wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. 21 marca we Wrocławiu otwarcie AquaFarmy. Sprawdź, co to takiego!
Rośliny kiełkujące w AquaFarmie materiały prasowe
Rośliny kiełkujące w AquaFarmie

We wtorek, 21 marca we Wrocławiu zostanie otwarta AquaFarma - pierwsza w Polsce miejska farma akwaponiczna, czyli taka, która łączy uprawę roślin jadalnych (w dodatku bez gleby, sztucznych nawozów i przy minimalnym zużyciu wody) z hodowlą ryb. Sprawdźcie, na czym to polega i gdzie zostanie otwarta!

Reklama

AquaFarma mieści się tuż obok Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” (ul. Na Grobli 14). System, na którym się opiera, został zamknięty w przystosowanych do produkcji żywności kontenerach morskich i jest wyposażony w trzy zbiorniki do hodowli ryb.

Galeria zdjęć

Dlaczego warto produkować żywność w mieście?

Czy produkowanie żywności w mieście (a nie na wsi) i to w dodatku w tak nietypowy sposób, a więc przy minimalnym zużyciu wody, ma w ogóle sens?

Zdaniem założycieli AquaFarmy ma, i to z co najmniej kilku ważnych powodów:

  • Na świecie jest coraz mniej wody, a coraz więcej ludzi, którzy potrzebują zdrowej, świeżej żywności. W dodatku do 2050 roku, a więc w nie tak znów odległej przyszłości, 2/3 z nas będzie żyło w miastach, a wtedy produkowanie żywności tam, gdzie mieszkamy, stanie się koniecznością. Lepiej to dobrze przećwiczyć.
  • Już teraz warto produkować żywność blisko odbiorcy, bo to skraca łańcuch dostaw i ogranicza ślad węglowy – nie trzeba jej przewozić na długie dystanse.
  • Oszczędzanie wody to również coś, czego nie wolno zostawiać na później. Dotyczy to także Polski. Deficyt słodkiej wody w naszym kraju jest coraz większy, bo zużywamy jej więcej, niż jest się w stanie odtworzyć w naturalny sposób. Tymczasem rolnictwo w tradycyjnej formie pochłania niemal 70 proc. naszych zasobów.

O co chodzi z tą akwoponiką?

Odpowiedzią na te wyzwania może być właśnie akwoponika, czyli system łączący konwencjonalną hodowlę zwierząt wodnych z uprawianiem roślin w wodzie (czyli hydroponiką) w sposób odzwierciedlający obieg materii w naturze: odchody hodowanych w dość tradycyjny sposób ryb czy skorupiaków nie zatruwają wody, lecz stają się źródłem składników odżywczych dla roślin. Taki system może być niemal samowystarczalny.

Główne zalety akwaponiki według twórców AquaFarmy to:

  • produkcja ekologicznej żywności bogatej w wartości odżywcze.
  • uprawa przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne.
  • minimalne zużycie wody: oszczędność nawet do 90 proc. w porównaniu z rolnictwem tradycyjnym.
  • zmniejszenie obszaru potrzebnego do uprawy roślin.
  • redukcja odpadów trafiających do środowiska, bo większość składników jest wykorzystywana w systemie zamkniętym.
  • wykorzystywanie deszczówki gromadzonej przez zielony dach.

A co będzie rosło we wrocławskiej AquaFarmie?

– W zależności od potrzeb chcemy uprawiać różne rośliny, takie jak burak liściowy lub rukiew wodna i cały czas prowadzimy doświadczenia, aby ich liczba systematycznie rosła – czytamy na stronie AquaFarmy.

AquaFarma we Wrocławiu to dopiero początek

Farma powstała w ramach polsko-norweskiego projektu USAGE. Druga taka instalacja jest w Oslo. To dopiero początek, projekt pilotażowy, dzięki któremu będzie można sprawdzić, czy w przyszłości z pomysłu będą mogły korzystać małe i średnie przedsiębiorstwa.

Obie AquaFarmy mają być także miejscem spotkań wśród zieleni. Będą się tu odbywać zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl