wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Potter byłby zachwycony! W zoo wykluło się 7 sów śnieżnych

Szalonooki i Minerwa, czyli sowy śnieżne z naszego zoo – takie same jak Hedwiga Harrego Pottera – doczekały się swoich pierwszych piskląt i to od razu aż siedmiorga! Maluchy wglądają jak puszyste, bure kuleczki z olbrzymimi żółtymi oczami. We wrocławskim zoo ostatni lęg tego gatunku miał miejsce 18 lat temu!

Reklama

Popielaty kolor puchu sprawia, że w naturze, gdzie trzeba walczyć o przetrwanie, pisklęta są niemal niewidoczne na podłożu. To ważne, bo jak tłumaczy Robert Strasenburg, kierownik Wydziału Ptaków w zoo Wrocław, sowy śnieżne są gatunkiem naziemnym.

Gdy maluchy podrosną, staną się białe tak jak ich rodzice. Samce będą mieć na piórach odrobinę ciemnych plamek, natomiast cętki u samiczek, które, nawisem mówiąc, są większe od samców, zleją się w pręgi.

<p>Młoda sowa śnieżna</p> fot. ZOO Wrocław
Młoda sowa śnieżna

<p>Dorosła sowa śnieżna</p> fot. ZOO Wrocław
Dorosła sowa śnieżna

Gdzie w zoo we Wrocławiu można zobaczyć młode sowy śnieżne?

Pisklęta wykluły się w czerwcu 2024 r., każde innego dnia, dlatego są różnej wielkości i różnie się zachowują: niektóre spacerują już po całej klatce, inne siedzą nadal w gnieździe. Można je oglądać w wolierze w Baszcie Niedźwiedzi.

Sowy jak z Harry'ego Pottera

Najczęstszą reakcją na nasze sowy śnieżne, jest okrzyk: „O, Hedwiga!”, bo w Harrym Potterze zwierzęciem głównego bohatera jest puchacz śnieżny o tym imieniu. Co ciekawe, Hedwigę w filmie „gra” samiec. To samce są biało upierzone na piersi, a samice mają plamki z ciemnych piór.
Robert Strasenburg, kierownik Wydziału Ptaków

Sowa-kot

Sowa śnieżna, inaczej puchacz śnieżny (Bubo scandiacus) jest całkiem spora (waży do 2 kg) i – jak czytamy na stronie Stowarzyszenia jestem na pTAK – w wielu językach nazywa się ją sową-kotem, bo z daleka wygląda jak siedzący mruczek. Jest skutecznym drapieżnikiem, potrafi nawet odebrać zdobycz lisowi!

W naturze sowy śnieżne żyją na północy Europy, Azji i Ameryki Pn. Niestety, są gatunkiem narażonym na wyginięcie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama