wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Przy starorzeczu Odry na Swojczycach powstaje magiczny park [ZDJĘCIA]
Przy starorzeczu Odry na Swojczycach powstaje magiczny park [ZDJĘCIA]

Drewniane kładki na palach, pomosty nad wodą i ścieżki z małą architekturą wokół stawu. Na Swojczycach powstaje park Czarna Woda. To miejsce ma szansę na miano jednego z najbardziej klimatycznych we Wrocławiu. Pierwszy etap prac prowadzonych w ramach WBO ma zakończyć się jesienią.

Reklama

Park Czarna Woda to zielony teren między ulicami: Swojczycką, Gospodarską, Miłoszycką i Ludową. Pełno tam starych drzew, ptaków, jest też mały staw, który jest pozostałością starorzecza Odry. Do tej pory miejsce nieco zaniedbane i odwiedzane przez nielicznych. Teraz w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego pięknie się zmienia i będą mogli z niego korzystać wszyscy.

Prace są realizowane w trudnym terenie, mocno zadrzewionym i wąskim. – Najpierw wymagał przeprowadzenia prac porządkowych m.in. usunięcia śmieci  i gruzu oraz wycinki martwych lub zamierających drzew  – mówi Aleksandra Zienkiewicz z Zarządu Zieleni Miejskiej, który prowadzi inwestycję.

Ścieżki na palach, jak w dżungli

Teren, na którym powstaje park, to niezwykle piękny i naturalny zakątek Wrocławia. Dlatego wszystkie prace i ingerencja w niego odbywa się tak, aby podkreślić ten charakter. Budowlańcy używają naturalnych materiałów, głównie drewna i kamienia. Część obumarłych drzew i pni, które nie będą zagrażać bezpieczeństwu ludzi pozostanie na terenie spełniając nadal swoją funkcję w ekosystemie. Przy ścieżkach budowanych z drewna i wzniesionych nad terenem na palach mają powstać tablice informacyjne o występujących tam gatunkach zwierząt. W parku zostaną ustawione pojemniki na śmieci, ławki oraz leżaki pozwalające na podziwianie natury. Ścieżki drewniane uzupełnią aleje wykonane z kruszywa. Powstać tam ma również ścieżka z szarogłazów na wzór górskich alejek.

Piękne widoki będzie można oglądać także z drewnianych pomostów, które powstaną nad wodą. Jeden będzie o charakterze czysto widokowym, drugi tzw. leżakowy zejdzie praktycznie nad taflę wody i będzie idealny do odpoczynku..  W ramach pierwszego etapu prac parkowa ścieżka połączy się specjalną kładką z ul. Ludową.

W parku Zarząd Zieleni Miejskiej w ramach inwestycji dokona także nasadzeń nowych drzew, krzewów, pnączy, bylin i traw ozdobnych. 

Prace pod nadzorem dendrologa i ornitologa

Prace prowadzi firma Tribud z Rogoży pod nadzorem dendrologa Radosława Urbana oraz ornitolog Katarzyny Jasnosz. Przed przystąpieniem do inwestycji każde związane z wycinką drzewo zostało indywidualnie ocenione właśnie przez tych specjalistów. W konsultowaniu brała udział też Rada Osiedla i liderka projektu WBO. Roboty mają zakończyć się pod koniec listopada.

Co istotne jest to inwestycja w całości prowadzona już według wytycznych z „Karty informacyjnej do standardów ochrony drzew w inwestycjach”, którą wprowadził Wrocław, aby jeszcze lepiej chronić zieleń.

Czytaj więcej: Wrocław wprowadza wyjątkową ochronę drzew przy inwestycjach w mieście

Zobacz projekt zagospodarowania

Koncepcja, która obejmuje zagospodarowanie całego terenu, również elementów planowanych do realizacji w późniejszych etapach (kliknij w obrazek, aby powiększyć).

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl