Gdzie wyrzucić odpady?
Reklama
Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić dany rodzaj odpadów, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Wpisz nazwę przedmiotu lub rodzaj odpadów i sprawdź, gdzie możesz go wyrzucić.
Nazwa odpadu
Znaleziono 0 wyników
Wystarczy wpisać nazwę przedmiotu lub rodzaj odpadów i dowiesz się, gdzie możesz go wyrzucić.
W sklepach (a potem i w naszych śmieciach) widocznych jest wiele rodzajów plastiku. Pojemnik po jogurcie może być wykonany z innego materiału niż butelka po napoju. Różne rodzaje tworzyw sztucznych są od siebie oddzielane przed docelowym procesem recyklingu. Robi się to na specjalnych liniach sortowniczych, wyposażonych w takie urządzenia, jak separator balistyczny, dzięki któremu można oddzielić tzw. frakcję lekką, np. folię, od innych tworzyw, czyli frakcji ciężkiej.
Z kolei inne urządzenia - separatory optopneumatyczne pozwalają na rozdział tworzyw według typów, ale też kolorów - czyli możemy np. wydzielić według koloru butelki PET.
Do żółtego pojemnika trafiają zarówno odpady z tworzyw sztucznych, jak i odpady metalowe. Do wyłapywania tych ostatnich służą separatory wyposażone w elektromagnesy lub silne, trwałe magnesy, które wyciągają ze stosu plastiku metale żelazne. Drugi rodzaj służy do separowania metali „kolorowych”, np. puszek aluminiowych, miedzi, cynku.
A co ze stłuczką szklaną? Potłuczone butelki są w różnych kolorach, ale technologia radzi sobie i z tym problemem. Istnieją zautomatyzowane systemy wykorzystujące urządzenia optyczne, które mogą posortować szkło kolorami – rozróżniają one barwę szkła pod względem przepuszczalności wiązki światła. To pierwszy krok do nadania szkłu nowego życia.
Szkło może być przetwarzane wielokrotnie, teoretycznie nawet w nieskończoność. Plastik nie daje aż takich możliwości, ale większość z nas nie zdaje sobie sprawy, ile przedmiotów codziennego użytku powstaje z odzyskanego tworzywa. Bluzy polarowe naprawdę robi się z przetworzonych plastikowych butelek. Podobnie inne ubrania funkcyjne, a także np. namioty.
Papier z recyklingu ma charakterystyczny, szarawy kolor, a do tego jest mniej przyjemny w dotyku. Dzieje się tak, ponieważ nie jest on poddawany dodatkowym procesom chemicznym. Powstaje z niego papier toaletowy, filtry do kawy, wytłoczki do jajek. Ale mogą to być także zeszyty, książki, a nawet papier do drukarki.
Szczególnie cenne są zużyte baterie, żarówki i elektroodpady. Dzięki właściwej segregacji można odzyskać z nich m.in. metale tzw. krytyczne, takie jak lit i kobalt. Na przykład stara świetlówka w 90 procentach może stać się podstawą do produkcji nowej. Coraz popularniejsza jest też opcja tzw. odświeżania elektroniki - w fabrykach wymieniają zużyte podzespoły i za procent ceny nowego urządzenia dają drugie życie sprzętom, które inaczej trafiłyby na wysypisko.
We Wrocławiu działa firma Syntoli S.A., która rozwija technologię do oczyszczania produktu powstałego w procesie recyklingu opon. - Na razie wykorzystujemy go jako czarny pigment w farbach i produktach betonowych. Docelowo chcielibyśmy, żeby posłużył do ponownej produkcji opon i innych produktów gumowych, to już nie taka daleka przyszłość - wyjaśnia Piotr Jaszek, prezes Syntoil S.A.
Pamiętajmy - skuteczność tych wszystkich maszyn jest znacznie lepsza, gdy mają do czynienia z odpadami posegregowanymi wstępnie. To pokazuje, że nasze codzienne działania mają znaczenie - odpady będą zyskiwać na wartości, stając się cennymi materiałami do produkcji nowych wyrobów.
UWAGA!
Selektywna zbiórka odpadów jest obowiązkowa, a Wrocław, tak jak inne gminy w Polsce, jest zobowiązany do osiągania ściśle określonych poziomów recyklingu!
Za niewłaściwą segregację śmieci firma odbierająca odpady przyklei na pojemnik ostrzegawczą naklejkę „Eko-Alarm”. Po zgłoszeniu tego faktu, Wydział Podatków i Opłat UMW może w postępowaniu administracyjnym nałożyć podwójną opłatę - 82,48 zł zamiast 41,24 zł miesięcznie od osoby. Wyższą stawkę nalicza się tylko za miesiące z potwierdzonymi nieprawidłowościami.
* Merytoryczna współpraca przy artykule: dr inż. Weronika Urbańska z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.
Bądź na bieżąco z Wrocławiem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!
Reklama