Termin składania ofert został wyznaczony na 8 kwietnia 2025. Umowy z firmami wyłonionymi w przetargu mają obowiązywać przez 18 miesięcy z opcją przedłużenia o maksymalnie rok.
Stopniowo podnosimy w mieście standardy miejsc gromadzenia odpadów: wymieniamy pojemniki na odpady na podziemne, półpodziemne i budujemy wiaty. Teraz miejska spółka, jaką jest Ekosystem, ogłasza przetarg, po którym poznamy ceny wywozu. Przypominam, że zgodnie z prawem system odpadowy powinien się bilansować. Wpływy z opłat za odpady mają pokrywać koszty działania systemu. I w drugą stronę - samorząd nie może na śmieciach zarabiać.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Sześć sektorów zamiast czterech
We Wrocławiu znajduje się ponad 40 tysięcy miejsc gromadzenia odpadów. Nowością jest to, że po raz pierwszy zostaną one podzielone na sześć sektorów, a nie - tak jak do tej pory - na cztery.
Największą zasadniczą zmianą w tym przetargu jest to, że nie mamy już czterech sektorów w mieście. Ten podział był zrobiony kilkanaście lat temu i jest już nieaktualny, ponieważ Wrocław niesamowicie się rozwija. Analizując te sektory odpadowe okazało się, że w niektórych z nich mieszka dwa razy więcej mieszkańców. Wynika to z tego, że część osiedli rozbudowała się tak bardzo przez te lata, że trzeba było to zaktualizować.Paweł Karpiński, prezes spółki Ekosystem
Nowe strefy są znacznie bardziej wyrównane pod względem liczby mieszkańców, bardziej jednorodne pod względem rodzaju zabudowy i prostsze do obsługi (krótsze trasy przejazdów). Jednocześnie mniejsze sektory dają w przetargu szansę także tym nieco mniejszym firmom na rynku.
SZOT zostaje na stałe we Wrocławiu
Po wrocławskich osiedlach nadal będzie jeździł SZOP (Samochód Zbierający Odpady Problemowe). Kontynuowany będzie także program SZOT (Samochód Zbierający Odzież i Tekstylia). W ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania do samochodów oddano ok. 7 ton odzieży i tekstyliów.
Mieszkańcy bardzo oczekiwali rozwiązania dla odzieży i tekstyliów, gdyż wprowadzony został obowiązek osobnego segregowania tej frakcji. Cieszymy się, że od lutego 2025 mogliśmy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. SZOT okazał się bardzo trafionym programem.Paweł Karpiński
– I w nowym przetargu zostaje wpisany na stałe. Będzie 6 busów, po jednym w każdym sektorze. Jednocześnie, obecny pilotaż z SZOT-em pokaże nam, czy miejsca wskazane w harmonogramie są właściwe dla mieszkańców, czy może należałoby je zmienić. Dowiemy się też jaka jest morfologia tych tekstyliów, czy część z nich nadaje się do użycia, czy są to tylko odpady – dodaje prezes.
Częstotliwość odbioru odpadów w nowym przetargu będzie taka sama, jak w poprzednim:
- odpady zmieszane oraz bioodpady – co najmniej raz w tygodniu,
- papier oraz tworzywa sztuczne – co najmniej raz na dwa tygodnie,
- szkło – co najmniej raz w miesiącu,
- meble i odpady wielkogabarytowe – co najmniej raz w miesiącu w zabudowie wielorodzinnej i raz na dwa miesiące w zabudowie jednorodzinnej.