wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowy maluch w zoo! Bali, ogierek zebry Chapmana (ZDJĘCIA)

Bali przyszedł na świat we wrocławskim zoo 8 lutego 2024 roku. Uroczy ogierek jest synem zebry o imieniu Bazuka i już pojawia się na zewnętrznym wybiegu w zoo, po którym bryka pod czujnym okiem troskliwej mamy. Ojcem malucha jest Koral. Zobaczcie zdjęcia nowego mieszkańca zoo.

Reklama

To kolejny ogierek zebry Chapmana (Equus quagga chapmani) w naszym zoo. W październiku ubiegłego roku oźrebiła się Bera wydając na świat młodego Bado, a w czerwcu 2023 przyszedł na świat Bazyl, syn Broni. Od trzech lat w zoo Wrocław rodzą się wyłącznie samce tego gatunku. Ostatnia samica przyszła u nas na świat w 2021 r.

Mały Bali już podbija serca opiekunów i zwiedzających. W ubiegłym tygodniu zadebiutował na wybiegu zewnętrznym, tzw. wybiegu Sawanny. Wyszedł ze stajni i zapoznał się z żyrafami i strusiami, które mają wspólny wybieg z zebrami, naprzeciwko Afrykarium. Latem dołączy do nich jeszcze antylopa kama

- Młody ogierek rozwija się prawidłowo i cieszy się dobrym zdrowiem. Jego narodziny to kolejny krok w kierunku ochrony tego gatunku o podwyższonym ryzyku wyginięcia. Na szczęście hodowla zebr Chapmana w ogrodach zoologicznych odbywa się z sukcesem.
Marta Zając-Ossowska, dyrektor generalna wrocławskiego zoo

Zobaczcie zdjęcia ogierka w naszej galerii!

Samice z naszego ogrodu - Bera, Bazuka i Bronia źrebią się właściwie co roku. Ojcem maluchów jest Koral. Młode regularnie wyjeżdżają do innych zoo, a zebry Chapmana urodzone w 2022 roku już opuściły Wrocław.

Towarzyskie zebry Chapmana 

Zebra Chapmana występuje głównie na terenie Republiki Południowej Afryki i należy do rodziny koniowatych. Jest uważana za podgatunek blisko spokrewniony z kwaggą – wymarłym podgatunkiem zebry stepowej. Kwagga zamieszkiwała stepy Afryki Południowej po rzekę Oranje w olbrzymich stadach liczących tysiące sztuk. Niestety, dobiły ją nieograniczone polowania. Ostatni osobnik tego gatunku odszedł w ogrodzie zoologicznym w Amsterdamie w 1884 roku.

We wrocławskim zoo można oglądać dwa gatunki zebr – Chapmana (stepowe) i Hartmanna (górskie). Różnią się od siebie m.in. umaszczeniem. Zebry Chapmana między czarnymi pasami mają brązowawe lub szarawe smugi. Wyróżniają się też gęstą, stojącą grzywą, a na końcu ich ogona wyrasta pęk długich włosów.

Zebra Chapmana. Cechy gatunku:

  • wysokość w kłębie - do 120 cm
  • masa ciała - do 350 kg
  • prędkość - 65 km/h
  • liczebność grupy - do 12 osobników

Zebry Chapmana żyją zwykle w stadach rodzinnych liczących od 10 do 12 osobników z ustaloną hierarchią. Często można spotkać je w otoczeniu antylop, strusi, a niekiedy i bawołów. Tylko stare ogiery prowadzą samotniczy tryb życia.

Zebry są zwierzętami towarzyskimi. Na czele stada złożonego ze spokrewnionych ze sobą samic stoi jeden ogier, który broni dostępu do samic innym samcom. Grupie przewodzi klacz o najwyższej pozycji, natomiast ogier zabezpiecza tyły i boki stada. Samce zebr stepowych nie są agresywne w stosunku do innych osobników.
Zoo Wrocław

Jaką preferują dietę?

Oczywiście soczyste trawy. Na afrykańskiej równinie Serengeti każdego roku około półtora miliona antylop gnu, wraz z setkami tysięcy zebr i gazeli Thomsona, wyruszają w podróż szlakiem sezonowych opadów w poszukiwaniu świeżych pastwisk. Podczas jednego cyklu zwierzęta pokonują 3 tysiące kilometrów. Na szlaku poszukują soczystych traw. 

Głównym zagrożeniem dla zebr w naturze są:

  • utrata siedlisk związana z rozwojem rolnictwa,
  • kłusownictwo
  • i susze. 
Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl