wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rok po katastrofie, z Odry ponownie wyławiane są śnięte ryby
śnięta ryba w Odrze, zdjęcie ilustracyjne Oleksandr Poliakovsky
śnięta ryba w Odrze, zdjęcie ilustracyjne

Kilkadziesiąt martwych ryb różnych gatunków zaobserwowano w Odrze w miejscowości Chałupki, na granicy z Czechami. W ocenie Wód Polskich, źródło śnięcia ryb nie znajduje się na terenie naszego kraju.

Reklama

– W sprawie kilkudziesięciu ryb różnych gatunków i różnej wielkości powiadomiono m.in. WCZK w Katowicach i Opolu, WIOŚ w Katowicach, PZW w Katowicach, PIW w Raciborzu, PCZK Racibórz, WIW w Katowicach. Wody Polskie w Gliwicach interweniowały bezzwłocznie w Povodí Odry (odpowiednik PGW WP w Republice Czeskiej) w sprawie weryfikacji źródła zdarzenia oraz podjęcie właściwych działań. Służby pracują w terenie, kolejne zmierzają na miejsce. Źródło śnięcia ryb nie znajduje się w Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy w komunikacie Wód Polskich.

Sytuację badają także służby czeskie, o czym poinformowała na Twitterze minister Anna Moskwa.

Zarządcą rzeki we Wrocławiu są Wody Polskie

Zarządcą rzeki, a tym samym odpowiedzialnym za jej stan, są Wody Polskie. Miasto zarządza m.in. Fosą Miejską, gdzie prowadzony jest projekt natleniania wody. W zbiorniku zamontowane są trzy napowietrzacze.

– W sprawie Odry potrzebne są intensywne działania państwowych instytucji i służb. Jako samorząd mamy w tym zakresie ograniczone kompetencje. Niezbędne jest wprowadzenie natychmiastowego i całkowitego zakazu spuszczania zasolonych wód kopalnianych. Teraz, a nie od 2030 roku, jak przewiduje ustawa – podkreślał w czerwcu Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia. – Równie istotne jest wprowadzenie nowoczesnych zabezpieczeń i filtrów dla firm mających pozwolenia wodnoprawne na wpuszczanie ścieków do Odry.

W tym roku w Fosie Miejskiej miały miejsce dwa incydenty

14 kwietnia wyłowiono z niej 4 śnięte ryby. W próbkach wody nie stwierdzono jednak obecności złotej algi. 13 czerwca wyłowiono 21 śniętych ryb. Ryby zostały przekazane do badań.

W przypadku wystąpienia tego typu zagrożeń akcję odławiania z fosy i zabezpieczania śniętych ryb koordynują pracownicy ZZM. Powiadamiają wtedy służby weterynaryjne oraz firmę utylizującą. Fosa jest również natleniania. Zamontowane zostały dwie specjalne fontanny oraz dyfuzor.

Kontrole i raporty

Raz w tygodniu próbki wody z Fosy Miejskiej są pobierane przez MPWiK i kierowane do badań. Kontrole cieków wodnych na terenie Wrocławia przeprowadza z kolei Straż Miejska. (Od początku maja to już ponad 140 tego typu kontroli.)

Zgłoszenia od mieszkańców przyjmują dyspozytorzy Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 71 770 22 22)  i – w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej – niezwłocznie powiadamiają administratorów cieków o potrzebie podjęcia przez nich działań.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl