjna dot. SZOT fot. Ekosystem
grafika informacyjna dot. SZOT

Pilotażowy program obejmie całe miasto – specjalnie oznakowane pojazdy będą pojawiać się w różnych lokalizacjach, zgodnie z harmonogramem, który znajdziesz tutaj: SZOT - Ekosystem

Zanim oddasz ubrania SZOT-owi, zastanów się – może ktoś inny jeszcze z nich skorzysta? Zachęcamy do organizowania sąsiedzkich wymian odzieży, które mogą dać ubraniom drugie życie.

Pamiętaj! Ubrania należy oddawać w workach. Jeśli dostarczasz ubrania „luzem” poproś kierowcę SZOT-a o worek i spakuj do niego odzież.

Wdrażajmy w naszym mieście dobre zielone nawyki. Segregujmy odpady w prawidłowy sposób, co przyczyni się do czystej i zadbanej przestrzeni. Zainspirujmy się działaniami proekologicznymi, dbajmy o środowisko i zielony ład, żeby żyło nam się lepiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama