Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
„Szukamy drzew z najbardziej interesującą historią” – pisali organizatorzy konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2024 (European Tree of the Year 2024). Znaleźli 15 kandydatów. Głosowali internauci, a wyniki poznaliśmy 20 marca wieczorem na ceremonii wręczenia nagród w w amfiteatrze Yehudi Menuhina w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Buk Serce Ogrodu z Wojsławic Europejskim Drzewem Roku 2024
Europejskim Drzewem Roku 2024 jest Serce Ogrodu, czyli 200-letni buk pospolity rosnący w centrum starego parku w Arboretum w Wojsławicach (gm. Niemcza, woj. dolnośląskie).
„Jego majestatyczny wygląd zachwyca niezwykle ukształtowanym i grubym pniem, szeroko rozpostartymi gałęziami oraz fioletowymi liśćmi, które pięknie mienią się w słońcu” – czytamy w opisie Klubu Gaja (organizator polskiego etapu plebiscytu).
Jego historia jest nierozerwalnie związana z rokiem 1880, gdy właścicielem majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb. To za jego sprawą powstało Arboretum, a niewielki park zyskał sławę. W cieniu jego wielkiej korony nadal spotykają się pasjonaci, zjednoczeni podziwem dla natury.Jolanta Migdał z Klubu Gaja
Wyniki konkursu na Europejskie Drzewo Roku
W finale konkursu na Europejskie Drzewo Roku znalazły się także drzewa z: Francji, Włoch, Słowacji, Portugalii, Łotwy, Litwy, Czech, Belgii, Chorwacji, Holandii, Ukrainy, Hiszpanii, Estonii i Wielkiej Brytanii. Wszystkie są do zobaczenia w galerii zdjęć.
Podium:
- Serce Ogrodu z Arboretum w Wojsławicach (buk, lat 200) – 39 158 głosów
- Płaczący Buk z Bayeux (Francja, lat 160) – 24 807 głosów
- Oliwne Drzewo Tysiąca Lat z Luras (Sardynia, Włochy, lat 3000-4000) – 13 933 głosów
Konkurs Europejskie Drzewo Roku od 14 lat odkrywa w całej Europie drzewa z najciekawszymi historiami, zwracając tym samym uwagę społeczną na stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.Jolanta Migdał
Trzeci raz z rzędu zwyciężyło drzewo z Polski
Trwa dobra passa polskich drzew. Poprzednio zwyciężyły: 180-letni dąb Fabrykant z Łodzi (2023) i 400-letni dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej w Przybudkach w województwie podlaskim (2022).
Bez pomocy wielu instytucji i osób z całej Europy nie byłoby możliwości, aby po raz trzeci polskie drzewo zdobyło prestiżowy tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Chciałbym wszystkim zaangażowanym bardzo podziękować, a w szczególności Make Life Harder. Bez Was nie byłoby zwycięstwa i tej wspaniałej promocji naszej ojczystej przyrody. Chciałbym też podziękować wszystkim moim współpracownikom i przyjaciołom Klubu Gaja, którzy wolontarystycznie pracują na rzecz konkursu.Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja
Organizatorem etapu europejskiego jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli.