Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wanja i Malkia przyszły na świat trzy lata temu w Zoo African Safari Plaisance du Touch we Francji.
Są siostrami przyrodnimi i, jak możecie zauważyć na nagraniach z monitoringu, świetnie się ze sobą dogadują! Do naszego ZOO przyjechały w poniedziałek, 29 lipca. Sam transport przebiegł bez najmniejszych komplikacji, a lwice już chwilę po przyjeździe przystąpiły do eksploracji swojego nowego domu.ZOO Wrocław
Lwic nie można jeszcze odwiedzać.
- Na razie samice zapoznają się z częścią zapleczową nowej Lwiarni, niewidoczną dla odwiedzających. Wiemy, że już bardzo nie możecie się doczekać, ale dajmy im jeszcze moment na ochłonięcie i zadomowienie się w nowym miejscu. Wkrótce ogłosimy datę otwarcia nowej Lwiarni. Stay tuned! - informuje zoo w mediach społecznościowych.
Wygląda na to, że lwice w swoim nowym domu z marszu poczuły się dość swobodnie. Zresztą sami zobaczcie na filmie zarejestrowanym przez kamery monitoringu.
Niedługo do lwic we wrocławskim zoo dołączy Togo
Do lwic dołączy niedługo dwuletni lew Togo z Givskud w Danii.
Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że Wanję, Malkię i Togo połączyła profesjonalna swatka: o tym, że to właśnie ta trójka stworzy we Wrocławiu nowe stado, zadecydował koordynator gatunku, czyli osoba, która ma pełną wiedzę o wszystkich lwach południowoafrykańskich w europejskich ogrodach zoologicznych – a jest ich w sumie ponad 750 – i najlepiej wie, jak je ze sobą kojarzyć, by ich potomstwo było silne i zdrowe.
A co z lwicą Okavango z wrocławskiego ogrodu?
Do nowego stada nie zostanie dołączona starsza lwica Okavango, która już mieszka we Wrocławiu. Jak informowało zoo, obok tygrysów czuje się wyśmienicie, a przeprowadzka byłaby dla niej zbyt stresująca. Mogłaby też zostać poturbowana przez młodsze towarzystwo.
Nowa Lwiarnia w zoo
Lwiarnię, w której zamieszkały lwice, już opisywaliśmy w naszym portalu. Przypomnijmy, że składają się na nią:
- „wypoczywalnia”, czyli pawilon zimowy na planie koła z wielkimi panoramicznymi szybami i podgrzewanymi skałami, na których można się wylegiwać,
- cztery boksy, które dzięki systemowi przepustów można łączyć w rożne konfiguracje (każdy z dębową półką, na której lew może się położyć oraz własnym „ogródkiem”, czyli ogrodzonym siatką przedwybiegiem, w którym w razie potrzeby będzie mogło wypoczywać na dworze zwierzę, które z jakiegoś powodu trzeba będzie oddzielić od innych członków stada),
- duży wybieg z drzewami, skałami i górką, z której można obserwować okolicę,
- zaplecze dla opiekunów.
Lwiarnia została ukończona w maju 2024, a budynek sprawnie przeszedł odbiory techniczne i uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Lwiarnia jest pawilonem zbudowanym od A do Z pod potrzeby hodowli lwów i surykatek, a zastosowane tu rozwiązania są unikatowe w skali całego zoo.