Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Nową palmiarnię w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu wybuduje firma BERGER Bau.
Planowany termin zakończenia prac to październik 2026 roku – dokładnie 20 lat po zamknięciu starej palmiarni.
Nowa palmiarnia ma być sporych rozmiarów: jej planowana powierzchnia to 1000 metrów kwadratowych, a najwyższy punkt ma sięgać 13 metrów.
Nowa palmiarnia we Wrocławiu: będą kaskady wodne i wodospady
– Projekt przewiduje wykorzystanie zaawansowanych technologii, takich jak systemy klimatyzacyjne i nawadniające, które zapewnią optymalne warunki do uprawy egzotycznych roślin. Szczególną atrakcją będą kaskady wodne i wodospady, kontrolowane przez skomplikowany system pomp, co podkreśli unikalny klimat wewnętrzny palmiarni – informuje BERGER Bau.
Systemy nawadniające i klimatyzacyjne, zapewniające stałą temperaturę (23°C), umożliwią rozwój cennych gatunków, w tym roślin mięsożernych, które znajdą miejsce w specjalnie klimatyzowanych komorach. Montaż przeszkleń trójszybowych zagwarantuje odpowiednią izolację termiczną, a pomosty umieszczone na wysokości pozwolą zwiedzającym obserwować rośliny z różnych perspektyw.
Będzie energooszczędnie, będzie taniej...
– Inwestycja obejmuje także instalację energooszczędnych systemów oświetlenia, co pozwoli na zminimalizowanie zużycia energii i obniżenie kosztów eksploatacji budynku – wymienia Tomasz Lorkowski, prezes zarządu firmy BERGER Bau.
Palmiarnia znajduje się na terenie Ogrodu Botanicznego, wpisanego do rejestru zabytków Wrocławia. Dlatego cały projekt musi być realizowany pod nadzorem konserwatora zabytków, co oznacza konieczność zachowania istniejących drzew oraz historycznych elementów architektury.
Dodatkowym utrudnieniem jest prowadzenie prac na czynnym obiekcie, który pozostanie otwarty dla zwiedzających przez cały okres budowy.
Zwiedzanie także dla osób z niepełnosprawnościami
Dostępność obiektu dla osób z niepełnosprawnościami to kolejny ważny element inwestycji – projekt zakłada budowę ramp, podnośników hydraulicznych i innych udogodnień, które uczynią palmiarnię przyjazną dla wszystkich zwiedzających.
Tu jest budowana nowa palmiarnia:
W ramach realizacji nowoczesnego projektu planuje się także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach szklarni. To innowacyjne rozwiązanie pomoże w generowaniu energii niezbędnej do utrzymania systemów klimatyzacyjnych i nawadniających, minimalizując jednocześnie ślad węglowy obiektu.
Tutaj przeczytacie o historii palmiarni w Ogrodzie Botanicznym:
W Palmiarni znajdą się rośliny tropikalne. Tutaj przeczytacie więcej:
Pieniądze na realizację projektu pochodzą z kilku źródeł – dochodów własnych Ogrodu Botanicznego, Uniwersytetu Wrocławskiego, a także wsparcia władz Dolnego Śląska i Wrocławia.
Źródło: materiały prasowe