wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 19:10

wroclaw.pl strona główna

PILNE Pobicie na Gajowicach we Wrocławiu

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Gdzie wybrać się do lasu w granicach Wrocławia?

Wiesz, że lasy miejskie (np. Las Rędziński, Osobowicki, Rakowiecki, Sołtysowicki i inne), będące pod opieką Zarządu Zieleni Miejskiej, zajmują w naszym mieście większą powierzchnię niż wszystkie parki i zieleńce razem wzięte?

To ponad 1200 ha, a oprócz nich są także lasy pod opieką Lasów Państwowych (m.in. Las Mokrzański, Ratyński, Leśnicki, Pilczycki, Strachociński, Zakrzowski). Razem to 22,5 km², czyli ok. 7,5 powierzchni miasta!

Po co nam lasy w mieście?

Lasy w granicach miasta to nie fanaberia. Bardzo ich potrzebujemy! To m.in. dlatego, że:

  • są zielonymi płucami miasta, mają wpływ na skład atmosfery - odgrywają kluczową rolę w produkcji tlenu, pochłaniają dwutlenek węgla, oczyszczają powietrze,
  • regulują obieg wody w przyrodzie, wychwytują i magazynują wilgoć, przeciwdziałają powodziom,
  • chronią glebę przed erozją,
  • są domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, zapewniają im schronienie, pokarm, a także miejsce rozrodu,
  • dobrze działają na nasze samopoczucie: dają wytchnienie od zgiełku, pędu, upału i uczą miłości do przyrody i aktywności na świeżym powietrzu.

Warto dodać, że w lasach miejskich, w odróżnieniu od tradycyjnego lasu gospodarczego, nie prowadzi się produkcji drewna, a zatem nie pełnią funkcji gospodarczych.  

– Wycinka wykonywana jest jedynie wtedy, gdy trzeba usunąć drzewo zagrażające bezpieczeństwu oraz podczas trzebieży (to rodzaj leśnych zabiegów pielęgnacyjnych) – wyjaśnia dr Radosław Gil.

Lasy miejskie nie są jednak także parkiem. Można w nich zobaczyć np. obumarłe drzewa. Nie usuwa się ich, ponieważ są siedliskiem dla ptaków, owadów, niewielkich ssaków, grzybów i innych organizmów, dostarczają glebie składników odżywczych, są ważną częścią naturalnego cyklu życia lasu.

Jakie zwierzęta można spotkać we wrocławskich lasach?

We wrocławskich lasach można spotkać zaskakująco dużo zwierząt.

Są tu m.in dziki, sarny, lisy, zające, bażanty, jeże, wiewiórki czy bobry i cale mnóstwo ptaków, takich jak np. dzięcioły, gąsiorki, sikory czy kuropatwy. Są także gady (np. jaszczurki, a wśród nich padalce) i płazy (np. żaby zielone i traszki grzebieniaste). Ważnym elementem fauny są także chronione gatunki bezkręgowców, takie jak motyle przeplatka maturna, modraszek telejus, czerwończyk nieparek, modraszek nausitous oraz chrząszcze związane ze starym drzewostanem dębowym (kozioróg dębosz i pachnica dębowa). Na obszarach leśnych Wrocławia można również spotkać sześć gatunków nietoperzy.
dr Radosław Gil, biolog z Zarządu Zieleni Miejskiej

3 spośród wielu

Las Mokrzański

Las Mokrzański nie jest lasem komunalnym. Podobnie jak np. Las Ratyński, Leśnicki, Pilczycki, Strachociński czy Zakrzowski należy do Lasów Państwowych. Zajmuje blisko 600 ha. Znajduje się na zachodzie miasta, na terenie osiedli Leśnica, Marszowice i Mokra. 

Rosną tu m.in. dęby szypułkowe, graby, lipy drobnolistne, olsza czarna, topole, buki zwyczajne, jawory, jesiony, robinie akacjowe, sosny, świerki i wiele innych drzew.  Można tu wędrować wieloma ścieżkami, zdobyć Wiśniową Górę (141 m n.p.m.) oraz najwyższy punkt w okolicy, czyli bezimienne wzgórze (148 m n.p.m.). Nadleśnictwo Miękinia wyznaczyło tu specjalne obszary, w których można zanocować w lesie bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Więcej informacji o tym programie można znaleźć pod tym linkiem.

Pomiń mapę

Lasy we Wrocławiu

Ilość znalezionych miejsc

Wyświetlono:

    Przesuń mapę dwoma palcami

    Filtry

    Las Rędziński

    Las Rędziński, drugi co do wielkości kompleks leśny we Wrocławiu (408 ha), znajduje się na północnym zachodzie miasta i jest lasem miejskim, co oznacza, że podobnie jak wieloma innymi lasami (m.in. opiekuje się nim Zarząd Zieleni Miejskiej). Las to jednak nie park, więc nie sprząta się tam suchych gałęzi, zobaczymy też obumarłe drzewa, które zostawia się tam, gdzie upadły, bo są siedliskami wielu organizmów,

    Podobnie jak w Lesie Mokrzańskim rosną tu dęby szypułkowe, wiązy, jawory, buki i topole.  Las w całości znajduje się w obszarze Natura 2000 pod nazwą Dolina Widawy.

    Las Osobowicki

    Podobnie jak w przypadku Lasu Rędzińskiego, właścicielem Lasu Osobowickiego na północy Wrocławia jest Gmina Wrocław. Ma powierzchnię 128 ha, jego południowa część ma charakter parkowy (jest tu plac zabaw, sieć dróg wewnętrznych, miejsca do palenia ognisk), reszta jest bardziej dzika. Rosną tu buki, dęby, brzozy, głogi, graby, jesiony, kasztanowce, klony, lipy, wiązy oraz drzewa iglaste: sosny i daglezje.

    To oczywiście nie wszystko, bo jest jeszcze Las Ratyński, Strachochociński, Las przy ul. Kosmonautów, Zakrzowski Pilczycki, Sołtysowicki, Kuźnicki i inne.

    Kochasz spacery po lasach? Pamiętaj o tych zasadach

    Wybierając się do lasu pamiętaj, że jesteś tam gościem, dlatego:

    • Nie hałasuj, nie śmieć, nie płosz zwierząt, nie niszcz roślin, nie wjeżdżaj do lasu samochodem, nawet „tylko kawałek”.
    • Nie dokarmiaj dzikich zwierząt i nie dotykaj młodych. Ukryta w trawie sarenka nie jest sierotą, którą trzeba ratować.
    • Nie spuszczaj psa ze smyczy, bo nawet spokojny wielbiciel kanapy może spać się zagrożeniem dla dzikich zwierząt.
    • Chroń się przed kleszczami.

    Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

    Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

    Reklama