Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Składają się z betonowego silosu, umieszczonego całkowicie pod ziemią, metalowego wkładu do którego wrzucane są odpady oraz naziemnego kiosku z otworem wrzutowym. To podziemne pojemniki na segregowane odpady - szkło, plastik, metal, papier - które powoli powstają także we Wrocławiu. Koszt montażu jednego zestawu, takiego jak na podwórku pomiędzy pl. Nowy Targ i pl. Nankiera to ok. 300 tys. zł.
Podziemne pojemniki na odpady - akcja jak z filmu
Cała operacja opróżniania podziemnego pojemnika na odpady wygląda trochę jak z filmu. Operator hydraulicznego dźwigu samochodowego (HDS) parkuje obok pojemnika, wysiada z samochodu i staje kilka metrów obok auta.
W rękach trzyma aparat, który steruje maszyną do wyciągania kubłów. To sprzęt przypominający ten służący do obsługi dronów.
Galeria zdjęć
Pomocnik operatora przyczepia hak dźwigu do tzw. kiosku wrzutowego, czyli zewnętrznej części kubła. Wtedy podnośnik wyciąga pojemnik z ziemi i przenosi na przyczepę na samochodzie, gdzie wysypuje śmieci.
W tym momencie otwór po pojemniku, dla bezpieczeństwa, jest automatyczne zamykany. A po chwili wielki, metalowy kubeł wraca na swoje miejsce, czyli kilka metrów pod ziemię. Cała operacja trwa zaledwie kilka minut.
Podziemne pojemniki na odpady - gdzie ich szukać we Wrocławiu?
Pierwsze podziemne pojemniki na odpady komunalne są we Wrocławiu od 2016 roku. Powstały u zbiegu ul. Ofiar Oświęcimskich i pl. Solnego, a także nieco dalej wzdłuż ul. Ofiar Oświęcimskich i Świdnickiej oraz przy Akademii Sztuk Pięknych.
Niedawno zostały także oddane do użytku pojemniki we podwórkach między pl. Nowy Targ a pl. Nankiera oraz u zbiegu ul. Kotlarskiej i pl. Nowy Targ.
Zanim miejsce wytypowane na zbiórkę śmieci w technologii pojemników podziemnych lub półpodziemnych powstanie, trzeba wykonać szereg koniecznych badań, które zadecydują o możliwości rozpoczęcia inwestycji na danym terenie. Dlatego przydatne jest opracowanie szczegółowej dokumentacji w ramach Programu Funkcjonalno Użytkowego, która zawiera inwentaryzację każdej ze wskazanych lokalizacji, czy wyniki badań próbek gruntu.Anna Olbryt z Zarządu Zasobu Komunalnego
Trzeba uwzględnić podziemną infrastrukturę wodnokanalizacyjną, czy ciepłowniczą oraz warunki wjazdu na dany teren pojazdu z HDS, który odbiera odpady.
Podziemne pojemniki na odpady to rozwiązanie droższe od tradycyjnego. Ich koszt podnoszą między innymi badania archeologiczne sięgające około 60 tys. zł. za jedno wytypowane miejsce.
Podziemne pojemniki na odpady - gdzie powstaną następne?
W ramach Funduszu Osiedlowego i dzięki zaangażowaniu Rady Osiedla Powstańców Śląskich, ZZK prowadzi aktualnie badania w trzech lokalizacjach w obrębie osiedla Powstańców Śląskich, na których zostało zaplanowane wybudowanie miejsc na systemową zbiórkę odpadów. Po analizie wyników będzie można podjąć decyzję, czy w planowanym miejscu jest możliwość zrealizowania inwestycji.
Na podwórku w kwartale ulic: Pobożnego – Niemcewicza – Ołbińska – Jedności Narodowej ZZK niebawem odda mieszkańcom do użytku pierwsze półpodziemne pojemniki na odpady komunalne.
Na takie rozwiązania decydujemy się zwykle z uwagi na niższe koszty inwestycji oraz jeśli infrastruktura podziemna nie pozwala na wykonanie głębszego wykopu na fundamenty pojemników.Anna Olbryt z Zarządu Zasobu Komunalnego
Podziemne kubły na odpady - zalety rozwiązania
Wrocławianie, którzy już korzystają z systemu pojemników podziemnych chwalą takie projekty. Wnętrza ich podwórek zyskują na walorach estetycznych. Dodatkowo nieprzyjemne zapachy nie wydostają się na zewnątrz, ponieważ proces fermentacji odpadów odbywa się pod ziemią.
Wyrzucanie odpadów przez mieszkańców jest dużo łatwiejsze. Korzystają z nisko umieszczonej wrzutni. Mogą to robić łatwo osoby starsze, czy z dysfunkcjami ruchu. Te pojemniki łatwo utrzymać w czystości. Zachęcają ludzi do segregowania odpadów.
Do tego podziemne pojemniki są większe niż te standardowe. Dzięki temu samochód na odpady może przyjeżdżać rzadziej, żeby je opróżniać. To oszczędność paliwa dla operatora i hałasu dla mieszkańców.
Korzystając z nowych pojemników pamiętajmy o obowiązujących zasadach segregacji odpadów. Nie każdy odpad powinien trafić do przydomowych pojemników. Krótką ściągę co można do nich wrzucić zawierają naklejki zamieszczone na pojemnikach. Odpady inne niż tam wskazane, powinny trafić do np. PSZOK czy SZOP, a nie do lub obok nowych pojemników.Dorota Witkowska, rzeczniczka prasowa Ekosystemu
Prawidłowa segregacja czy też inne proste czynności takie jak zgniatanie kartonów, opakowań z tworzyw sztucznych czy aluminiowych, pozwolą na optymalne wykorzystanie podziemnej przestrzeni pojemników, a tym samym uniknięcie przepełnień i zachowanie estetyki nowego podwórza.