Dwa młodziutkie takiny złote wbrew nazwie są na razie brązowe, ale w przyszłości ich sierść stanie się jaśniejsza i będą miały… złote runo – takie, jak to, po które według słynnego mitu wyruszyli Argonauci pod wodzą Jazona. Przyszły na świat kilkanaście dni temu, a zoo przedstawiło je w swoich mediach społecznościowych właśnie dzisiaj.
Złota passa w zoo
W naszym zoo ostatnio trwa prawdziwa złota passa: co roku rodzą się dwa takiny. Tak jest także tej wiosny. Na razie cielęta trzymają się mam i piją ich mleko. Stały pokarm zaczną jeść po kilku tygodniach. To zwierzęta roślinożerne, które zarówno w naturze jak i w naszym zoo jedzą głównie trawę i liście.Weronika Skupin z wrocławskiego zoo
We wrocławskim zoo mieszka już łącznie 8 osobników tego gatunku. W naturze takiny żyją we wschodnich Himalajach, w południowo-wschodnich Chinach, a także Bhutanie, Mjanmie i północno-wschodnich Indiach. Są, niestety, narażone na wyginięcie.
Żyrafa, zebra, dikdik i...
Oczywiście nie tylko takiny przyszły na świat w tym roku w naszym zoo. Niedawno urodziła się przesłodka żyrafka, którą już przedstawialiśmy w naszym portalu, a także oryksy szablorogie, pingwiny przylądkowe (część z nich już opuściła pingwinie przedszkole i człapie po swoim wybiegu), dikdik, czyli maleńka antylopa, kob (inny gatunek antylopy), ogierek zebry Chapmana, małe walabie Benetta (podobne do kangurów), jeleń milu, a także 5 papużek ostrosternych, 9 legwanów błękitnych, dwa gekony itd. A baby boom dopiero się zaczyna...
– Czekamy jeszcze na kilka ważnych narodzin, ale na razie nie zdradzę szczegółów – mówi Lidia Przybylska, zastępca dyrektora wrocławskiego zoo.
Jak rodzi się nietoperz?
Na razie udało nam się dowiedzieć, że niedługo przyjdą na świat małe nietoperze. Jak wyglądają takie narodziny, skoro gacki spędzają mnóstwo czasu wisząc głową w dół? I jak to się dzieje, że młode nie spadają na ziemię z dużej wysokości?
– Rodząca samica zaczepia się na kciukach w taki sposób, by móc unieść głowę i oczywiście dba o to, by jej maleństwo nie spadło. Rodzime gatunki rodzą swoje młode na błonę ogonową, z której tworzą coś na kształt kołyski albo hamaka, natomiast duże nietoperze owocożerne rodzą na skrzydło – opowiada Monika Górska, opiekunka tych jedynych ssaków latających we wrocławskim zoo.
Tak wygląda poród nietoperza owocożernego (film został zrobiony w innym zoo).
Warto dodać, że nowo narodzony maluch wczepia się w brzuch mamy i zanim się usamodzielni, lata jako pasażer „mamolotem”.
Zwierzęta mają swój „PESEL”
Niemal każde zwierzę, które przychodzi na świat w zoo (oprócz bezkręgowców i ryb ławicowych), otrzymuje swój indywidualny numer, który można porównać z naszym PESEL-em i zostaje wpisane do rejestru.
Niektóre z nich otrzymują także obrączki, chipy (mają je np. pantery śnieżne) albo inne oznakowania, które pomagają w identyfikacji. To jest ważne przy hodowli zachowawczej, żeby nie krzyżować spokrewnionych osobników.