wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Lasek Oporowski pod ochroną. Radni zdecydowali, że jest użytkiem ekologicznym

Radni miejscy podczas sesji (13 lipca) zdecydowali, że Lasek Oporowski jest użytkiem ekologicznym. Nadali mu w ten sposób ochronę - najwyższą, jaką może nadać miasto cennym przyrodniczo terenom. Zabiegali o to przyrodnicy-aktywiści z akcji Dziki Wrocław, a tzw. zielony departament Urzędu Miejskiego Wrocławia przygotował niezbędną dokumentację, aby przygotować projekt uchwały dla rady miejskiej.

Reklama

Lasek Oporowski położony jest w południowo-zachodniej części Wrocławia na pograniczu osiedli Oporów i Grabiszyn-Grabiszynek przy rzece Ślęza. Ma prawie 9 ha powierzchni. Należy do miasta i jest pod opieką Zarządu Zieleni Miejskiej.

Projekt ustanowienia użytku ekologicznego to efekt dobrej współpracy przyrodników-społeczników z przedstawicielami miasta. Brakowało ekspertyz, dokumentacji - to wszystko powstało dzięki pracy i zaangażowaniu urzędników z Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.
Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia

Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, zapewnia, że ustanowienie na terenie Lasku Oporowskiego użytku ekologicznego nie oznacza, że mieszkańcy będą mieli tam ograniczony wstęp.

To cały czas będzie miejsce dla wrocławian. Objęcie Lasku ochroną oznacza tyle, że przyroda będzie mieć tam pierwszeństwo przed człowiekiem. Zanim w jakikolwiek sposób tam zaingerujemy, będziemy wnikliwie analizować wpływ tego działania na przyrodę. Dla przykładu, jeśli pojawi się postulat, aby w Lasku Oporowskim zrobić plac zabaw, to jego realizacja będzie znacznie utrudniona. Taka ingerencja może bowiem zaszkodzić przyrodzie.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju

W Lasku rosną dęby, lipy i cenne graby. Są co najmniej dwa drzewa o rozmiarach pomnikowych: buk zwyczajny o obwodzie czterech metrów oraz grab zwyczajny o obwodzie trzech metrów. Na obrzeżach znajdują się natomiast zarośla śliwy tarniny. Żyje tu sześć gatunków nietoperzy, dzięcioły oraz rzadko spotykany gatunek motyla. Wraz z okolicznymi terenami, dzięki oddaleniu od zabudowy, zachował się ciekawy ekosystem.

Połowa powierzchni Wrocławia stanowi zieleń. Część tych terenów pełni funkcję rekreacyjną, ale są też takie, jak Lasek Oporowski, który stanowi cenny ekosystem. Musimy się adaptować do zmian klimatu, a jedną z metod jest dbanie o to, aby w mieście było jak najwięcej zieleni.
Paweł Karpiński, miejski radny

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl