wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. 8 najpiękniejszych ogrodów i arboretów Dolnego Śląska

Szukacie pomysłu na weekendowy wypad niedaleko Wrocławia w pięknych okolicznościach przyrody? Te miejsca was zachwycą! Mała Japonia koło Karpacza, Arboretum Wojsławice z Europejskim Drzewem Roku, Arboretum Leśne koło Sycowa, Ogród Botaniczny i Japoński we Wrocławiu, a może arboretum leśne na końcu świata, które można zwiedzać też nocą? - Nigdzie nie ma tak rozgwieżdżonego nieba - mówi jego opiekun. W naszym zestawieniu znajdziecie ogrody i arboreta z Dolnego Śląska, do których warto się wybrać.

Reklama

Ogrody na Dolnym Śląsku

Wiosną i latem wyglądają najpiękniej. Toną w zieleni i kwiatach. Oto zestawienie ogrodów i arboretów Dolnego Śląska, które warto odwiedzić. W galerii znajdziecie adresy, godziny otwarcia i cennik biletów.

<p>Ogr&oacute;d Japoński we Wrocławiu</p> Tomasz Hołod
Ogród Japoński we Wrocławiu

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Istnieje już ponad 200 lat. Został założony w 1811 r. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego to jedno z najpiękniejszych miejsce we Wrocławiu o tej porze roku. Za nami już festiwale magnolii i tulipanów, ale wciąż kwitnie tam wiele pięknych roślin, m.in. różaneczniki, piwonie, kosaćce oraz nenufary. Można też odwiedzić szklarnie z kaktusami, roślinami tropikalnymi czy wodnymi. A później pospacerować jeszcze pobliskimi, malowniczymi uliczkami Ostrowa Tumskiego albo bulwarami nad Odrą. 

Ogród Japoński we Wrocławiu

Ogród Japoński to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Wrocławia. Idealne miejsce na weekendowy spacer z rodziną i przyjaciółmi. Położony w parku Szczytnickim, w pobliżu Hali Stulecia, jest jedną z wizytówek miasta. Powstał na początku XX w. przy okazji organizowanej w 1913 r. Wystawy Światowej. Pomysłodawcą był hrabia Fritz von Hochberg, który do projektu zaangażował japońskiego ogrodnika Mankichi Arai.

<p>Ogr&oacute;d Japoński we Wrocławiu</p> Tomasz Hołod
Ogród Japoński we Wrocławiu

Dziś kolekcja roślin w Ogrodzie Japońskim składa się z około 200 gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Jedną z największych atrakcji jest mostek "Yumedono Bashi", który został niedawno wyremontowany.

Arboretum Wojsławice koło Niemczy

Arboretum Wojsławice to świetne miejsce na weekendowy wypad za miasto, ok. 1 godz. drogi samochodem od Wrocławia (56 km). Ogród położony jest 2 km na wschód od Niemczy, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Historia tego miejsca sięga 1811 roku, kiedy to właściciele wsi z rodu von Prittwitz i von Aulock posadzili tu pierwsze drzewa, głównie północnoamerykańskie. W 1988 roku Arboretum zostało włączone w struktury Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dziś można w nim zobaczyć m.in. "Serce Ogrodu", okazały, 200-letni buk, który otrzymał tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2024. Arboretum znane jest z bogatego zbioru różaneczników i azalii, liliowców, bukszpanów, piwonii oraz rzadkich gatunków i odmian drzew czy krzewów.

Palmiarnia w Wałbrzychu

Palmiarnia w Wałbrzychu powstała w latach 1908 – 1911 z inicjatywy Jana Henryka XV z rodu Hochbergów, urzędującego w pobliskim Zamku Książ. Książę wybudował ją dla swojej żony – słynnej księżnej Daisy, która była wielbicielką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin.

Dziś wałbrzyska Palmiarnia to jedyny taki obiekt w Polsce, zachowany w swej historycznej konstrukcji. Możemy tu podziwiać ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Warto zobaczyć m.in. bambusy, fikusy i krzewy z Azji; ekualiptusy, świerki i sosny z Australii; byliny z Afryki; kaktusy i agawy z Ameryki Środkowej czy rośliny cytrusowe z basenu Morza Śródziemnego.

<p>W wałbrzyskiej Palmiarni można zobaczyć m.in. lemury</p> Palmiarnia w Wałbrzychu
W wałbrzyskiej Palmiarni można zobaczyć m.in. lemury

Dla miłośników Dalekiego Wschodu jest stała Wystawa Bonsai. Spotkamy tu również żółwie i lemury. To zaledwie godzina drogi samochodem lub pociągiem z Wrocławia.

Ogród Japoński w Jarkowie koło Lewina Kłodzkiego

Ten nieduży, ale urokliwy i zadbany ogród, zaaranżowany w tradycyjnym stylu japońskim, powstał w 1980 roku. Jego twórcami są Edward i Lucyna Majcher, laureaci nagrody magazynu "Ogród". Znajdziemy tu setki roślin, m.in. klony japońskie, cyprysy, sosny, magnolie, azalie, rododendrony, wiśnie, bambusy, bonsai, ale są też oczka wodne i wodospady. – Zapraszamy codziennie oprócz wtorków. W sezonie mamy tu wielu gości i musieliśmy znaleźć dzień na chwilę oddechu – mówi pan Edward. 

Mała Japonia. Ogród Japoński Siruwia w Przesiece k. Karpacza

To najwyżej położony ogród japoński w Polsce – znajduje się 600 m n.p.m. Zachwyca bogactwem roślin i harmonijną kompozycją. Jego chlubą jest imponująca kolekcja różaneczników – około 3000 krzewów w ponad 80 odmianach. "Całość Ogrodu to doskonałe w swojej prostocie połączenie krajobrazu i roślinności Karkonoszy z orientalnymi roślinami i motywami Wschodu – w zgodzie z zasadami feng shui" – czytamy na stronie internetowej Małej Japonii. Ogród znajduje się w pobliżu Karpacza, ok. 2 godz. drogi samochodem z Wrocławia.

Arboretum Leśne w Stradomii Dolnej k. Sycowa

Arboretum Leśne znajduje się w Stradomii Dolnej w nadleśnictwie Syców, ok. 50 km od Wrocławia. To gospodarstwo leśne i jeden z największych ogrodów botanicznych w Polsce. Samochodem z Wrocławia dotrzemy tam w niecałą godzinę. Największą atrakcją Arboretum jest kolekcja drzew (przede wszystkim sosen) oraz krzewów. Znajdziemy tu również wiele roślin chronionych oraz różaneczniki. Arboretum zostało otwarte w 1995 r. i nosi imię profesora Stefana Białoboka, cenionego dendrologa. Na miejscu działa również punkt sprzedaży roślin.

Arboretum w Lądku-Zdroju. Leśny Ogród Drzew i Krzewów Egzotycznych

To najwyżej położone arboretum w Polsce, a raczej leśny ogród na końcu świata – jak mówi jego opiekun - Paweł Pachla. Znajduje się na wysokości 500 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 2,03 ha. Ogród utrzymany jest w charakterze spacerowego parku z ławkami, ścieżkami i mostkami. Rosną tu wysokogórskie drzewa z całego świata. Możemy podziwiać m.in. m.in. metasekwoję chińską i mamutowca olbrzymiego. – Azalie i różaneczniki również mamy, ale już powoli przekwitają. Jest tu natomiast ciekawa dendrologicznie kolekcja drzew i roślin egzotycznych - dodaje Paweł Pachla. Atrakcją jest również największa szyszka świata.

Podświetlone Arboretum można zwiedzać także nocą, w piątki i soboty, po wcześniejszym umówieniu się poprzez formularz na stronie. Podróż samochodem z Wrocławia do Lądka zajmie wam ok. 2 godz. (108 km).

Adresy, godziny otwarcia ogrodów oraz cennik biletów znajdziecie w naszej galerii. 

A Wy jakie miejsca polecacie na weekendowy wypad?

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama