wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Miasto monitoruje stan wody w Odrze. Jakie wnioski?
Rzeka Odra /  zebranie w ratuszu poświęcone obecnej sytuacji na Odrze Tomasz Hołod
Rzeka Odra / zebranie w ratuszu poświęcone obecnej sytuacji na Odrze

Po ubiegłorocznej katastrofie w Odrze i połączonych z nią akwenach oraz dopływach rzeki wszyscy są wyczuleni na nieprawidłowości. Ryby w rzekach masowo padały przez - jak stwierdzili naukowcy - zakwit złotych alg, a te ponownie są w rzekach. Dlatego we wrocławskim Ratuszu miało właśnie miejsce spotkanie podsumowujące obecny stan rzeki i miejskich akwenów.

Reklama

Ekolodzy ostrzegają, że w tym roku w Odrze może powtórzyć się problem związany ze złotymi algami

Stan wody w Odrze i fosie miejskiej sprawdzany jest na bieżąco, ale mimo to, śnięte ryby są wyciągane z wody również w tym roku. Ponad tonę ryb wyłowiono w ubiegłym tygodniu z kanału Gliwickiego. Martwe ryby dwukrotnie znaleziono też w miejskiej fosie we Wrocławiu. 

Prezydent Wrocławia zwołał zebranie z przedstawicielami PZW oraz naukowcami z Uniwersytetów: Wrocławskiego i Przyrodniczego. Wnioski? Zmiany potrzebne są od zaraz.

– W sprawie Odry potrzebne są intensywne działania państwowych instytucji i służb. Jako samorząd mamy w tym zakresie ograniczone kompetencje. Niezbędne jest wprowadzenie natychmiastowego i całkowitego zakazu spuszczania zasolonych wód kopalnianych. Teraz, a nie od 2030 roku, jak przewiduje ustawa – podkreślił Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia. – Równie istotne jest wprowadzenie nowoczesnych zabezpieczeń i filtrów dla firm mających pozwolenia wodnoprawne na wpuszczanie ścieków do Odry.

Dr hab. Krzysztof Lejcuś, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu potwierdza, że złote algi powodujące przyduchę u ryb, ponownie występują w rzece. Prognozowane wysokie temperatury i niski stan wody spowoduje ich dalszy, bardzo szybki rozwój. 

Potrzebne są systemowe rozwiązania

Jak podkreśla Urząd Miejski Wrocławia - pełna odpowiedzialność za stan rzeki i czystość wody jest po stronie ministerstwa i państwowych instytucji – m.in. Wód Polskich.

Wrocław mimo to i tak prowadzi swoje badania.

Miasto monitoruje stan wody w Odrze

Odrą zarządzają Wody Polskie, jednak mimo to, udało się zwodować bojkę badawczą w porozumieniu z T-Mobile, na co zarządca wyraził zgodę. 

Od 23 maja, przy bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich zwodowana jest specjalna bojka analityczna monitorująca stan wody w Odrze. To bezpłatny dla miasta projekt pilotażowy, który został obecnie przedłużony i potrwa do 28 lipca. Dane z pomiaru wody przekazywane są na bieżąco do specjalistów.

O bojce pisaliśmy tutaj:

Co bojka mówi teraz o stanie wody w Odrze?

– Stan wody w Odrze był w ostatnich tygodniach dobry. Natomiast poniżej dobrego jest poziom zawiesin, tlenu rozpuszczonego i przewodnictwa elektrolitycznego. Niepokojąca jest stała tendencja wzrostu mineralizacji wód – a to sygnał dopływu wód zasolonych – wnioskuje prof. dr hab. Stanisław Staśko z Uniwersytetu Wrocławskiego.  

Natlenianie Fosy Miejskiej

Z kolei fosa miejska jest zbiornikiem pod zarządem miasta. Znajdująca się w niej woda nie płynie, jest to zbiornik z nieznacznym dopływem wody z Odry.  W tym roku miały w niej miejsce już dwa incydenty. 14 kwietnia wyłowiono kilka sztuk ryb i wówczas w pobranych próbkach wody nie stwierdzono obecności złotej algi. 

13 czerwca wyłowiono 21 śniętych ryb (ok. 200 kg). Ryby zostały przekazane do badań. W takim przypadku pracownicy ZZM koordynują akcję odławiania i zabezpieczenia śniętych ryb w fosie. Powiadamiają wtedy służby weterynaryjne oraz firmę utylizującą. Fosa jest w ostatnim czasie również natleniana by poprawić jej stan. 

– Od 3 tygodni prowadzimy pilotażowy projekt natleniania fosy. W związku z tym zamontowaliśmy dwie, specjalne fontanny oraz dyfuzor. Jesteśmy w fazie testów systemu natleniania. Jeśli urządzenia spełnią swoje zadanie, wówczas rozważymy możliwość dokupienia kolejnych – mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Kontrole i raporty

Z fosy miejskiej są też pobierane przez MPWiK próbki i kierowane do badań raz w tygodniu. Jak podano podczas spotkania w Ratuszu - ostatnie próbki z 12 czerwca - wykazują lekkie przekroczenie poziomu pH wody. W normie jest m.in. poziom tlenu rozpuszczonego czy przewodność.

We  Wrocławiu kontrolą cieków wodnych zajmuje się też Straż MiejskaDodatkowo, dyspozytorzy Centrum Zarządzania Kryzysowego przyjmują zgłoszenia i – w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej – niezwłocznie powiadamiają administratorów cieków – czyli przede wszystkim Wody Polskie  o podjęcie przez nich działań.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl