wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowe budki lęgowe dla ptaków we Wrocławiu

Ptaki, także w mieście, przed rozpoczęciem wiosny, szukają miejsc do gniazdowania. Miasto we współpracy z przyrodnikami pomaga, tworząc im specjalne, dostosowane do ich potrzeb miejsca rozwoju. Zobaczcie, gdzie wieszane są nowe budki lęgowe i jakie gatunki zwierząt mogą w nich zamieszkać.

Reklama

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, poza pielęgnacją zieleni i utrzymaniem porządku, dba także o utrzymanie równowagi biologicznej na swoich terenach. Stąd podejmowane są różne działania także na rzecz fauny - np. ptaków. W środowisku pełnią one wiele ważnych funkcji. Regulują populacje owadów, roznoszą nasiona, ale też można podziwiać ich talent wokalny.

Dlatego w porozumieniu ze specjalistami postanowiliśmy zadbać o ich dobrostan i rozwiesić na terenie miasta ponad 60 budek lęgowych różnego typu, które wspomogą ich rozmnażanie.
Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

Budki dla ptaków, wiewiórek i... nietoperzy

– Budki lęgowe umożliwiają ptakom bezpieczny rozród, więc warto je wieszać. Dziuplaki i półdziuplaki, które z nich korzystają, łatwiej znajdą schronienie, co nie zawsze jest proste w mieście – mówi dr Marta Cholewa, ornitolog z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Istnieje wiele rodzajów budek, w zależności od upodobań i rozmiarów różnych gatunków. Dlatego „domki” różnią się głównie wielkością i wejściem. Budki lęgowe są świetnym schronieniem m.in. dla: wróbli, mazurków, sikorek, kowalików, kosów, pliszek czy rudzików. Na drzewach we Wrocławiu można spotkać także schronienia dla innych zwierząt, w tym budki dla nietoperzy czy wiewiórek.

Galeria zdjęć

Gdzie montowane są budki lęgowe dla ptaków we Wrocławiu?

Budki będą montowane w najbliższym czasie we wrocławskich parkach i na skwerkach, m.in. w parku Świetlików, parku Tysiąclecia oraz w kilku innych miejscach.

– Warto zwrócić uwagę, by budek nie wieszać zbyt blisko siebie (nie dotyczy to budek dla nietoperzy). Istotny jest także sposób ich montowania – na odpowiedniej wysokości, wejściem od wschodu, a jeśli przybijamy ją do drzewa to należy użyć nierdzewnych gwoździ – dodaje Marek Szempliński z ZZM Wrocław.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl