wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Wrocław na cztery łapy
  6. We Wrocławiu stanęły pierwsze znaki ostrzegawcze - Uwaga Jeże
Kierowcy w okolicy znaku - Uwaga Jeże - proszeni są o ostrożną jazdę. fot. Michał Kurowicki / www.wroclaw.pl
Kierowcy w okolicy znaku - Uwaga Jeże - proszeni są o ostrożną jazdę.

Dobra wiadomość dla wrocławskich jeży! W pierwszy dzień wiosny w mieście pojawiły się, wybrane przez wrocławian, tablice informacyjne Uwaga Jeże.

Reklama

Znaki zostały zamontowane przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta (ZDiUM) przy ul. Bolesława Krzywoustego, w pobliżu wiaduktu w ciągu ul. Kowalskiej. To jedno z działań projektu społecznego - JEŻdżę bezpiecznie – Bezpieczna droga dla jeży.

Chcą zwrócić uwagę kierowców na jeże

W połowie grudnia ub. roku ZDIUM, we współpracy ze Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ rozpoczął projekt społeczny „Jeżdżę bezpiecznie – Bezpieczna droga dla jeży”. Celem akcji, która jest częścią kampanii prowadzonej przez miasto Wrocław pod nazwą „Dzikie w mieście”, jest zwiększenie świadomości kierowców na temat zagrożenia, jakie stanowią na drodze dla zwierząt oraz wprowadzenie tablic ostrzegawczych informujących o miejscach, w których występują te małe ssaki.

- Akcję ogłosiliśmy 16 grudnia 2021 r. Nie sądziliśmy, że będzie taki odzew. Po informacji, umieszczonej na naszym profilu, że mieszkańcy Wrocławia mogą wybrać projekt znaku, tablicy ostrzegawczej, mamy ponad 200 tys. wyświetleń, ponad 3600 osób zagłosowało, jak ta tablica powinna wyglądać.
Klaudia Piątek, rzeczniczka prasowa ZDiUM Wrocław

Dlaczego taka forma ostrzeżenia?

Drogi i towarzysząca im infrastruktura stwarzają w miastach istotną barierę dla migracji zwierząt. Jednocześnie są przyczyną śmierci wielu z nich. Wielu kierowców nie wie, że w danym miejscu przechodzą jeże. Znak postawiony przy drodze jest prośbą do nich o większą uwagę i obserwację trasy jazdy.

Pamiętajmy, że Polsce jeże objęte są częściową ochroną, to znaczy, że istnieje zakaz ich chwytania i przetrzymywania oraz niszczenia ich siedlisk.

Dodałabym do tego również moralny obowiązek dbania o jeże, jako o istoty, które żyją razem z nami i również mieszkają  w miastach. Do Ekostraży trafia bardzo dużo jeży, które są ofiarami wypadków. Mają wykształcony taki mechanizm obronny, że nie uciekają przed zagrożeniem, tylko zwijają się w kulę i stroszą kolce. Dlatego należy zwracać na nie szczególną uwagę na drodze, zarówno w nocy, jak i w dzień, ponieważ wtedy na drogę wychodzą matki karmiące młode oraz osobniki chore.
Marta Zienkiewicz ze Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ

Czytaj także: Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ wśród 30 Kreatywnych Wrocławia 2021

Szczyt śmiertelności drogowej u jeży przypada zazwyczaj w okresie od maja do września, kiedy trwa czas godów oraz rozrodu.

Znaki ostrzegawcze na trasach migracji jeży

ZDiUM planuje też wynoszenie kolejnych znaków ostrzegawczych o jeżach i innych zwierzętach. Będzie się to odbywało w stałym cyklu i we współpracy z przedstawicielami Ekostraży.

W większości przypadków kierowcy nie mają świadomości, że dane miejsce jest również trasą migracji dla jeży. Charakterystyczny znak ustawiony w odpowiednim miejscu będzie przede wszystkim naszą prośbą o większe skupienie i obserwację drogi. Mamy też nadzieję, że spowoduje, że kierowcy zdecydowanie zwolnią.
Klaudia Piątek, rzeczniczka prasowa ZDiUM Wrocław

Partnerami projektu „JEŻ... dżę bezpiecznie – bezpieczna droga dla jeży!” są również Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, Ekosystem Sp. z o.o., Zoo Wrocław oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. we Wrocławiu.

„Dzikie w mieście” – Wrocław bezpieczny dla jeży

Dzikie zwierzęta w mieście, ich liczebność i interakcje z otoczeniem od lat budzą zainteresowanie wielu osób – nie tylko ekologów, ale też epidemiologów, włodarzy miast jak i ich mieszkańców. Dzisiaj wiemy już, że szczególnie niebezpieczne są dla nich również fragmentacja i degradacja terenów zielonych poprzez zagęszczanie zabudowań, budowę ogrodzeń i dróg, które uniemożliwiają zwierzętom przemieszczanie się, a także przesadna dbałość o „czystość” terenów zielonych.

Czytaj także: Jak miasto grabi liście? Mieszkają w nich jeże a niegrabione przynoszą wiele korzyści

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl