Miejska Mapa Dźwięków to inicjatywa naukowo-społeczna. Jej celem jest sprawdzenie w jaki sposób dźwięk wpływa na postrzeganie danego miejsca na mapie miasta.
Nad mapą pracuje zespół specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Partnerami są: Miasto Wrocław i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego oraz Muzeum Architektury.
Projekt „Krajobraz dźwiękowy i znaczenie miejsca w kontekście planistycznym” jest finansowy przez Narodowe Centrum Nauki, koordynatorką przedsięwzięcia jest dr inż. arch. Kraj. Iga Kołodyńska.
Oznacz dźwięki z twojej okolicy
Prace nad Miejską Mapą Dźwięków podzielono na trzy etapy:
- eksperymentalny: badanie wpływu dźwięku na postrzeganie danego miejsca jest badane z wykorzystaniem nowych technologii (VR) i dźwięku;
- partycypacyjny, w którym mieszkańcy miasta za pomocą ankiety opartej na mapie oznaczają w mieście dźwięki wraz z emocjami jakie się z tym dźwiękami wiążą. Ankieta jest już dostępna po ściągnięciu kodu QR oraz na stronie internetowej Miejskiej Mapy Dźwięków. Uczestnicy badania mają szansę na wygranie vouchera o wartości 500 zł;
- badanie krajobrazu dźwiękowego wrocławskich parków w kontekście wyznaczenia stref ciszy i poprawy jakości życia w mieście.
Na podstawie odpowiedzi, zespół Instytutu Gospodarki Przestrzennej opracuje wnioski, które stanowić będą praktyczny wkład w zrównoważony rozwój miasta. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i przedstawiciele Urzędu Miejskiego podpisali porozumienie o współpracy w tym zakresie.
Źródło: materiały prasowe