Mary patagońskie to duże gryzonie, które - jak sama nazwa wskazuje - występują w Patagonii, konkretnie w Argentynie. Preferują tereny pustynne i otwarte, dzięki czemu mogą lepiej obserwować potencjalnych drapieżników. Większość dnia spędzają na wygrzewaniu się w słońcu.
Mary patagońskie bywają mylone z innymi, popularniejszymi zwierzętami, np. z królikami czy kapibarami.
„Trzeba przyznać, że ich wygląd jest dość osobliwy. Z jednej strony są to gryzonie z rodziny kawiowatych, a więc tej samej co kawia domowa (świnka morska) czy kapibara. Z drugiej strony kończyny mar bywają porównywane do antylopich. Podobnie jak kopytne, mara patagońska ma wydłużone kości śródstopia w kończynach tylnych jako przystosowanie do szybkiego i wydajnego biegania. Kończyny przednie są znacznie dłuższe niż u większości innych gryzoni, a zarówno tylne jak i przednie stopy są małe z pazurami przypominającymi kopyta”.zoo Wrocław
Mary patagońskie potrafią osiągnąć masę powyżej 10 kg. Są roślinożerne, ich dieta składa się w większości z traw, a także między innymi z różnych gatunków kaktusów.
Wrocławskie zoo wspiera mary patagońskie
ZOO Wrocław prowadzi hodowlę zachowawczą mar patagońskich. W czerwonej księdze gatunków zagrożonych są oznaczone jako gatunek o podwyższonym ryzyku wyginięcia. Ich populacja ciągle maleje. Największym zagrożeniem jest najprawdopodobniej nadmierny wypas owiec, który powoduje zmianę krajobrazu. Mara patagońska jest również narażona na polowania, ponieważ jest zabijana dla mięsa i skór.
We wrocławskim zoo mary patagońskie możecie zobaczyć na wybiegu razem z alpakami. Znajduje się on nieopodal ekspozycji wydr i Odrarium.
Przy okazji przypominamy, że można zarejestrować się na jedyny w Polsce charytatywny bieg po zoo, który odbędzie się 8 października. Szczegóły w linku poniżej.