wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Segregacja Odpadów Wrocław
  5. Segregacja odpadów – sprawdź, czy nadal wierzysz w te 5 popularnych mitów

Już od kilku lat w Polsce segregacja odpadów jest obowiązkowa, ale wciąż towarzyszy jej sporo nieporozumień i miejskich legend. Niektóre mity skutecznie zniechęcają do rzetelnego sortowania śmieci na 5 frakcji, podważając sens całego procesu selektywnej zbiórki odpadów. Przyjrzyjmy się najczęstszym kontrowersjom i sprawdzimy, które z popularnych twierdzeń są faktem, a które mitem.

Reklama

MIT: I tak wszystkie śmieci lądują w jednej śmieciarce

To najbardziej rozpowszechniony mit. We Wrocławiu funkcjonują wyłącznie śmieciarki jednokomorowe, a każda z nich oznaczona jest specjalną tablicą magnetyczną wskazującą na rodzaj odbieranej danego dnia frakcji. To rozwiązanie, choć może wydawać się mniej intuicyjne od wielokomorowych pojazdów, jest znacznie bardziej ekonomiczne i efektywne. Pozwala na planowanie długich tras i odbiór większej ilości jednorodnych odpadów bez konieczności częstych powrotów do bazy. Rodzaj śmieciarek może różnić się w zależności od miasta, natomiast potwierdzamy: we Wrocławiu jedna śmieciarka = jeden rodzaj śmieci. Jeżeli zauważysz, że odpady są ze sobą mieszane – zgłoś tę nieprawidłowość do Ekosystemu.

MIT: Trzeba każdorazowo myć opakowania przed wyrzuceniem 

Kolejny mit dotyczy konieczności dokładnego mycia opakowań przed wyrzuceniem. Prawda jest jednak taka, że wystarczy je opróżnić z resztek jedzenia. Zakłady recyklingowe myją odpady w zamkniętym obiegu wodnym, co jest znacznie bardziej ekologiczne niż indywidualne mycie w gospodarstwach domowych.

MIT: Po co segregować BIO? To niehigieniczne i czasochłonne

Ignorowaną frakcją w procesie segregacji są bioodpady. Wielu mieszkańców uważa, że to nieprzyjemna i niehigieniczna czynność, której nie chcą poświęcać zbyt wiele uwagi. Tymczasem zbieranie bioodpadów może być proste i bezproblemowe. Wystarczy wykorzystać zamykany kompaktowy pojemnik na blacie kuchennym, który skutecznie zapobiega nieprzyjemnym zapachom. Co więcej, bioodpady można wyrzucać do brązowego pojemnika luzem – nie ma konieczności pakowania ich w worki, chyba że wybierzemy te kompostowalne.

<p>Ikonografika: Pojemnik na bioodpady na ż&oacute;łtym tle, po lewej stronie przekreślony napis MIT umieszczony w k&oacute;łku z czerwoną obw&oacute;dką&nbsp;</p>
Ikonografika: Pojemnik na bioodpady na żółtym tle, po lewej stronie przekreślony napis MIT umieszczony w kółku z czerwoną obwódką 

MIT: Nie muszę segregować, gdy wiaty śmietnikowe są brudne

Segregacja jest obowiązkowa dla wszystkich, co regulują podstawy prawne, m.in. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Osobnym problemem pozostaje kwestia porządku wokół miejsc składowania odpadów. Nawet najpiękniejsze osiedle może zostać oszpecone przez zaniedbane wiaty śmietnikowe, porozrzucane odpady czy porzucone gabaryty. To obszar wymagający współpracy wszystkich stron zainteresowanych: zarządców nieruchomości, firm odbierających odpady i samych mieszkańców.

MIT: Jedna źle wyrzucona butelka nic nie zmienia

Myślenie „to tylko jedna butelka” jest złudne, ponieważ przy skali ponad 800 tys. mieszkańców Wrocławia takie podejście przekłada się na tysiące źle wyrzuconych butelek dziennie. Jedna plastikowa butelka rozkłada się nawet 500 lat, a szklana może zalegać i 4000 lat. Każda nieposegregowana butelka to nie tylko strata surowca do recyklingu, ale także źródło niepotrzebnie zalegajacych odpadów. Warto wiedzieć, że w 2025 roku ma zostać wprowadzony w Polsce system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Oznacza to, że butelki będzie można nie tylko zwracać w wyznaczonych punktach, ale także nie będzie już potrzeby ich zgniatania.

<p>Ikonografika: Wielka plastikowa butelka na ż&oacute;łtym tle, w centrum grafiki przekreślony napis MIT umieszczony w k&oacute;łku z czerwoną obw&oacute;dką&nbsp;</p>
Ikonografika: Wielka plastikowa butelka na żółtym tle, w centrum grafiki przekreślony napis MIT umieszczony w kółku z czerwoną obwódką 
Selektywna zbiórka odpadów to system, który działa tym sprawniej, im lepiej rozumiemy jego zasady. Miejskie legendy i nieprawdziwe przekonania mogą skutecznie podważać zaufanie do całego procesu. Warto więc weryfikować docierające do nas informacje, a zauważane nieprawidłowości zgłaszać, np. do Ekosystemu

Gdzie wyrzucić odpady?

Wyszukiwarka odpadów

Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić dany rodzaj odpadów, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Wpisz nazwę przedmiotu lub rodzaj odpadów i sprawdź, gdzie możesz go wyrzucić.

Nazwa odpadu

Znaleziono 0 wyników

Wystarczy wpisać nazwę przedmiotu lub rodzaj odpadów i dowiesz się, gdzie możesz go wyrzucić.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama