Aplikacja mobilna ParkSpace Eco ułatwia znalezienie wolnego miejsca parkingowego w strefie płatnego parkowania. Jak? Można w niej sprawdzić np. dokładną lokalizację parkomatu, rodzaj strefy, a dzięki modułowi nawigacji dotrzeć w wybrane miejsce. Na mapie w aplikacji miejsca parkingowe zaznaczone są kolorami.
Zielony oznacza wysokie prawdopodobieństwo zaparkowania, żółty – średnie, a czerwony – niskie.
Aplikacja dostarcza też informacje o możliwościach zaparkowania w wybranej lokalizacji na zaplanowany moment dotarcia do miejsca docelowego, a nie w chwili jego wyszukiwania. Dzięki temu, że aplikacja pokazuje zajętość w momencie osiągnięcia miejsca docelowego, łatwo możemy zaplanować podróż jeszcze przed wyruszeniem w trasę, wybierając dogodne miejsce, godzinę wyjazdu, czy środek transportu. Jest to innowacja, która daje realne oszczędności dotyczące czasu, pieniędzy oraz przyczynia się do zmniejszenia emisji spalin, a tym samym do ochrony środowiska naturalnego.Urząd Miejski Wrocławia
System z aplikacją mobilną ParkSpace Eco działa we Wrocławiu dzięki współpracy urzędu miejskiego z firmą LOSA (losa.tech). — Udostępniliśmy kierowcom aplikację, która usprawni korzystanie z usługi płatnego parkowania w niemal siedmiu tysiącach miejsc. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu ograniczymy ruch aut w strefach, a to realnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców — przekonuje Robert Bednarski, dyrektor ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UMW.
Aplikacja jest bezpłatna i gotowa do pobrania z platformy Android i iOS. Nie wymaga rejestracji ani logowania.
Na razie ParkSpace Eco jest testowana przez rok. Jeżeli się sprawdzi, zostanie na stałe i dostanie dodatkowe funkcje. — Chcielibyśmy, aby widoczne były również wolne miejsca parkingowe w parkingach kubaturowych. Jest to kolejne usprawnienie po wdrożonym już projekcie dotyczącym czujników wykrywających i raportujących w czasie rzeczywistym zajętość miejsca postojowego przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością oraz autokarów turystycznych — przypomina dyrektor Bednarski.
We Wrocławiu od 2020 roku istnieje system znajdowania miejsc postojowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością oraz autokarów turystycznych. Sieć takich parkingów obejmuje łącznie 220 miejsc postojowych. System składa się z detektorów, modułu przesyłania informacji, aplikacji oraz platformy. Użytkownicy korzystają z systemu z poziomu aplikacji ParkDots, która ułatwia znalezienie wolnego miejsca.