Ogród Japoński znów otwarty po zimowej przerwie! Znacie jego historię?
Był jednym z ogrodów tematycznych prezentowanych w ramach Wystawy Sztuki Ogrodowej podczas Wystawy Stulecia. Można było wówczas zobaczyć także inne ogrody, m.in. historyczne (np. barokowy, empirowy czy romantyczny ogród zamkowy), ale także współczesne (ogrody działkowe, szkółki drzew owocowych i ozdobnych, a nawet ogródki szkolne).
Zobacz w galerii Ogród Japoński na pocztówkach z początku XX w.
Ogród Japoński - pomysł hrabiego Fritza von Hochberga
Na pomysł, by stworzyć w dawnym Breslau Ogród Japoński, wpadł hrabia Friedrich (Fritz) von Hochberg – ekscentryk, dyplomata, zapalony orientalista, podróżnik, ulubiony szwagier księżnej Daisy, który taki ogród miał już w swojej posiadłości w Iłowej. Pracami kierował Joseph Anlauf, który zarządzał ogrodami rodziny Hochbergów m.in. w Książu i z Fritzem von Hochbergiem spędził 7 lat w Azji. Ekspertem był Japończyk Mankichi Arai.
W ogrodzie była nawet ogrzewana woda!
„Przedziwnie uformowane kamienie, zaciszna herbaciarnia, bambusowa pergola, przepływający przez ogród potok… To tylko niektóre elementy ogrodu, tworzące jego charakter. Czy wiecie, że woda w stawie ogrodowym ogrzewana była z kotłowni w północnej części ogrodu? Wszystko po to, by w wodzie mogły rosnąć wymagające ciepłej wody rośliny! Niektóre elementy wyposażenia na czas wystawy wypożyczył hrabia von Hochberg ze swoich prywatnych zbiorów” – czytamy w zakładce dotyczącej Wystawy Stulecia na stronie Hala Stulecia.pl
Wystawa była wielkim sukcesem, a po jej zamknięciu ogród – jako jedyny spośród „wystawowych” - pozostał i istnieje do dzisiaj. Jedynie wypożyczone kamienne elementy powróciły do właściciela, rozebrano prowizoryczne pawilony, trejaże i pergole.
Jak wyglądał Ogród Japoński w 1913 roku i później, ale jeszcze przed II wojną światową? Kto w nim bywał? Możemy to zobaczyć na zdjęciach i pocztówkach ze zbiorów Fotopolska.eu.
Zmiany w Ogrodzie Japońskim
Jak czytamy w "Leksykonie zieleni Wrocławia", ze względu na postępujące w ciągu lat zaniedbania w 1995 roku, pod kierunkiem prof. Ikui Nishikawy z Tokio, opracowano projekt renowacji założenia, który zrealizowano w 1996-1997, a po Powodzi Tysiąclecia w 1997 roku i spowodowanych nią zniszczeniach konieczna stała się ponowna renowacja. Ale to już zupełnie inna historia.