wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Urodziny Rumby. Zobacz, jak świętowała! [ZDJĘCIA]

Rumba – hipopotamica nilowa z wrocławskiego ogrodu zoologicznego – obchodzi dziś 28 urodziny. Z okazji swojego święta dostała tort arbuzowy, którym podzieliła się z najbliższymi. Co warto wiedzieć o tych zwierzętach i co wspólnego mają z nimi... konie rzeczne?

Reklama

Rumba jest wrocławianką od pierwszego dnia życia: przyszła na świat w naszym zoo 21 czerwca 1995 roku. Swoje imię zawdzięcza tradycji nadawania hipopotamom tanecznych imion. Jej mama nazywała się Samba, a córki – Salsa i Zumba.

Cztery hipopotamy nilowe i dwa karłowate

Obecnie na wybiegu w Afrykarium mieszkają cztery hipopotamy nilowe: poza solenizantką Rumbą żyją tam jej wspomniane już córki Salsa i Zumba oraz samiec Valecek, który przybył do nas z Pragi. We wrocławskim zoo można zobaczyć także hipopotamki karłowate, Carlosa i Kadarkę, które mieszkają w pawilonie Słoniarni wraz ze słonicami indyjskimi, kapibarami i tapirami anta.

"Konie rzeczne" zagrożone wyginięciem

Hipopotamy nilowe (łacińska nazwa - Hippopotamus amphibius – to dosłownie „koń rzeczny”) żyją w naturze wyłącznie w Afryce, ale ich siedliska dramatycznie się kurczą.

Obecnie hipopotamy nilowe można spotkać głównie w rzekach, jeziorach i bagnach wzdłuż wybrzeży Afryki Wschodniej, w tym w Kenii, Tanzanii, Ugandzie, Sudanie Południowym i Demokratycznej Republice Konga. Niestety, populacja hipopotamów nilowych jest zagrożona wyginięciem. Największym niebezpieczeństwem dla tych zwierząt jest utrata siedlisk, spowodowana ekspansją osadnictwa i przekształcaniem obszarów ich naturalnego występowania przez człowieka. Ich liczba zmniejszyła się także ze względu na kłusownictwo i konflikty z lokalną ludnością.
Weronika Skupin, ZOO Wrocław

Według najnowszych szacunków, liczebność populacji hipopotamów nilowych spadła o około 30 proc. w ciągu ostatnich 30 lat. Obecnie ich całkowita populacja szacowana jest na około 115 000 osobników. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zidentyfikowała je jako gatunek narażony na wyginięcie.

Ile waży hipopotam?

Hipopotamy nilowe mają do ok. 5 metrów długości i ważą nawet 3200 kg. Ich skóra ma do 4 cm grubości!

Jak czytamy na stronach ZOO Wrocław, są zwierzętami społecznymi. Żyją w niewielkich grupach, ale w zgromadzeniach mogą brać nawet setki osobników. Prowadzą wodno-lądowy tryb życia.

Arbuzy tylko od święta

W naturze hipopotamy nilowe zjadają głównie trawę i roślinność wodną.

W naszym zoo w sezonie podajemy im zielonkę, którą urozmaicamy o warzywa sezonowe takie jak marchew, dynia czy sałata. Owoce, np. jabłka, są przysmakiem hipopotamów i nie stanowią podstawy ich diety. Słodkie i soczyste arbuzy, które Rumba dostała na urodziny, są dla nich prawdziwą delicją.
Weronika Skupin, ZOO Wrocław

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl