wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Analityczna bojka została zwodowana na Odrze w centrum Wrocławia. Będzie ostrzegać przed zagrożeniem

Nasza rzeka dostała prezent na Dni Odry. Miasto Wrocław wspólnie z firmą T-Mobile zwodowało bojkę analityczną, która będzie monitorowała stan wody. Dzięki temu rozwiązaniu wykrywanie zagrożeń dla rzeki będzie możliwe już na wczesnym etapie. Rozwiązanie pilotażowo sprawdzane będzie w centrum Wrocławia i nie jest wykluczone, że zostanie wprowadzone na stałe.

Reklama

Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna w Odrze przyniosła za sobą ogromne straty nie tylko dla tej rzeki, ale także połączonych z nią innych zbiorników wodnych. Odbiło się to niekorzystnie na skupionym wokół zatrutych miejsc ekosystemie. 

Monitorowanie i badanie stanu wody płynącej w Odrze jest konieczne

W sobotę 20 maja, podczas obchodów Dni Odry, przy bulwarze Kaczyńskich zwodowano specjalną bojkę analityczną, która na bieżąco będzie badać stan rzeki. Urządzenie, przy pomocy towarzyszącej mu aplikacji, będzie zdalnie i na bieżąco dostarczać informacje o stanie wody w Odrze.

Bojka zmierzy:

  • koncentrację zawiesiny,
  • tlen rozpuszczony,
  • temperaturę,
  • pH,
  • przewodność.

Urządzenie (bojka analityczna), które wygląda jak miniatura katamaranu, umieszczone zostało między pomostami przy nabrzeżu Lecha i Marii Kaczyńskich. Jest oznaczone i widoczne z daleka, tak by nie przeszkadzać w żegludze. Również w nocy, bo będzie odpowiednio oświetlone. Pozostanie tam do końca trwania umowy podpisanej między Miastem Wrocław a T-Mobile, czyli do 19 czerwca. 

Nowe technologie takie jak np. wodna bojka analityczna z funkcją analizy i pomiaru wybranych parametrów w wodzie firmy T-Mobile, którą obecnie wspólnie testujemy, może stać się odpowiedzią na problem zanieczyszczenia rzeki i w przypadku zagrożenia, przyczynić się do podjęcia odpowiednich środków zaradczych w odpowiednim momencie, tak aby straty, zarówno dla ekosystemu rzeki, jak i dla jej użytkowników, były jak najmniejsze
Robert Bednarski, Dyrektor ds. Smart City w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu.

Dni Odry 2023 to czas debat i rozważań nad bezpieczeństwem ekosystemu

Wodowanie bojki odbyło się podczas Dni Odry, organizowanych przez Miasto Wrocław, które w tym roku, oprócz licznych atrakcji dla mieszkańców, obejmowały także cykl debat we wrocławskim Odra Center. Rozmawiano na temat zagrożeń ekosystemu rzeki i tego, jak im zapobiegać.

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego Wrocławia, członkowie Stowarzyszenia Absolwentów TŻŚ, Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych, Doradca Zarządu ds. Środowiska, przedstawiciele Stowarzyszenia Kraina Łęgów Odrzańskich, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Stowarzyszenia Hydrogeologów Polskich, a także przedstawiciel firmy T-Mobile, który przygotował analityczną bojkę. 

- W T-Mobile wierzymy, że innowacyjne technologie mogą oferować coraz to nowsze i lepsze rozwiązania, wspierające troskę o otaczające nas środowisko. Przykładem jest nasza bojka analityczna, która pozwala na zdalne monitorowanie parametrów czystości wody w zbiornikach wodnych. Wydajna analiza zapewnia pełną wykrywalność zdarzeń związanych z zagrożeniem zanieczyszczenia wody. Tego typu rozwiązania są niezwykle potrzebne dla miasta takiego jak Wrocław, które każdego dnia dba o swoich mieszkańców. Z tym większą przyjemnością i dumą wspieramy je w tym celu jako firma, która w swojej strategii i działaniach dąży w stronę neutralności ekologicznej – powiedział Piotr Biały, Dyrektor Biura Rozwoju Sprzedaży i Nowych Technologii firmy T-Mobile. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl