wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kiran, samica nosorożca indyjskiego z wrocławskiego zoo, szykuje się do podróży

Całkiem niedawno żegnaliśmy dorodnego Manasa, który wyjechał do zoo w Hiszpanii, a teraz do wyjazdu szykuje się jego córka, Kiran. Dokąd pojedzie, skąd taka decyzja i w jaki sposób będzie podróżować?

Reklama

Na wybiegu nosorożców we wrocławskim ogrodzie zoologicznym pojawiła się kolejna skrzynia transportowa. To dlatego, że Kiran, córka Maruški i Manasa, wyruszy niedługo w podróż! Za kilka dni przeprowadzi się do Zoo de la Flèche we Francji (departamencie Sarthe, w połowie drogi między Le Mans i Angers).

 

Często łapiemy się na mówieniu o niej „mała Kiran”, ale czas jest nieubłagany - nasza samica nosorożca indyjskiego ma już 3 i pół roku i waży ponad 1200 kg, a więc od dawna nie jest już maleństwem. Choć nadal jest bardzo młoda, jest już gotowa, by ruszyć w świat.
Weronika Skupin, ZOO Wrocław

Na razie Kiran trenuje wchodzenie do skrzyni, którą zostanie przetransportowana do Francji. Chodzi o to, by się do niej przyzwyczaiła, bo dzięki temu będzie mniej zestresowana w podróży. Oczywiście nie siedzi w niej godzinami, dlatego aż do wyjazdu można ją odwiedzać w naszym zoo.

Kiran i jej przygotowania do podróży ZOO Wrocław
Kiran i jej przygotowania do podróży

Skąd decyzja o przeprowadzce?

– O wyjeździe Kiran do Francji zadecydowała koordynatorka nosorożców indyjskich z Bazylei (Szwajcaria). To właśnie ona wybrała ogród, do którego trafi Kiran. Ta sama osoba podjęła wcześniej decyzję o wyjeździe naszego samca Manasa do Kordoby w Hiszpanii i wyznaczyła dla nas nowego samca, Jakuba z Zoo w Warszawie  – informuje ZOO Wrocław.

Takich decyzji nie podejmuje się ot tak ani po to, by nosorożce miały okazję do podróżowania.

Ogrody zoologiczne wymieniają się zwierzętami zagrożonych gatunków w taki sposób, by kojarzyć pary, które mają szansę wydać na świat silne i zdrowe potomstwo. Dzięki pracy koordynatorów poszczególnych gatunków ogrody zoologiczne tworzą wspólnie żywy bank genów, a im bardziej te geny są różnorodne, tym lepiej dla zagrożonego gatunku.
Weronika Skupin, ZOO Wrocław

Przykład: Maruška i Manas dochowały się już potomstwa, więc pora na nowych partnerów i wzbogacenie puli genowej nosorożców indyjskich w europejskich ogrodach. Nasz samiec wyjechał tworzyć nowe stado, a Maruška otrzyma innego partnera, którego geny znacząco się różnią od tych Manasa.

Jak Kiran zostanie przewieziona do Francji?

O tym, jak podróżują nosorożce, a także inne wielkie zwierzęta, np. żyrafy czy manaty, pisaliśmy w naszym portalu w maju, tuż przed podróżą dwutonowego Manasa do Kordoby (Hiszpania). 

W skrócie: przygotowania do przewozu takich kolosów trwają kilka tygodni.  Najpierw na wybiegu pojawia się specjalny otwarty na przestrzał kontener, dostarczony przez firmę specjalizująca się w transporcie dużych zwierząt. Chodzi o to, by nosorożec przyzwyczaił się do niej, bo dzięki temu podróż będzie dla niego mniej stresująca. W dniu transportu przód i tył skrzyni zostają zamknięte, a całość zostanie załadowana na ciężarówkę. Ojciec Kiran, Manas, zniósł taką podróż bez problemu i jak informuje zoo, świetnie się odnalazł w Kordobie.

– Ma do dyspozycji duży wybieg, cieszy się słoneczną pogodą i z informacji przekazanych nam przez tamtejszych opiekunów wynika, że spodobało mu się w nowym miejscu – informuje opiekun nosorożców. 

Źródło: ZOO Wrocław

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama